MojAndroid

Stredná trieda na trhu smartfónov dokáže veľakrát upútať pozornosť a prekvapiť. Zariadenia s najlepším pomerom cena/výkon spadajú totižto práve sem. Samsung v minulosti vedel svoje zariadenia preceniť a neskôr už len ťažko odolávali v konkurenčnom boji. Tentokrát sa však zdá, že kórejský gigant môže vziať vietor z plachiet aj majstrom strednej triedy ako Huawei a Xiaomi. Samsung Galaxy A7 pre rok 2018 ako prvý v tejto kategórii s tromi fotoaparátmi vzadu má na to zabojovať o post bestsellera.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: Viacej ani netreba

Krabička ponúka okrem samotného telefónu (v našom prípade išlo o čierne prevedenie) aj bohaté príslušenstvo. Neodmysliteľný štandard je tu zastúpený v podobe nabíjačky a dátového kábla. Nabíjačka však nie je rýchla (výstup 1A/5V) a telefón sa dobíja microUSB káblom (za túto cenu by sme očakávali aspoň pomalé nabíjanie cez USB-C).

Milým prekvapením sú ale pribalené slúchadlá. Na tie zabúda naozaj mnoho výrobcov alebo ich proste odignoruje. Samsung tak v tomto smere ukazuje konkurencii “pozrite sa, dá sa to”. Galaxy A7 navyše podporuje Dolby Atmos, ktoré sme tak testovali práve s dodávaným párom slúchadiel.

Poslednou časťou balenia sú návody a ihla na vyberanie SIM karty. Obal na telefón sme v krabičke nenašli. Krabička na zadnej strane prezrádza kľúčové špecifikácie, ktorými sú hlavne Infinity Super AMOLED displej a trojitý zadný fotoaparát.

Konštrukcia a dizajn: Adekvátny luxus

Pri prvom pohľade na Samsung Galaxy A7 určite veľa ľudí zaujme displej. Ten zaberá väčšinu prednej steny a tradične ponúka natiahnutý pomer strán 18,5:9. Nad ním sa usadila šošovka 24 Mpix prednej kamery, senzor na reguláciu jasu, mriežka reproduktora a aj LED blesk, ktorým Samsung opäť ponúka niečo nad štandard.

Plastové boky telefónu ladené tmavomodrým farebným podtónom okupujú na rôznych stranách rôzne ovládacie prvky. Naľavo výrobca umiestnil slot na dve nanoSIM karty a jednu microSD pamäťovú kartu. Za toto si výrobca zaslúži pochvalu, pretože plnohodnotný dual SIM je dnes skôr raritou.

Na pravej strane je zakomponovaná dvojica tlačidiel, ktoré ovládajú hlasitosť. Na prvý pohľad sa môžu zdať, že sú umiestnené až príliš vysoko, no počas testovania nám to vôbec neprekážalo. Pod nimi sa nachádza skener odtlačkov prstov. Bližšie sa k nemu vrátime neskôr.

Spodnú stenu okupuje ten starý, nemoderný a nešťastný microUSB konektor. Ten tu už nemá čo robiť. Za toto by si vedenie Samsungu zaslúžilo po prstoch, pretože minuloročné modely radu A už ponúkali USB-C. Za malé plus možno považovať zachovanie audiojacku. Samsung sa ho doposiaľ ako posledný výrobca nezbavil pri žiadnom z jeho modelov. Horná stena je takmer prázdna, nájdete tam len mikrofón.

Zadná stena je vyrobená zo skla. Nerobte si nádeje, že by vďaka tomu Galaxy A7 ponúkal bezdrôtové nabíjanie. Skôr sa pripravte na notorické leštenie, takže niekedy vám nebudú stačiť ani nohavice. Stalo sa nám totiž, že sa prach nahromadil okolo vystúpeného fotoaparátu. V obale sa vám takisto bude okolo usádzať prach. Okrem toho tu nájdete už len nápis Samsung a LED diódu, obe ukryté pod sklom.

Celkovo pôsobí telefón v ruke kvalitne a jeho konštrukcia je na pocit pevná. Pri rozmeroch 159,8 x 76,8 x 7,5 mm máte stále pocit, že v ruke držíte kompaktný smartfón, váhu 168 gramov nie je skoro vôbec možné badať. Každopádne odporúčame zakúpiť si k nemu aj obal, rozbiť jednu z jeho sklenených strán by bola večná škoda. 

Skener odtlačkov prstov: Jedinečné umiestnenie má výhody aj nevýhody

Je to vôbec poprvýkrát, čo sa Samsung rozhodol umiestniť skener odtlačkov prstov do bočnej steny. Okrem toho, že to nemusí vyhovovať ľavákom ide o celkom rozporuplné riešenie. Samotné miesto nie je vôbec zlé a človek sa rýchlo naučí vyberať mobil z vrecka tak, že sa dotkne čítačky.

Avšak niekoľko desiatok krát sa nám stalo, že skener urobil niečo, čo nemal. Napríklad gesto stiahnutia notifikačnej lišty. Tá sa stiahla nespočetne veľakrát len kvôli tomu, že sa nám dlaň alebo prst skĺzol po čítačke. Tá dokonca zo začiatku vôbec nevedela rozoznať náš prst. Po čase sme si ale na seba navzájom zvykli.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
8.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+