MojAndroid

Trh so smartfónmi je poriadne rozmanitý. Kúpiť si môžete zariadenia, ktoré stoja aj 1000 EUR, no existujú aj prístroje za pár desiatok eur. Samozrejme, porovnávať vlajkové lode so smartfónmi nižších tried je nezmysel. Každý model je určený pre špecifického používateľa. Tie najdrahšie ponúkajú aj najviac funkcií, najvyšší výkon a najlepšie fotoaparáty. Vybrať si medzi nimi môže byť ťažké, pretože sú si veľmi podobné a rozhodujú naozaj len detaily. Pokiaľ nemáte rozpočet na najnovšiu vlajkovú loď, pravdepodobne sa obzeráte po zariadeniach strednej triedy, kde tiež nájdete slušne vybavené prístroje za oveľa priaznivejšie ceny.

Staršia vlajková loď je zaujímavou voľbou

Zaujímavou voľbou sú aj predchádzajúce generácie vlajkových lodí. Tie stále ponúkajú dostatočný výkon, ktorý je spravidla vyšší ako ten, ktorý ponúknu novinky v strednej triede. Rovnako sú na tom aj fotoaparáty a čo je najdôležitejšie, ceny týchto modelov sú veľmi priaznivé. Taký dvojročný Samsung Galaxy S8, Huawei P10, OnePlus 5T či Google Pixel majú stále čo ponúknuť. Väčšinou sa po nich poobzeráte na rôznych bazároch, pričom pokojne môžete mrknúť aj na ten náš AndroidBazar.sk. Tieto smartfóny boli pred nejakým časom absolútnou špičkou. Stále ponúkajú skvelé fotoaparáty, poriadny výkon a množstvo funkcií, ktoré nájdete aj v dnešných vlajkových lodiach, avšak za oveľa príjemnejšiu cenu.

Navyše, tieto zariadenia je stále možné kúpiť aj v slovenských obchodoch, úplne nové, nepoužité. Cena bude síce vyššia, ako keby ste ho kúpili už používaný, no získate plnú dvojročnú záruku a hlavne, cena je stále neporovnateľná s aktuálnymi vlajkovými loďami. Okrem ceny a slušnej výbavy sa môžete spoľahnúť aj na to, že tieto smartfóny sú už spravidla veľmi dobre vyladené a vychytané sú takmer všetky muchy. Je to z dôvodu, že na trhu sú už dlhšie a výrobcovia mali viac času a rôznych podnetov na ich optimalizáciu.

Ako je to s aktualizáciami?

Jednoznačnou nevýhodou starších vlajkových lodí (s výnimkou Pixelov a pár ďalších zariadení) je ich podpora. Na trh prišli s vtedy aktuálnym, no teraz starším operačným systémom Android. Niektoré z nich síce boli aktualizované na ten najnovší, no ďalšej aktualizácie sa už pravdepodobne nedočkajú. S bývalými vlajkovými loďami je to ale stále lepšie ako so zariadeniami strednej triedy, tie tak často aktualizované nie sú.

Napríklad taký Samsung Galaxy S8 môžete cez bazár kúpiť za cenu do 300 EUR, za nový zaplatíte približne o stovku viac. Google Pixel je na Slovensku už tradične v obchodoch zohnať ťažšie, no na bazári sa objavujú za veľmi prijateľné ceny, častokrát aj pod 200 EUR. Taký Huawei P10 je skvelou voľbou, pretože jeho cena je veľmi príjemná a nový ho zoženiete už za cenu pod 300 EUR.

Rozhodnutie je na samotnom používateľovi a jeho preferenciách

Existuje viacero dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre staršiu vlajkovú loď, rovnako aj pre kúpu nového zariadenia strednej triedy. To síce za podobnú cenu neponúkne takú výbavu, no na druhú stranu, získate tým v mnohých prípadoch aktuálnejší systém a podpora od výrobcu bude trvať dlhšie. Kúpou staršej vlajkovej lode z obchodu chybu rozhodne neurobíte a dokážete ušetriť naozaj slušnú sumu peňazí. Na druhej strane, musíte sa uspokojiť s pomaly končiacou podporou, a tým aj končiacimi aktualizáciami. Pri kúpe “spod ruky” dokážete ušetriť ešte viac, no tu je riziko väčšie. Konečné rozhodnutie je tak len a len na samotnom používateľovi a na tom, akú sumu je do telefónu ochotný investovať a čo od neho očakáva.

Aký je váš názor na kúpu starších vlajkových lodí? Oplatí sa to podľa vás?

Kúpili by ste si dvojročnú vlajkovú loď alebo radšej najnovšie zariadenie strednej triedy za podobnú cenu?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+