MojAndroid

Situácia je naozaj vážna. Hrozba koronavírusu bude mať ďalekosiahle následky na ekonomiku Slovenska, ale aj ostatných krajín. Ohrození sú zamestnanci, veľkopodnikatelia, ale aj živnostníci. Biznis sa jednoducho takmer zastavil. Aj preto sa odklad splátok môže hodiť.

Odklad splátok – LEX KORONA potvrdili aj zástupcovia vlády a bankovej asociácie, ktorí sa dohodli na detailoch. Zároveň sa zvýši limit na bezkontaktné platby na úroveň 50 eur.

Podmienky odkladu splátok

  • Klient nesmie mať k 29. februáru 2020 omeškanie na inom poskytnutom úvere omeškanie 100 a viac eur
  • Musí o to požiadať svoju banku (ideálne elektronicky)
  • Môže si odložiť najviac 9 splátok
  • Odklad splátok neznamená ich odpustenie a úver sa úročí aj počas odkladu
  • Splatnosť úveru sa predĺži o dobu odkladu
  • Ku dňu žiadosti nesmiete mať omeškanie úveru viac ako 30 dní, ani byť v stave zlyhania podľa osobitného predpisu
  • Odklad splátok je možné využiť len raz
  • V úverovom registri by ste nemali mať negatívny zápis (závisí od banky)
  • Máte možnosť odložiť spotrebný úver, hypotéku a splátkový predaj až o 9 mesiacov. Máte možnosť odložiť aj leasingový úver ale ten len o 3 mesiace.
  • Ak si podáte žiadosť, mala by byť schválená do 30 dní.

Viac informácii nájdete na stránke Národnej banky Slovenska. Všetky banky vás tiež vyzývajú, aby ste zvážili o požiadanie o odklad splátok len vtedy, ak ste naozaj vo finančnej tiesni. Ak chcete zistiť, ako budú vyzerať splátky hypotéky s odkladom, môžete využiť šikovnú Hypokalkulačku od VÚB.

Ako požiadať o odklad splátok vašu banku?

TatraBanka umožňuje požiadať o odklad splátok v aplikácii Tatra Banka, cez internet banking, telefonicky cez službu DIALOG alebo priamo na pobočke. Momentálne už je možné požiadať o odklad splátok aj online cez Georga. VÚB podporuje iba online odklad splátok, vyplnením dotazníka.

Pre klientov Poštovej banky: O odklad splátok môžu požiadať cez dotazník alebo vyplnením PDF súboru, ktorý po naskenovaní odošlú na odkladsplatok@pabk.sk. Prípadne môžu využiť zaslanie žiadosti poštou alebo prísť osobne na pobočky Poštovej banky.

Klienti UniCredit banky môžu využiť len online formulár na stránke banky. Klienti Prima Banky môžu využiť pre odklad splátok len internet banking alebo pobočku. ČSOB dáva klientom na výber z viacerých možností: online cez internet banking, telefonicky, emailom, poštou alebo osobne.

 

Odklad splátok minimálne o 6 mesiacov

Novinka, ktorú ako prvý oznámil Boris Kollár na svojom Facebooku, tak poteší všetkých tých, ktorí splácajú hypotéku, spotrebný úver alebo leasing.

“Všetky vaše hypotéky, leasingy a úvery budú posunuté minimálne o 6 – 9 mesiacov, v drvivej väčšine o 9 mesiacov,” informoval Boris Kollár.

Fungovať by to malo tak, že sa platenie splátok na spomínaných 6 – 9 mesiacov pozastaví, následne sa v splácaní bude pokračovať, pričom úver sa predĺži o spomínané obdobie.

koronavirus druha pomoc

 

Dôležité je tiež spomenúť, že tí, ktorí o odklad splátok požiadajú, sa nedostanú do žiadneho registra neplatičov. Odklad splátok by mal vstúpiť do platnosti 15. apríla. Návrh ešte musí prejsť cez koaličnú radu a vládu, ale s jeho schválením by nemal byť problém.

Odklad splátok pomocou aplikácie

Základom každej smart banky je kvalitná mobilná aplikácia. Niektoré slovenské banky dnes už ponúkajú možnosť otvoriť si účet bez toho, aby musel klient niekam chodiť. A ihneď po otvorení môže čerpať spotrebný úver.

Bankové aplikácie teda ponúkajú možnosť zobrať si úver. Cez aplikáciu bude možné vybaviť aj odklad splátok. Na toto sme sa opýtali bánk, ktoré skončili na prvých troch miestach v ankete Smart Banka 2019. Na ich odpovede čakáme a článok aktualizujeme o ich vyjadrenia.

Tatra banka Google Pay odklad

Vďaka kvalitným bankovým aplikáciám už klienti bánk nemusia prakticky nikam chodiť. Z pohodlia domova a len so smartfónom v ruke zvládnu vybaviť všetko. Otvoriť si účet, posielať platby, nastavovať trvalé príkazy či získať potrebné informácie. Preto si myslíme, že ani požiadanie o odklad splátok úverov by nemalo byť žiadnym problémom.

V aktuálnej situácii je to omnoho lepšou voľbou ako osobne chodiť na pobočku banky a vystavovať seba aj ostatných nákaze.

Náš tip
Aj Európska komisia ide cez operátorov získavať dáta o koronavíruse

Vyjadrenie SLSP

V súvislosti s aktuálnou situáciou chceme našim klientom vyjsť v ústrety pri sťaženej schopnosti splácať úvery a súčasne chrániť klientov aj poradcov v pobočkách. Preto sme operatívne pripravili digitálny proces, vďaka ktorému klienti nemusia kvôli úprave splátkového kalendára nikam chodiť. Všetko vybavia pohodlne z domu, elektronicky cez našu webstránku.

Súčasne vyvíjame ďalšie riešenie, aby klient už čoskoro vedel odklad splátok vybaviť aj cez Georgea. V prvom kroku to plánujeme pre web a responzívneho Georgea v mobile, neskôr nevylučujeme ani mobilnú aplikáciu. Každopádne, už dnes platí, že v našej banke kvôli odkladu splátky netreba chodiť do pobočky.

Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne

Ak situácia klienta ešte nie je akútna, banka radí počkať s podaním žiadosti dovtedy, kým bude v platnosti nová legislatíva. Rokovania s vládou stále prebiehajú a SLSP je pripravená dohodnúť s a pomôcť ľuďom s odkladom splátok. Banka tiež svojim klientom radí, aby ju kontaktovali skôr, ako sa dostanú do omeškania.

Vyjadrenie VÚB banky

“Zákon, na ktorom VÚB banka aktívne spolupracovala, sa chystá na vládu a potom do parlamentu, ale áno, odklad bude možný až na 9 mesiacov a VÚB banka po schválení parlamentom nasadí na web vub.sk špeciálny formulár, ktorý budú môcť klienti vyplniť a odoslať na spracovanie.”

Opatrenia bánk v súvislosti s koronavírusom

Prvá banka, ktorá prišla s nápadom odkladu splátok, bola VÚB banka, a to dávno predtým, ako Boris Kollár informoval o novinkách. Neskôr zareagovali aj ďalšie banky.

Slovenské banky ďalej reagujú tým, že skrátili otváracie hodiny pobočiek a apelujú na klientov, aby do pobočiek nechodili, pokiaľ to nie je vyslovene nutné.

Google pay

Obracajú sa pritom na internet banking, infolinky alebo aplikácie. Ďalej pripomínajú, že platiť je možné aj bezkontaktne, čím sa zníži riziko prenosu nákazy. Platiť sa dá aj cez Google Pay či Apple Pay. Zoznam podporovaných bánk nájdete v samostatnom článku.

Niektoré slovenské banky využijú svoje fondy na to, aby nakúpili respiračné prístroje, prípadne inak finančne pomohli v ťažkej situácii.

Náš tip
Putin zachráni váš telefón a koronavírus priviezli vlakom: HOAXY, ktorým netreba venovať pozornosť

 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+