MojAndroid

Otázka sledovania dát z mobilných telefónov pre lepšie zvládanie súčasnej situácie má svoj začiatok v Ázii. Krajiny, ako je Čína alebo Tchaj-wan aj vďaka tomu, že presne vedeli kto a kde sa zdržuje, kontrolovali šírenie vírusu. V Európe bola táto predstava dlho kvôli GDPR nepredstaviteľná. Dnes však aj táto bariéra padá.

Európska komisia robí dohody na sledovanie

Samotná Komisia sa zatiaľ veľmi nechváli tým, že uzatvorila dohodu s osmičkou veľkých európskych operátorov. Dohodu na tom, že od nich dostane údaje o polohe konkrétneho nakazeného človeka. Všetko s cieľom tvoriť európsku mapu a sledovať vírus, prípadne odporúčať na tomto základe členských krajinám vhodné opatrenia.

Táto správa prichádza krátko po tom, ako napríklad Slovensko alebo aj Česko pristupuje k takémuto zberu. A to za celkom veľkej miery kritiky. Ospravedlňovať každý zásah súčasnou mimoriadnou situáciou totiž nemusí stačiť. U nás sa zatiaľ pracuje s variantom, že bude získavaný súhlas osoby, ktorej poloha sa má spätne monitorovať.

Nepôjde o komunikáciu ani hovory, aspoň tak sa zatiaľ celý model tvári. Obava prichádza zo strany príjemcu týchto dát, čo je Úrad verejného zdravotníctva. Najmä jeho technické a bezpečnostné nastavenie, keďže s takýmito podkladmi v minulosti nepracoval.

Nie je krok späť

Aj pri centrálnom európskom riešení sa ozýva otázka, ako sa k údajom bude dostávať Komisia, kto presne ich uvidí a ako ich budú distribuovať medzi členské štáty, ak vôbec toto nastane. O súhlase dotknutej osoby, teda o súhlase konkrétneho zákazníka mobilného operátora zatiaľ zmienka nie je. Únia má totiž aj svojho vlastného úradníka, ktorý sleduje dodržiavanie pravidiel GDPR. Ten upozorňuje Komisiu, že musí ísť o dočasné riešenie. Tiež píše, že keď sa už raz začne s takýmto získavaním, nie je krok späť. Po odznení súčasnej situácie, musia byť získané dáta okamžite vymazané.

Európsky model vychádza z monitorovania cez stanice BTS, ktorý nie je úplne presný. Pri tomto opatrení nespí ani Amerika, ktorá sa vydáva zatiaľ trochu odlišnou cestou a rokuje so spoločnosťami ako je Google a Facebook o tom, že by práve títo dvaja najväčší hráči na trhu, poskytovali americkej vláde údaje. Rozdiel je najmä v spôsobe, keďže aplikácie od týchto spoločnosti používajú vstavané GPS zariadenia, čiže aj ich presnosť je vyššia, ako je tomu cez BTS monitoring.

Pocit potreby a nutnosti

Zatiaľ sa situácia v Európe podľa mnohých komentárov nedostala na svoj vrchol a preto sa hľadá každý model a každé riešenie, ktoré pomáha v praxi to zvládnuť. Pocit nutnosti niečo nasadiť ja tak silný, že prelamuje aj pravidlá, ktoré sa pred rokom používali ako strašiak pre všetkých, ktorý s osobnými údajmi pracujú. Zrejme by sa väčšina v akejkoľvek ankete zhodla na tom, že potreba nasadiť aj monitoring ľudí je na mieste, ak má pomôcť lepšie zvládnuť šírenie vírusu. Ostáva už iba sa spoliehať na to, že po zvládnutí sa tieto dáta vymažú a nedočkáme sa správy, že unikli a veselo sa s nimi obchoduje.

Náš tip
Žiadne odpočúvanie sa nekoná. Štát pre koronavírus bude monitorovať občanov
1.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+