MojAndroid

Vláda sa dohodla s bankami a pripravuje odloženie splátok na hypotéky a úvery. Informovali o tom zástupcovia vlády a bankového sektora. Odklad splátok sa bude týkať fyzických osôb aj firiem. Okrem ďalších opatrení sa pripravuje aj navýšenie limitu za bezkontaktné platby z 20 eur na 50 eur. Nový zákon stúpil do platnosti. Aj toto je jedno z opatrení, ktoré má prispieť k zníženiu šírenia koronavírusu na Slovensku.

Obľúbené platby na Slovensku

Bezkontaktné platby sú obľúbený spôsob platenia na Slovensku, využíva ho viac ako 60% občanov. Vyplýva to zo štatistík bankových spoločností. Doteraz bol limit 20 eur. Zmena limitu pre bezkontaktné platby bez PIN-u má zabezpečiť, aby sa eliminovala potreba dotýkať sa POS terminálu obchodníka.

Pri platbe kartou nad 20 eur je potrebné zadať PIN a tak sa dotknúť terminálu obchodníka. Zvyšuje sa riziko prenosu ochorenia. Pri zvýšení limitu zase môže vzniknúť riziko pre majiteľa karty v prípade, že dôjde k ukradnutiu karty. Takto by bolo možné zneužiť väčšie množstvo peňazí.

Platba mobilom je bezpečná 

Pri platbe mobilom sa zákazník nepotrebuje dotýkať POS terminálu obchodníka. “Pre Google Pay do sumy 20 eur stačí mať zasvietený displej, pri vyššej hodnote ako 20 eur sa zákazník overí na svojom mobile.” Stačí zadať PIN, heslo, vzor či biometrické údaje, podľa toho, ako má bezpečnostné nastavenia vo svojom mobile. “Pre Apple Pay sa každá transakcia overuje cez Touch ID alebo Face ID,” hovorí Ľubica Gubová, produktová manažérka z Tatra banky.

Účinnosť nového zákona pre bezkontaktné platby do 50 eur

Po novom sa zvýši na sumu 50 eur a celkový denný limit bude 150 eur na transakcie. Znamená to, že bez PIN kódu sa bude môcť dať nakúpiť viac krát po sebe. Vláda túto úpravu plánuje schváliť už na budúci týždeň. Nový zákon by mal platiť od 22. apríla, je možné že sa termín ešte posunie. Ak klient vykoná úkon, ktorý si bude vyžadovať PIN kód (výber z bankomatu, platba s použitím PIN), počítadlo sa resetuje, klient bude môcť platiť bezkontaktne aj naďalej.

Odporúčania pre klientov

Banky potvrdili zmeny a informujú klientov, aby preferovali platbu kartou, mobilom, či hodinkami. Odporúča však využívať mobil alebo hodinky pretože pri použití týchto zariadení nemusí klient zadávať PIN kód do terminálu ani pri sume prekračujúcej 50 eur. Platbu totiž potvrdia pomocou biometrie – odtlačkom prsta či skenovaním tváre. Majiteľov zas upokojuje, že nastavenie terminálov prebehne automaticky, stačí len, aby boli pripojený k sieti.

Slovenská sporiteľňa v priebehu krátkeho času digitalizovala veľa svojich procesov, aby ochránila zdravie svojich klientov a zamestnancov a súčasne zabezpečila fungovanie bankových služieb. Patrí sem napríklad zasielanie PIN kódu ku platobným kartám cez SMS či vybavovanie odkladu splátok úverov cez Georgea. Som rád, že sa nám podarilo ešte v predtermíne upraviť naše systémy tak, aby mohli klienti bezkontaktne platiť až do výšky 50 eur,“ vysvetľuje Zdeněk Románek, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za retailové bankovníctvo.

mBank je pripravený na bezkontaktné platby do 50 eur, no pripravený musia byť aj prevádzkovatelia

mBank upozorňuje, že u nich prestavenie limitu prebehlo hladko, ale prevádzkovatelia terminálov ich musia prestaviť tiež. Preto je možné, že ešte chvíľu budú musieť zákazníci zadávať PIN aj pri platbách menších ako 50 eur. Taktiež vyzdvihuje platbu hodinkami a mobilom a dáva do pozornosti, že podporuje aj Garmin Pay či Fitbit Pay.

„Vďaka technológiám, ktorými v mBank disponujeme vieme vždy veľmi rýchlo a flexibilne reagovať aj na mimoriadne požiadavky akou je napríklad navýšenie limitu bezkontaktných platieb a zaviesť ich do praxe medzi prvými. Táto zmena sa vzťahuje na všetkých našich klientov – držiteľov kariet Mastercard aj Visa a o zvýšenie limitu sa mBank postará automaticky,“ uvádza Robert Chrištof, generálny riaditeľ mBank Slovensko.

Poštová banka je pripravená, spúšťa nový limit na bezkontaktné platby do 50 eur už 23. apríla

Pri platbách nad 50 eur odporúča platbu hodinkami alebo mobilom, pretože tie umožňujú overiť platbu bez dotýkania sa terminálu. Taktiež uvádzajú, že registrujú až dve tretiny platieb vykonaných bezkontaktne. Uvádzajú tiež zaujímavosť, že v čase kedy WHO vydalo upozornenie pre platby hotovosťou, požiadalo o bezkontaktné platby až 38 % používateľov kariet. Je to o 26,6 % viac, ako v predchádzajúcom období.

ČSOB odporúča platby bezkontaktne, nový limit už zaviedli

Platba kartou je v čase pretrvávajúcej pandémie koronavírusu nielen jednoduchším či rýchlejším, ale aj „hygienickejším“ spôsobom platenia za tovar či služby.  Reagujúc na súčasnú situáciu ČSOB od 22. apríla pre klientov upravila limit 1 bezkontaktnej transakcie cez platobný terminál z doterajších 20 € na 50 €. Ak klient vlastní platobnú kartu ČSOB, od 22. apríla 2020 tak môže u obchodníkov bezkontaktne nakupovať tovar či služby spravidla bez potreby vkladania PIN kódu, a to až do sumy 50 €.” spomína Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.

Slováci lídrami v bezkontaktnom platení

Slováci sú v tomto ohľade naklonený bezkontaktnému plateniu, bez ohľadu k tomu, či je kríza alebo nie. Podľa dát spoločnosti Mastercard využíva bezkontaktné platby až 90 % Slovákov.

Práve v aktuálnej situácii súvisiacej s pandémiou koronavírusu je dôležité dodržiavať hygienu, a teda aj bezpečnosť pri platení. Zvýšenie limitu bezkontaktných platieb zníži potrebu fyzického kontaktu s platobným terminálom, a tak zabezpečí lepšiu prevenciu nákazy. Toto opatrenie zohľadníme v technických nastaveniach svojich systémov tak, aby mohli naši klienti platiť po novom,“ uvádza Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank. Aby klienti pocítili túto zmenu v praxi, je podľa jej slov potrebná aj aktualizácia POS terminálov na strane ich poskytovateľov.

Zaujímavosťou je aj to, že 365 banka bola prvá, ktorá umožnila platbu viacerými druhmi nositeľnej elektroniky – Garmin Pay, Fitbit Pay, Google Pay a Apple Pay. Tie sú dostupné od minulého roka a tešia sa veľkej obľube medzi klientmi.

Podľa prieskumu 365.bank je až 35 % Slovákov pripravených platiť nositeľnou elektronikou. Toto číslo dokonca preskočilo európsky priemer (24 %) a zaradili sme sa na druhé miesto v rebríčku krajín s najväčším záujmom o túto formu platieb.

Najčastejšie otázky a odpovede

Čo ak mi niekto kartu ukradne a zneužije?

Platby prebiehajú online, to znamená, že ak by aj karta bola odcudzená a niekto ju zneužije, banka neschváli takúto transakciu. Peniaze klientovi vráti, aj ak nahlási kartu ako ukradnutú aj po zneužití.

Zmení sa niečo pri platbe mobilom?

Pre klientov využívajúcich službu Apple Pay sa nezmení nič – tá si totiž každú platbu overuje. Pre klientov využívajúcich Google Pay nastane zmena v tom, že doteraz im stačilo priložiť mobil s rozsvietenou obrazovkou ku terminálu pri platbe do 20 eur a nad 20 eur potrebovali platbu aj overiť. Odteraz to platí na platby v sume do 50 eur. Nad 50 eur sa platby štandardne overujú.

Ako majú postupovať majitelia platobných terminálov?

Slovenská sporiteľňa poskytuje platobné terminály v rámci spoločného podniku Global Payments. „Úpravy nastavení platobných terminálov sú jednoduché, budeme ich robiť na diaľku. Podmienkou je, že terminál bude zapnutý a pripojený k sieti, obchodník pri tom byť nemusí. Pri ostatných budeme obchodníkov kontaktovať, aby si platobný terminál zapli, zmena bude automatická po pripojení na náš systém. Verím, že vďaka tomuto procesu sa nám veľmi rýchlo podarí nastaviť všetkých viac ako 15 tisíc našich platobných terminálov,“ vysvetľuje Erik Brinkáč, riaditeľ Global Payments pre Slovensko.

 

22.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+