MojAndroid

Celkové predaje smartfónov podľa analytickej spoločnosti CounterPoint Researrch v prvom štvrťroku klesli medziročne  o 14 %. Jeden výrobca však zaznamenal opačný trend. Podľa portálu GSMArena čínskej značke Honor, ktorá ešte pred rokmi patrila spoločnosti Huawei, stúpli na globálnom trhu počas prvého štvrťroku predaje niekoľkonásobne. V Európe dokonca až 5-násobne.

Predaje poklesli všetkým popredným značkám

V prvom štvrťroku sa predalo zhruba 280 miliónov smartfónov. Pred rokom to bolo pritom 326 miliónov, takže ide o medziročný pokles o 14 %. Líder trhu Samsung dodal na trh 60,6 miliónov smartfónov, čo je medziročný pokles o 19 %. Spoločnosť Apple na 2. mieste so 58 miliónmi dodanými kusmi zaznamenala podstatne nižší medziročný pokles, a to iba o 2 %.

Predaje smartfónov Q1 2023
Predaje smartfónov Q1 2023 | Zdroj: CounterpointResearch.com

Najväčší prepad zaznamenala čínska spoločnosť Xiaomi na 3. mieste. Dodávky jej klesli medziročne až o 22 % na 30,5 miliónov kusov. Dôvod na radosť nemajú ani ďalšie čínske spoločnosti v prvej päťke. OPPO zaznamenalo pokles o 10 % a konkurenčné vivo až o 18 %. Jednej spoločnosti sa však paradoxne v prvom štvrťroku výrazne darilo. Ide o čínsku značku Honor.

Značke Honor sa v Európe darí

Honor patrí k čínskym značkám, ktorým sa paradoxne darí viac vo svete než na domácom trhu. Podľa analytickej spoločnosti Counterpoint Research, zaznamenal pôsobivý rast na niekoľkých kľúčových trhoch vrátane Európy, Stredného východu, Afriky a Latinskej Ameriky. Podľa štatistických údajov, len v Európe zaznamenal 400 % ročný nárast dodávok, čo je v súčasnosti pre iné značky v tomto regióne nepredstaviteľné.

Honor
Predaje Honoru v Európe, na Strednom východe a v Latinskej Amerike v Q1 2023 | Zdroj: GSMArena.com

Honoru určite pomohlo aj to, že nadviazal partnerstvá s niektorými z najväčších európskych mobilných operátorov vrátane Vodafone, Orange a Wind Tre. Treba pripomenúť, že Honor sa ako nezávislá značka do Európy vrátil v októbri 2021 po tom, čo sa novembri 2020 oddelil od čínskej spoločnosti Huawei.

Najsilnejším regiónom je pre Honor Latinská Amerika

Ešte väčší rast mal Honor na na Strednom východe a v Afrike (o 500 %), no najsilnejším regiónom z hľadiska zásielok bola pre značku Latinská Amerika. V prvom štvrťroku tam dosiahla až 700 % nárast v porovnaní s hodnotami z minulého roka. V porovnaní so 4. štvrťrokom 2022 sa dodavky Honoru viac ako strojnásobili. Najvýraznejšie v Kolumbii, Peru, Paname a v Guatemale.

Honor
Najpredávanejšie série smartfónov a smartfóny spoločnosti v Q1 2023 | Zdroj: GSMArena.com

Predaje tiahla séria smartfónov strednej triedy Honor 50 a Honor 70 s podielom 49 %. Darilo saj aj vlajkovej lodi Honor Magic4 Pro, ktorá tvorila 23 % predajov, a to hlavne na západoeurópskych trhoch. Navyše, cenovo dostupný smartfón Honor X8 si  urobil meno v Taliansku a východnej Európe. A to až tak, že jeho predaje tvorili 28 %.

Náš tip
WhatsApp spustil funkciu, ktorú poznáte z konkurenčného Telegramu
10.6.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+