MojAndroid

Doplnené: Oficiálne vyjadrenie spoločnosti vivo:

“vivo plne rešpektuje duševné vlastníctvo a zaväzuje sa k neustálym inováciám prostredníctvom rozsiahleho výskumu a vývoja. V posledných rokoch spoločnosť vivo uzavrela cross-licenčné dohody s radom popredných spoločností. So spoločnosťou Nokia sme rokovali o obnovení cross-licencií, ale dohoda zatiaľ nebola dosiahnutá. Sme presvedčení, že spoločnosť Nokia doteraz nesplnila svoju povinnosť ponúknuť licenciu za podmienok “FRAND” (spravodlivé, primerané a nediskriminačné). 
Neprávoplatné rozhodnutie súdu v Mannheime sme vzali na vedomie so sklamaním a sme pripravení v prípade potreby pozastaviť predaj a uvádzanie príslušných výrobkov na trh prostredníctvom oficiálnych kanálov spoločnosti vivo Germany. Pripravujeme odvolanie proti rozhodnutiu a vyhodnotíme ďalšie možnosti. Medzitým budeme naďalej rokovať so spoločnosťou Nokia o vyriešení prebiehajúcej záležitosti v súlade s podmienkami “FRAND”. Náš dlhodobý záväzok voči nemeckému trhu zostáva nezmenený. vivo bude v Nemecku aj naďalej prítomné a zákazníci sa môžu aj naďalej spoľahnúť na naše služby. Na naše podnikanie mimo Nemecka to nemá žiadny vplyv.”

Pôvodný článok:

Medzi spoločnosťami vivo a Nokia už dlhší čas prebiehajú určité spory, ktoré sa týkajú licencií a patentov. K prípadu sa vyjadril aj súd v nemeckom meste Mannheim. Portál AndroidCentral zverejnil bližšie informácie ohľadom celého prípadu.

Opustí vivo nemecký trh?

Čínska spoločnosť sa k rozporom vyjadrila, že novo vypracovaná dohoda od Nokie nespĺňa požiadavky férovej dohody. Po rozhodnutí súdu je vivo pripravené aj na ten najhorší scenár, ktorým môže byť odstránenie produktov tejto značky z nemeckého trhu.

Vedúci firmy sa však nevzdávajú a usilovne pracujú na novej dohode, ktorá bude vyhovovať obom stranám. Spoločnosť vo svojej správe upokojuje zákazníkov a oznamuje, že neplánuje odísť z trhu a aj naďalej bude používateľom poskytovať svoje služby.

vivo X90 Pro
vivo X90 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik


vivo však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá riešila problémy s licencovaním patentov. Počas minulého roka mali podobný spor s Nokiou aj spoločnosti OPPO a OnePlus, ktorým kvôli udaniu hrozilo pozastavenie predaja na nemeckom trhu. V tomto prípade šlo o technologický patent na používanie 5G sietí. Počas sporov sa dokonca debatovalo aj o tom, že obe spoločnosti budú musieť opustiť Európsky trh, čo sa nakoniec nestalo.

Novinky Nokia HMD Global 2023 titulka
Zdroj: Nokia

Vivo sa do riešenia problému vrhlo s veľkým sebavedomým, no či sa dokáže dohodnúť s Nokiou sa pravdepodobne dozvieme v priebehu najbližších dní alebo týždňov. Pre získavanie najnovších informácií ohľadom prípadu odporúčame sledovať sociálne siete oboch spoločností.

Náš tip
Android ušetrí miesto v úložisku spôsobom, ktorý iOS využíva už dlhšie

17.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+