MojAndroid

Honor, dcérska spoločnosť firmy Huawei nedávno uviedla na náš trh svoju novinku – Honor 10X Lite. Je to v podstate absolútne totožný mobil ako Huawei P Smart 2021.

Honor 10X Lite stojí približne 200 € a za túto sumu získate plastový smartfón so slabým dvojročným procesorom, bez Google služieb a bez využiteľného NFC. Teda ak používate NFC na niečo iné než platby, tak ho využijete. Avšak bez Google služieb a teda Google Pay na Slovensku už asi mobilom nezaplatíte.

Škoda tých vyššie spomínaných negatív, mohol to byť dobrý telefón. Predsa len, má slušný fotoaparát na svoju cenu, veľmi pekný LCD displej, aj keď s dierou pre selfie fotoaparát a 5000 mAh batériu. Tá sa navyše nabíja 22,5 W adaptérom, čo nie je zle číslo.

Technické špecifikácie:

Operačný systém a nadstavba: Android 10, Magic UI 3.1.1
Čipset: Kirin 710A (14 nm+)
RAM: 4 GB
Úložisko: 64/128 GB, eMMC 5.1
Rozmery a váha: 165,7 x 76,9 x 9,3 mm, 206 gramov
Displej: 6,67″, FullHD+, IPS LCD, 20:9
Batéria: 5000 mAh, Li-Po
Nabíjanie: 22,5 W nabíjanie
Fotoaparáty: 48 MP, f/1.8, 26mm (hlavný), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF
8 MP, f/2.4, 120˚ (ultraširokouhlý), 1/4.0″, 1.12µm
2 MP, f/2.4, (makro)
2 MP, f/2.4, (hĺbkový)
8 MP, f/2.0, (selfie)
Video: 1080p 30/60 fps, Selfie: 1080p 30 fps
Konektivita: Bluetooth 5.1, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: GLONASS, BDS, USB-C – USB-C kábel, 3,5 mm jack

Časti recenzie:

Balenie
Konštrukcia a dizajn
Displej
Odomykanie
Výkon a pamäť
Systém
Multimédiá
Fotoaparát
Batéria
Záverečné hodnotenie
Konkurencia

Balenie: Ničím neprekvapí

Honor 10X Lite dostal typické balenie, ktoré smartfóny za 200 € s plastovým krytom dostávajú. To znamená, že tu nenájdete nič špeciálne, dokonca ani obal na mobil. Je to už takou zaužívanou praktikou výrobcov nedávať k plastovým smartfónom obaly. Predsa len, v tejto cenovej kategórií je každé ušetrené euro, zarobené euro.

Teší ma však to, že výrobcovia smartfónov sa až na malé výnimky (pár Samsungov a Apple), naučili pribaľovať rýchlonabíjačku. Dokonca aj v modeloch s cenou okolo 200 €. Spomenúť môžme Redmi Note 9 Pro, ktoré má nabíjačku s výkonom až 30 W.

Inak v krabici Honoru nájdete len toto:

 • Telefón
 • 22,5 W adaptér
 • USB-C kábel
 • Nástroj na vyberanie SIM karty

Mne prišlo domov zariadenie, ktoré nie je určené na predaj, nazvime ho recenzný model. Na toto poukazujem z toho dôvodu, že mi tam chýbala akákoľvek dokumentácia. Pri kúpenom modeli však nesmie chýbať, takže by ste ju tam pravdepodobne našli.

Konštrukcia a dizajn: Vyzerať na rok 2020 sa patrí

V roku 2020 je doslova povinné mať zbytočne široký ostrovček s fotoaparátmi. Tento trend začala rada S20 v tomto roku, ak sa nemýlim. Našťastie nevytŕča tak príliš, ako na Samsungu Galaxy Note 20 Ultra, ale je tu prítomný. Pre porovnanie, ostrovček má hrúbku približne polovičnú, v porovnaní s centovou mincou.  Avšak zadnú stranu celkom chválim, nakoľko sa telefón aj napriek malému ostrovčeku na stole nekýve.

Honor 10X Lite zadná strana

Pri zadnej strane ešte chvíľu zostaneme. Honor 20X Lite ju má plastovú, po stranách mierne zakrivenú. Snaží sa vyzerať prémiovo a lesklo, podobne ako sklo. No a nebol by to Huawei/Honor, ak by do nej nevložil nejaký efekt, ktorý by pri vďaka lámaniu svetla nevytvoril nejaký tvar. Na tomto mobile tvorí mierne esíčko, ktoré však nie je vždy viditeľné.

Bočný rám je taktiež vyrobený z plastu. Na pravej strane je uložený snímač odtlačkov prstov a tlačidlo ovládania hlasitosti. Nepáči sa mi poloha týchto tlačidiel, nakoľko mi prídu, že sú príliš nízko. Čítačka odtlačkov prstov totiž začína takmer v polovici dĺžky zariadenia. Obvykle bývajú tieto prvky mierne vyššie, okolo tri štvrtiny dĺžky zariadenia. V tomto prípade však v tri štvrtine dĺžky zariadenia končia.

Na spodnej strane nájdete 3,5 mm jack, USB-C port a reproduktor spolu s mikrofónom. Na vrchu nájdete len mikrofón, ktorého úlohou je tlmiť zvuky okolia počas hovoru. Na ľavej strane zariadenia sa už typicky nachádza slot so zásuvkou na SIM karty. Tie sa do smartfónu vojdu dve, plus je tu ešte miesto na microSD kartu.

Zariadenie je náchylné na chytanie odtlačkov prstov, keďže je to hladký a lesklý plast, podobajúci sa sklu. Aj napriek použitiu plastov je smartfón ťažký a každú chvíľu cítite, že v ruke držíte poriadny mobil s poriadnou (5000 mAh) batériou.

Displej: Krásny LCD panel

Honor 10X Lite má 6,67″ IPS LCD panel s už štandardným FullHD+ rozlíšením. Tento panel pokrýva 84,3 % prednej strany a toto skvelé číslo získal aj vďaka malej dierke na selfie fotoaparát. Displej má pomer strán 20:9 takže sa vám v ruke možno bude zdať trochu dlhší, ale ja som si tento pomer strán už obľúbil.

Displej má malé rámčeky po okrajoch, ktoré vám určite nebudú prekážať. Majiteľom vlajkových lodí sa však možno nebude páčiť dolná brada tohto mobilu, ale na svoju cenovú kategóriu je priemerná.

Displej má inak veľmi dobrú kalibráciu a farby sú veľmi jasné už na základnom nastavení. Ak vám prídu príliš jasné, v nastaveniach máte možnosť zvoliť aj Normálny farebný profil. Okrem toho tu však nájdete aj RGB koliesko, s ktorým si môžete nastaviť odtieň farieb podľa vášho gusta.

Ak sa vám nechce hrať s RGB kolieskom, môžete využiť aj jeden z predvolených profilov. Profil Teplé zmení biele odtiene trochu do žlta, a profil Studené zase naopak, do modra.

V Nastaveniach zobrazenia nájdete aj pár zaujímavých režimov. Jeden z nich je režim Ochrana zraku, ktorý nastaví silný žltý odtieň, aby chránil vaše oči pred modrým svetlom. To má zlý vplyv na vaše oči hlavne pri používaní displeja po tme. Taktiež vám modré svetlo môže zhoršiť kvalitu spánku.

Ďalším zaujímavým nastavením je Režim eknihy, ktorý eliminuje farby a prepne displej do monochromatického režimu. To znamená, že vidíte len tmavé alebo svetlé odtiene. Skvelé pri čítaní kníh (možno aj pre úsporu batérie? ale to skôr pri OLED paneloch).

Hodnoty maximálneho a minimálneho jasu hodnotím skôr ako priemerné. Minimálny jas je na tom veľmi dobre, displej vie byť dostatočne tmavý, aby vám to pri používaní po tme veľmi neprekážalo. Naopak, displej má však slabší maximálny jas, čo môže trochu znepríjemňovať jeho používanie vonku, počas slnečného dňa.

Odomykanie: Skvelá čítačka odtlačkov prstov a slušné odomykanie tvárou

Honor 10X Lite má snímač odtlačkov prstov na pravej strane konštrukcie. Mne osobne toto umiestnenie zvyčajne vadí, pretože som ľavák a nám ľavákom sa ťažšie používa a väčšinou nám neuznáva odtlačky. Praváci nemajú problém a položia na ňu svoj palec, ale táto konkrétna čítačka odtlačkov funguje skvele aj mne.

Ak nie ste ľavákom, tak pre vysvetlenie – my ľaváci odomykáme mobily ukazovákom ľavej ruky. Ten musíme tak trochu nemotorne obmotať okolo pravej hrany mobilu a stlačiť ním tlačidlo. Pri čítačkách, ktoré bývajú mierne hlbšie vložené, sa nám stáva to, že sa jej ledva dotkneme alebo sa jej dotkneme, ale nedostatočne na odomknutie. Táto konkrétna je však dostatočne citlivá, aby nerobila problémy ani nám ľavákom. Za toto má Honor malé plus.

Honor 9X Lite vám umožní pridať si až 5 odtlačkov prstov. Čítačku využijete okrem odomykania telefónu, aj na odomykanie aplikácií, na ktoré si nastavíte zámok. Taktiež môžete zapnúť funkciu Sejf, ktorá vám umožní zašifrovať si konkrétne súbory alebo fotky. Jediné, čo mi tu trochu chýba sú gestá, avšak aké gestá by som mal čakať od snímača odtlačkov na boku? Na scrollovanie?

Rozpoznávanie tváre funguje spoľahlivo a tak, ako to pravdepodobne očakávate. Honor vám umožní nastaviť aj alternatívny vzhľad tváre. Túto funkciu som využil na to, aby som si nastavil odomykanie tváre s rúškom.

Telefón nespustí rozpoznávanie tváre, kým nebudete mať rúško pod nosom alebo pod ústami. Ak sa vám to podarí, bude vás následne vedieť identifikovať aj s rúškom na nose. Odomknutie cudzou osobou s rúškom stále nehrozí – skúsil som to s bratom a telefón sa odmietol odomknúť. Pravdepodobne rozhodujú oči.

Taktiež tu máte pár doplnkových funkcií  – Kompenzácia slabého svetla vám pri odomykaní tvárou dá jas na maximum, aby vás pri slabších svetelných podmienkach dobre osvetlila. Potom tu máte možnosť využiť tvár na odomykanie uzamknutých aplikácií, tak ako odtlačok prstov, spomenutý vyššie.

Výkon a pamäť: Procesor dosť zaostáva za konkurenciou

Honor 10X Lite poháňa procesor Kirin 710A. Je to procesor, ktorý si Huawei navrhol a vyrobil sám. Je vybudovaný na 14 nm procese a tu sa chcem na chvíľu zastaviť.

Nedávno som pri čítaní GSMAreny zistil, že je to odlišný a bohužiaľ dokonca až horší Kirin 710, než ten v Honore 8X z pred dvoch rokov. Ten bol totiž vyrobený na 12 nm procese. Celé sa to pokazilo kvôli naťahovačkám s USA a tak musel Huawei svoju 710-ku vyrábať nanovo a so svojou technológiou.

Nechápem, prečo Huawei/Honor nepoužíva novší procesor Kirin 810, ktorý bol predstavený minulý rok s Honorom 9X Pro. Možno to má taktiež niečo spoločné s kauzou Huawei vs. USA. Výsledkom použitia slabšej verzii Kirinu 710 sú logicky aj horšie výsledky benchmarkov. Podarilo sa mi stiahnuť Geekbench z AppGallery a preniesť AnTuTu z mojej Mi 9ky.

Geekbench na mojom Honore 8X získal v teste všetkých jadier okolo 1500 bodov a v AnTuTu okolo 155 000 bodov. Takže to vyzerá, že tento Kirin 710 je dokonca o 10 % slabší, ako v Honore 8X, teda v mobile, ktorý má už cez dva roky.

Horší ako konkurencia

Mimochodom, v tom čase stal Honor 8X okolo 250 – 300 €, ale výkon mal na úrovni napríklad vtedajšieho priameho konkurenta Xiaomi Mi 8 Lite. Teraz stojí Honor 10X Lite okolo 200 €, ale nechytá sa na svoju konkurenciu (napr. Realme 7 alebo Poco X3). Zaostáva v oblastiach pamäte (4 GB vs. konkurenčných 6 GB), v oblasti výkonu a dokonca aj v oblasti displeja (spomínané dva smartfóny majú 90 a 120 Hz displeje).

Presne tak, Honor 10X Lite má v roku 2020 a pri cene okolo 200 € len 4 GB RAM. Táto hodnota bola super v roku 2018 a odpustiteľná v roku 2019. Lenže dnes už je to v tejto triede málo a konkurencia už ponúka 6 GB RAM. Pri Realme 7 je možné za cenu okolo 250 € si zakúpiť až 8 GB RAM.

Multitasking je tu presne taký, aký očakávate. Prvé dve, tri aplikácie vám Honor nezavrie, ale ak už budete chcieť ísť napríklad na piatu, tak to už nebude možné a systém ju bude načítavať odznova. Presne to je výsledkom len 4 GB RAM.

Vnútorné úložisko v mojom recenzovanom modeli je na úrovni 128 GB. Podľa jeho rýchlosti a plynulosti viem, že je to eMMC 5.1. Pretože načítavanie aplikácií pri rýchlejšej technológii UFS 2.1 je o dosť rýchlejšie a plynulejšie. Toto spolu so starším procesorom prispieva k tomu, že plynulosť systému nie je práve najlepšia.

Systém: EMUI 10.1 tak, ako ho poznáme

V nadpise som spomenul EMUI 10.1, ale v Nastaveniach sa oficiálne uvádza Magic UI 3.1. Z nejakého neznámeho dôvodu Huawei a Honor používajú na čínskom trhu Magic UI a na zahraničnom EMUI. Je to vlastne ten istý systém, akurát má odlišné logo a názov. Taktiež je zaujímavé, že po novom sa k nám dostal model s Magic UI a nie s EMUI, ale dizajn a funkcie sú rovnaké.

Veľké množstvo bloatvéru

Čo ma zaujalo ako prvé v systéme po prvom zapnutí bolo okrem množstva bloatvéru, nová aplikácia Petal Search. Tá sa snaží imitovať Google Vyhľadávanie, ale vyzerá oveľa lacnejšie. Trochu ma štvalo to, že sa v aplikácií nachádzajú reklamy v podobe rôznych odporúčaní. Huawei má povolenie spolupracovať s Microsoftom, tak ho využíva naplno a tak už asi tušíte, na čom beží Vyhľadávač Petal. Ak nie, tak je to vyhľadávač Bing od Microsoftu.

Huawei už roky pribaľuje aj SwiftKey klávesnicu, ktorá je skvelá alternatíva pre Gboard, ktorý používa väčšina výrobcov. Huawei má dobrý vzťah s Microsoftom a tak využíva a inštaluje tu aj jeho Office.

Už keď sme pri predinštalovaných aplikáciách, tak je tu celkom dlhý zoznam týchto aplikácií. Nájdete tu Booking.com, Snapchat, GameCenter, Knihy, Zdravie, Obchod Honor, Optimalizátor, Prekladač (Microsoftový), News, Trip.com, Centrum členov, Honor Club, Link Now, Podpora a Tipy. Našťastie sa dá akákoľvek aplikácia odinštalovať.

Bez Google aplikácií

Keďže má Huawei zákaz obchodovať s americkými firmami a aj Google-om, nenájdete tu žiadne Google aplikácie. Pár sa mi pri klonovaní môjho telefónu podarilo dostať (Waze, Google Mapy, Google Prekladač, Gboard) a prekvapivo fungovali. Skúšal som aj návod pre Huawei smartfóny, ktorým by malo byť možné nainštalovať Google aplikácie, ale bez úspechov. Nepomohol ani Googlefier, o ktorom sme nedávno písali.

Aplikácia AppGallery je biedna, čo sa týka lokálnych aplikácií, nájdete tam väčšinu bankových aplikácií, operátorov a to je tak všetko. Nenájdete tam ani novinárske aplikácie, ako napríklad Denník N alebo SME. Ak ich budete chcieť, odporúčam stiahnuť obchod s aplikáciami APKPure, ktorý vám poskytne celkom slušnú náhradu Obchodu Play.

Vďaka nemu som si stiahol napríklad Spotify (fungovalo bez problémov), YouTube Vanced,(YouTube s mnohými vylepšeniami – bez reklám, s možnosťou prehrávania mimo appky a mnoho ďalších), pracovné aplikácie (Slack, Asana), Facebook, Messenger a iné.

Vo výsledku sa vám podarí takto stiahnuť približne 90 % aplikácií. Teda, ak budete chcieť tak stiahnete všetkých 100 % požadovaných aplikácií, avšak približne 10 % vám odmietne fungovať. Môžem tu spomenúť Google aplikácie, niektoré hry (Shadowgun Legends) a iné aplikácie, ktoré vyžadujú služby Google alebo ich časť.

Honor 10X Lite beží na Androide 10 a Magic UI 3.1, ale neviem vám zaručiť, či niekedy v budúcnosti dostane Android 11 alebo aspoň aktualizáciu Magic UI (ak chcete, tak EMUI). Napriek ťažkej situácií, v ktorej je Huawei, dostal telefón aspoň septembrové aktualizácie. Avšak situácia sa môžme rýchlo zmeniť, nakoľko Huawei odpredal svoju dcérsku spoločnosť Honor.

Konektivita: NFC, ktoré nevyužijete na platby

Honor 9X Lite je po stránke konektivity veľmi dobre vybaveným smartfónom. Nechýba mu 3,5 mm jack ani NFC. Samozrejmosťou je aj slušné GPS a Wi-Fi, ktorému však chýba podpora 5 GHz sietí. Smartfón taktiež obsahuje Bluetooth 5.1 a k počítaču sa pripojíte prostredníctvom USB-C kábla (konečne Honor, konečne).

Telefón vám taktiež ponúka dve miesta pre SIM karty a ešte k tomu tretie miesto pre microSD kartu. V oblasti konektivity mu fakt niet čo vyčítať. Škoda len, že to NFC nevyužijete na platby, nakoľko na Slovensku banky podporujú len Google Pay a ten v tomto mobile nespustíte.

Vrchný reproduktor, ktorý slúži na hovory je celkom hlasný, avšak nie čistý. Už zo zvuku a hlasu počujete, že práve voláte z lacnejšieho mobilu. Potešila ma však prítomnosť VoLTE, ktoré bolo automaticky aktívne aj pre 4ku.

Multimédiá: Nezaujme no ani nesklame

Honor 10X Lite patrí do nižšej strednej triedy smartfónov. Táto kategória sa nesnaží zaujať zákazníkov svojimi najmodernejšími a najdivnejšími vychytávkami, ktoré používatelia pravdepodobne nevyužijú, ale za to preberajú trendy, ktoré odolali testu času.

Preto tu aj dnes nájdeme 3,5 mm jack, FM rádio a microSD kartu. Toto všetko sú už tradičnou výbavou, overenou rokmi, ktorej sa trendy smartfóny rozhodli zbaviť. No tento mobil zďaleka nie je pre lovcov trendov.

Aj vďaka vyššie spomenutej výbave si môžete na cestách vypočuť FM rádio cez svoje káblové slúchadlá, či vychutnať si film z pamäťovej karty. Pomôžu vám k tomu nainštalované aplikácie, ako Video alebo FM rádio.

Aplikácia Video ponúka len zopár jednoduchých nastavení. V skutočnosti nie je tak vhodná na sledovanie filmov, ako skôr na sledovanie videí. Pre sledovanie filmov mi tu chýbali pokročilé nastavenia a možnosti, napríklad možnosť vloženia tituliek.

Sú tu len jednoduché nastavenia prehrávania videa, ktoré vidíte na tom jednom screenshote. Oceňujem však možnosť prehrávania videa v plávajúcom okne alebo jednoduchá možnosť vysielania obsahu do TV. Čo sa mi však nepáči je to, že ak chcete video pozastaviť, musíte ťuknúť presne na to malé tlačidlo pauzy.

Aplikácia na prehrávanie rádia je taktiež jednoduchá, bez akýchkoľvek nastavení. Oceňujem to, že rádio môžete prehrávať aj bez pripojenia 3,5 mm slúchadiel, ale kvalita prehrávania bude nízka (slúchadlá totiž zosilňujú prijímač – slúžia ako anténa). Jediné nastavenia, ktoré tu nájdete sú Zoznamy staníc – tu nájdete zoznam všetkých staníc alebo zoznam staníc, ktoré ste si označili ako obľúbené. Máte tu ešte možnosť zapnúť časovač, teda interval, po ktorom sa rádio vypne.

Vydarený prehrávač hudby

Najzaujímavejšou aplikáciou môže byť Hudba. Tá vám totiž zadarmo ponúka streamovaciu platformou zadarmo. Avšak nehľadajte tu originálne piesne autorov, skôr som tu našiel rôzne covery a inštrumentály známych piesní. Tie sa filtrujú podľa playlistov alebo nálad, teda môžete si zvoliť, čo sa vám páči.

Ponúkajú aj nastavenie kvality streamovania, avšak stiahnutie textu je problém, nakoľko tieto piesne nie sú originál, systém k ním texty nenájde. Ak sa vám nejaký playlist páči, môžete sa prihlásiť na jeho odber.

Aplikácia Hudba vám ponúka aj zopár zaujímavých funkcií. Môžete si aktivovať Párty režim a spolu s kamarátmi si vytvoriť spoločný playlist a prehrávať hudbu. Taktiež je tu možnosť úpravy vzhľadu aplikácie.

Zaujímavou funkciou je tiež Hudba počas behu, kedy vám prehrávač meria čas a kroky. Najskôr si však vyberiete spôsob cvičenia (Rozcvička, Chudnutie, Zrýchlite, Meditácia) a ku každému cvičeniu je priradená hudba v správnom rytme. Pri meditácii máte super pomalé piesne, kým pri zrýchlení máte piesne s viac ako 120 BPM.

Čo však neodporúčam je prehrávať hudbu cez reproduktor. Ten je tu aj napriek nízkej cene smartfónu nekvalitný. Basy sú plytké a výšky nevýrazné. Aspoň že v oblasti hlasitosti je na tom pomerne dobre.

Fotoaparát: Dobrú snímku vytvoríte málokedy

Honor 10X Lite má len priemerné snímače, ktorých fotky podliehajú silnému preostrovaniu zo strany softvéru. To je vlastne typická vlastnosť Huawei/Honor smartfónov, ktorú som objavil už keď som vlastnil Honor 8X.

Avšak páči sa mi AI, ktorú spomínané smartfóny obsahujú. Tá totiž dokáže detegovať objekty, ktoré fotíte. Vymenujem vám tu pár scén, s ktorými som sa stretol – Jesenné listy, Modrá obloha, Západ slnka, Sneh, Pes, Mačka, Interiér, Voda, Zeleň, Jedlo a iné. Honor 8X ich mal cez 20, teraz o pár rokov neskôr, je možné že súčasné Huaweie/Honory ich majú aj viac.

Honor 10X Lite má fotoaparáty v tejto zostave: 48 MP hlavný snímač, 8 MP ultraširokouhlý fotoaparát a dve snímače s 2 MP rozlíšením (makro a hĺbkový). Z nich zaujme len hlavný 48 MP snímač, ktorý robí celkom pekné fotky pri ideálnom osvetlení. Samozrejme, s klesajúcim množstvom svetla klesá aj kvalita fotografií.

Na svoju cenu sú to veľmi dobré fotky, avšak Honor sa občas prehnane snaží preostrovať, aj v časoch, keď to nie je až tak potrebné. Video natočíte v 1080p rozlíšení a svojou kvalitou nenadchne, ale ani nesklame.

Videá

Vo videách si všímajte kamienky, ako sú umelo preostrené. Celkový dojem o kvalite snímačov si urobte samy.

Batéria: Kľudne aj na tri dni

Páči sa mi, že takmer každý smartfón, ktorý tento rok vyšiel má 5000 mAh batériu. Výnimkou nie je ani Honor 10X Lite, ktorý vám vďaka svojej batérii vydrží fungovať nepretržite aj niekoľko dní. Spolu s 22,5 W nabíjaním je to skvelá kombinácia a v tejto oblasti takmer ani nemám, čo vytknúť.

Možno len dĺžku nabíjania. To totiž trvá viac než hodinu a pol, ak nabíjate mobil z 0 na 100 percent. Čiže asi 22,5 W nabíjanie nie je také rýchle, ak sa pozrieme na čas nabitia batérie do plnej kapacity.

Priebeh nabíjania:

 • 15 min. – 23 %
 • 30 min. – 42 %
 • 45 min. – 62 %
 • 60 min. – 80 %
 • Plné nabitie – 1 hod. 47 min.

Honor 10X Lite by sa však možno vedel nabiť aj za hodinu, ale bolo by to pri vysokom napätí, ktoré by z dlhodobého hľadiska ubližovalo batérii. Z toho dôvodu je nabíjania extrémne pomalé po 90 % percentách.

Totiž čím viac percent nabijete, tým viac batérii škodíte. Taktiež to platí pri rýchlom nabíjaní, ktoré spôsobuje mierne zahrievanie batérie. Ideálne je nabíjať batériu bez zahrievania a nenabíjať ju z 0 na 100 %. Ak to robíte často, míňate jeden celý nabíjací cyklus batérie. Ideálne je nabíjať batériu skôr, než sa vybije pod 20 %, ale nenabíjať ju nad 80 %.

Záverečné hodnotenie

Honor 10X Lite by som neodporúčal asi nikomu. Má zastaralý procesor, plastovú konštrukciu, chýbajúce Google služby a nevyužiteľné NFC (teda nevyužijete ho na platby). Možno keby nemal cenu blížiacu sa k 200 €, za čo už kúpite lepšie vybavené smartfóny (pozri nižšie kapitolu Konkurencia).

Medzi menšie negatíva by som zahrnul nepríjemnosti, ako napríklad takmer dvojhodinová dĺžka nabíjania batérie, len 4 GB RAM, ktorá je nedostatočná na multitasking. Nakoniec ešte pár osobných výčitiek: krivo nalepená fólia na displeji, nadstavba EMUI (Magic UI v tomto prípade) a zachytávanie odtlačkov prstov na plastovej konštrukcii.

Telefón má však aj pár pozitív, medzi ktoré patrí dlhá výdrž batérie, pekný LCD displej s dierou pre selfie kameru a moderné fotoaparáty. Taktiež tu nájdete 3,5 mm jack a dve sloty pre SIM karty + jeden oddelený pre microSD kartu. Rada smartfónov X od Honoru sa tento rok taktiež dočkala prechodu na USB-C a vďaka tomu dostala až 22,5 W nabíjanie.

Konkurencia Honor 10X Lite

Poco X3

Ak vám značka Poco nič nehovorí, tak je to dcérska firma spoločnosti Xiaomi. Asi to je dôvod, prečo dokáže byť Poco tak lacné a pri tom ponúknuť také skvelé parametre. Poco X3 má až 120 Hz displej, 6 GB RAM, Snapdragon 732G, stereo reproduktory a množstvo ďalších vecí pri cene mierne vyššej než 200 €. Teda je asi o 10-15 % drahší ako Honor 10X Lite, ale ponúka oveľa lepšie parametre.

Poco X3 NFC titulka

Doslova mám pocit, že ten telefón by nemal byť taký lacný. Predsa len, koľko mobilov v tejto cenovej kategórii má 120 Hz displej, stereo reproduktory, 33 W nabíjanie, rýchle úložisko UFS 2.1 a 5000 mAh batériu za takto nízku cenu? Ak by tento mobil vyšiel pred rokom, dal by zabrať aj vlajkovým lodiam.

Poco X3 ponúka lepšiu zostavu fotoaparátov, než Honor 10X Lite – 64 MP hlavný snímač, 13 MP ultraširokouhlý, 2 MP makro a 2 MP hĺbkový snímač. Selfie snímač má 20 MP.

V každom smere je lepší, než Honor 10X Lite, takže konkurencia je tu silná. A kým obe majú plastové zadné strany, Poco má aspoň hliníkový rám. Jediná nevýhoda tohto mobilu je asi ten škaredý nápis na zadnej strane.

 

Realme 7

Niekde pod cenou 200 € sa nachádza aj menej známa značka Realme s modelom, ktorý má číslo 7. Ten taktiež ponúka 6 GB RAM, mierne slabších 90 Hz, približne rovnako výkonný procesor ako Poco (Realme má Helio G95 od MediaTeku, tento procesor je tak ako Snapdragon 732G, dvojnásobne výkonnejší ako Kirin 710) a taktiež má 30 W nabíjanie a 5000 mAh batériu.

Realme 7 biely

Realme 7 má rovnakú zostavu fotoaparátov ako Honor 10X Lite – 48 MP hlavný, 8 MP ultraširokouhlý, 2 MP makro a 2 MP hĺbkový. Selfie snímač má 16 MP. Realme 7 ponúka úložisko s technológiou UFS 2.1 (64 alebo 128 GB). Tak ako Honor 10X Lite, je aj Realme celé z plastu.

 

Samsung Galaxy A31

Ak ste fanúšikmi AMOLED displeja a nie ste ochotný za neho veľa zaplatiť, tak Samsung má pre vás riešenie. Špecifikáciami je síce slabší, ako dvaja konkurenti spomenutí vyššie, ale je viac menej na úrovni Honoru 10X Lite, avšak má v pár oblastiach navrch nad ním. Ponúka o niečo výkonnejší procesor – Helio P65, 6,4″ AMOLED, 4 alebo 6 GB RAM a 5000 mAh batériu s 15 W nabíjaním.

Samsung Galaxy A31

Fotoaparáty sa na papieri taktiež podobajú Honoru 10X Lite. Hlavný snímač má aj na tomto mobile 48 MP, ultraširokouhlý 8 MP, čo však je zaujímavé sú 5 MP snímače pre makro a hĺbkový snímač.

Zadnú stranu taktiež tvorí plast, rovnako ako je tomu na Honore 10X Lite.

 

5.2

Honor 10X Lite

Honor 10X Lite sa mi bude odporúčať veľmi ťažko. Neviem totiž nájsť skupinku, ktorej by prišiel vhodný. Telefón totiž nemá Google služby a nevyniká ani výkonom. Možno by sa hodil seniorom, ktorí nepotrebujú Google služby a zvykli by si aj na to, čo tento mobil ponúka. Avšak nemá ani dobrú cenu, že by si ho mohli dovoliť. Jeho používateľské prostredie je však pomerne jednoduché a dá sa ešte zjednodušiť cez ultra šetrný režim. Ak mám byť trocha optimistický, tak Honor 10X Lite má celkom dobrý IPS displej, ktorý má dobre nakalibrované farby. Taktiež má 5000 mAh batériu, čo menej náročným používateľom bude stačiť aj na viac ako 3 dni ľahkého používania. Poteší prítomnosť microSD karty aj 3,5 mm jacku. Hlavný fotoaparát dokáže produkovať celkom ostré fotky, ktoré vyzerajú veľmi dobre pri dostatočnom osvetlení. Pre niekoho môže byť výhodou aj plastová konštrukcia, ktorá však zachytáva otlačky porovnateľne so sklom.zobraziť celú recenziu
50 %
Konštrukcia a dizajn
60 %
Displej
50 %
Výkon
100 %
Výdrž batérie
50 %
Cena
50 %
Fotoaparát

 • Veľmi pekný displej s dobrými farbami
 • Dlhá výdrž batérie
 • Hlavný fotoaparát vie vytvoriť dobré fotografie

 • Bez Google služieb
 • NFC nepoužiteľné na platby
 • Plastová konštrukcia, ktorá chytá odtlačky prstov ako sklo
 • Kirin 710 je slabý dvojročný procesor
 • Cena mohla byť nižšia
 • Konkurencia ponúka lepšiu výbavu
23.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+