MojAndroid

USA bojuje tvrdo proti Huaweiu a uvaľuje na neho stále ďalšie a ďalšie sankcie. Teraz sa objavujú správy o tom, že Huawei kvôli tomu spomaľuje produkciu svojich smartfónov. Možno ste si to všimli aj vy osobne, no už dlho sme nespomínali žiadne Huawei smartfóny. Síce očakávame Huawei Mate 40 v najbližšom mesiaci, ale jeho dostupnosť bude otázna. Aj s minuloročným modelom Huawei Mate 30 Pro to bolo poriadne náročné.

Huawei spomaľuje produkciu svojich smartfónov – je to vidieť aj na nižšom počte modelov

Tento rok ste mohli na našej stránke vidieť len pár modelov od Huawei. Recenzie na P40 Pro, P40 a P40 Lite a ohybný smartfón Mate Xs. Po minulé roky sme tu mali veľké množstvo zariadení strednej a nižšej triedy, ale tento rok okrem P40 Lite žiadne iné. Huawei totiž zrejme už na náš trh nechce prinášať veľké množstvo smartfónov, ako to bolo zvykom v nedávnej minulosti. Je to aj z toho dôvodu, že neobsahujú služby Google, teda pre väčšinu milovníkov Androidu tieto modely nie sú až také lákavé.

Lenže portál GizmoChina spomína, že Huawei spomalil produkciu svojich smartfónov pre celý svet. Je to spôsobné aj tým, že Huaweiu bol udelený zákaz vyvíjať svoje procesory Kirin. Ich technológia pochádza totiž z Ameriky, s ktorou má Huawei spory už viac než rok.

Huawei takto stráca pôdu pod nohami a jeho pozícia najväčšieho výrobcu smartfónov na svete je ohrozená. Celosvetové predaje to zatiaľ nepocítili, ale minimálne rebríčky operátorov u nás ukazujú veľkú zmenu. Minulý a predminulý rok bol najpredávanejším modelom Huawei P30 Lite, resp. P20 Lite. Tento rok u väčšiny operátorov vyhráva Xiaomi a jeho modely Redmi Note 8 Pro alebo Redmi Note 9 Pro.

V rebríčkoch sa držia

V rebríčku najpredávanejších operátorov pod článkom nájdete Orange, kde vyhrávajú dva modely Huawei. To je síce pekné, ale mrzí ma, že si niekto kupuje viac než rok staré mobily, ktoré sa prezentujú ako nové. V súčasnosti ich hardvér zaostáva za ostatnou strednou triedou.

Momentálne je Čína jediný trh, ktorý drží predaje mobilov od firmy Huawei nad hladinou. Spomalená produkcia môže znamenať nižšie predaje aj na domácom trhu. V Číne túto situáciu zrejme využijú miestne firmy ako Xiaomi, Oppo alebo Vivo.

Náš tip
Orange plánuje znížiť svoju závislosť na technológiách Huawei (Vyjadrenia operátorov)
2.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+