MojAndroid

Ak boli niekedy pojmy ako sklenená zadná stena, 4K video alebo USB-C konektor výsadou najdrahších telefónov, dnes to tak nie je. Presvedčilo nás o tom aj Xiaomi Mi 8 Lite, ktoré sa nám na krátky čas dostalo do rúk. Už na začiatok vám môžeme prezradiť, že sa jedná o poctivý a vydarený kúsok.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: Naozaj nie je “Lite”

Balenia sa pri lacnejších smartfónoch za tie roky celkom ochudobnili. Našťastie to nie je prípad Xiaomi Mi 8 Lite. Po otvorení veľmi peknej krabičky sme ako prvú uvideli obálku. Veľkými prekvapením je pribalený obal na telefón. Silikónový kus príslušenstva si môžeme len pochvaľovať. Kvalitu spracovania a zmysel pre detail potvrdzuje aj jemne vystúpený nápis “Designed by Mi” na ľavom boku.

Malou nápovedou vedúcou k najväčšiemu mínusu Xiaomi Mi 8 Lite je redukcia z USB-C na audiojack. Tá sa nachádza v obálke spolu s ihlou na vyberanie SIM kariet. Pod obálkou je samotný smartfón obalený fóliou spredu i zozadu, zadný fotoaparát má dodatočne vlastnú.  Pod ním je už len adaptér na nabíjanie technológiou QuickCharge 3.0 a kábel na nabíjanie s USB-C koncovkou.

Konštrukcia a dizajn: Pán elegán

Xiaomi Mi 8 Lite sa nám do rúk dostalo vo farebnom prevedení “Black”. Musíme už na začiatok povedať, že ide o veľmi elegantný smartfón. Na prednej strane sa rozlieha veľký displej s bradou v spodnej a výrezom vo vrchnej časti. Tenké rámčeky sa potom tiahnu po oboch stranách. Výrez poňal prednú kameru, malý reproduktor a ostatné senzory, vrátane notifikačnej LED diódy.

Zadná stena je domovom skenera odtlačkov prstov a duálneho fotoaparátu. Veľkú pochvalu si zaslúži už po dizajnovej stránke, pretože výrobca v tomto prípade nevsadil na “iPhone X klišé” otočenie fotoaparátu a ten je teda usporiadaný horizontálne. Stena je sama o sebe vyrobená z pekného skla. Daňou za krásu sú všade prítomné odtlačky prstov (teda pokiaľ odignorujete pribalený obal). Aj farba je pekná. Čierna tu nie je len čierna. Zachytili sme odlesky modrej i fialovej.

Kovový rámik sa tiahne okolo celého Xiaomi a je tenkou bodkou za luxusným spracovaním. Prečo tenkou? Pretože aj Mi 8 Lite samo o sebe je veľmi tenké. Pri rozmeroch 156 x 76 mm má hrúbku len 7,5 mm. Hmotnosť 169 gramov nie je malá, ale to ani rozmery.

Spomínaný rámik v dolnej časti prerušuje USB-C konektor na nabíjanie. Susedmi sú mu dierky na reproduktor na jednej strane, na tej druhej sú len dizajnovým prvkom schovávajúcim mikrofón. Na pravom boku sú dobré tlačidlá na reguláciu hlasitosti a napájanie. Dobré zato, lebo sa používali naozaj dobre. Ľavý bok okupuje hybridný slot na dve nanoSIM karty, alebo SIM a microSD kartu. Hore je už iba mikrofón. A audiojack? Bohužiaľ, Xiaomi Mi 8 Lite sa na vlajkové lode podobá aj v tomto nechválne známom trende. Nenájdete ho tu.

Celkový dojem zo spracovania by sa dal číslami vyjadriť asi ako 10/10. Mi 8 Lite je solídny smartfón s elegantným dizajnom. Zaujať by najmä v čiernom prevedení nemusel len mladých ľudí, ale aj ľudí s určitou vážnosťou, napr. podnikateľov a manažérov. Kvalitu v ruke pocítite už na prvýkrát a používanie bude veľmi príjemné. Po dizajnovej stránke sa zaň určite nemusíte hanbiť.

Skener odtlačkov prstov: Rýchlik bez meškania

Skener odtlačkov prstov si na Xiaomi Mi 8 Lite môžeme len pochvaľovať. Veľkosť, rýchlosť, či umiestnenie, môžeme naozaj len chváliť. Umiestnenie je také prirodzené, že kedykoľvek chytíte mobil do ruky, prst vám pristane na skeneri.

Rýchlosť je blesková a samotná animácia odomknutia je dosť možno pomalšia ako rozoznanie odtlačku. Tak alebo tak sa jedná o milisekundy. Odomknutie je navyše doprevádzané veľmi príjemným zvukom. Ten sa síce po aktualizácii (viac v časti Systém) zmenil, ale stále bol pekný.

S registráciou odtlačkov nebol žiadny problém. Narozdiel od Huaweia tu však nie je zobrazované to, ktorú časť prsta je potrebné ešte oskenovať. Skener ale aj tak fungoval bez problémov. Nenašli sme síce možnosť stiahnuť notifikačnú lištu prejdením po ňom, no určite tam niekde musí byť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

7.12.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+