MojAndroid

Problematike nastupujúcich 5G sietí sa dnes v médiách, no hlavne na sociálnych sieťach, venuje bezprecedentné množstvo pozornosti. Od záplavy úplne nezmyselných správ, ktoré spájajú nespojiteľné, cez rôznych špekulantov predávajúcich “geniálne čiapky proti zlému žiareniu a ovládaniu mysle”, až po články, ktoré sa  snažia situáciu upokojiť a vysvetliť prečo ten, či onen HOAX nie je pravdou.

Do tejto obrovskej masy všakovakých informácii vstupujú aj zástupcovia regulačných a zdravotníckych úradov a celé sa to neskutočne mieša. Zavádzajúce či priamo falošné správy sú verejnosti servírované na striebornom podnose, tak aby boli lákavým sústom a vyvolávali okamžitú a prehnanú reakciu. Vďaka tomu, že prezentujú “jedinú a skrytú pravdu” sa dokážu šíriť ako požiar v slnkom vyprahnutom lese a odborníci aj napriek maximálnemu úsiliu ťahajú za kratší koniec. Pripomína to boj proti veterným mlynom.

Zdieľajte, kým nezmažú!

Výzve “Zdieľajte, kým nezmažú!” sa niektorým jedincom odoláva veľmi ťažko, hoci by malo ísť o prvý náznak toho, že niečo s danou správou nemusí byť tak celkom v poriadku. Lahodný mix poplašných správ sa však kombinuje v ideálnom pomere. Často tu nájdeme časť ľahko overiteľnej pravdy, čím si autor získa určitú dôveru, aby to následne využil na to, že čitateľa strhne na cestu do sveta fantázie, poloprávd a absurdna.

Diskusie následne zaplaví horda klávesnicových odborníkov a komunikácia aj pri najväčšej snahe o vysvetlenie problematiky viazne. Akoby hrach na stenu hádzal. Akýkoľvek pádny a podložený argument je ignorovaný, prekrútený, prípadne sa to celé posunie ešte do absurdnejšej úrovne, než kde sa začínalo.

Nezmyselný boj?

Človek sa potom zamýšľa, či toto celé komunikovanie a vysvetľovanie vôbec má zmysel. V ideálnom prípade by sa to celé nechalo tak. Uhralo by sa to do autu s tým, že každý má právo na svoj vlastný názor. Problém nastáva vtedy, keď si niekto začne vytvárať vlastné fakty a dávkovo ich chrliť na všetky strany. Cez sociálne siete dnes dokáže na “svoju pravdu” namotať množstvo ľudí s fanatickým správaním a končí to pri reálnom ohrození života – útokmi na vysielače, ich podpaľovaním a následkami tohto správania. Práve preto sa naďalej musí bojovať na všetkých frontoch.

HOAX: Vyžiarený výkon 5G sietí bude omnoho väčší ako pri 4G

Svoju úlohu v tomto ohľade plní aj Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktorý cez svoj profil na sociálnej sieti Facebook zverejňuje informácie o 5G sieťach a súčasne upozorňuje na rôzne HOAXy. V čerstvom príspevku sa venuje konkrétne vyžiarenému výkonu 5G sietí. V tomto konkrétnom prípade priamo upozorňuje, že informácie o enormnom výkone 5G sietí nie sú správne.

Niektoré zdroje uvádzajú, že #5G budú používať oveľa väčší výkon, ako majú 4G siete. Nie je to pravda, je to #HOAX. Najvyšší povolený vyžiarený výkon pri 5G (pásmo 700 MHz) je rovnaký ako pri 4G (pásmo 800 MHz) a cca len tretinový oproti 3G.

HOAX: 5G BUDE POUŽÍVAŤ VEĽKÝ VÝKONV diskusiách a na rôznych konšpiračných stránkach sa objavujú „zaručené informácie“,…

Zveřejnil(a) Regulačný úrad dne Středa 29. dubna 2020

30.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+