MojAndroid

Virtuálny operátor dnes môže využívať siete niektorého z veľkých slovenských hráčov a tak dostať svoje služby priamo k zákazníkovi. A to napriek tomu, že samotnú sieť a jej hardvérové vybavenie nevlastní. To však nebude platiť pre prichádzajúcu 5G.

Virtuálni operátori mimo hry

Je celkom zvláštne a zatiaľ nedostatočne zdôvodnené, prečo vlastne nemôže virtuálny operátor vstúpiť do hry a využívať následne siete 5G od toho, kto bude v štátnej aukcii úspešný a bude ich budovať. Identický model funguje aj dnes, virtuálny operátor predsa nemá záujem a ani možnosti, aby vybudoval sieť s pokrytím, ako má silná slovenská trojka (Telekom, Orange a O2).

A preto je pre neho oveľa jednoduchšie urobiť zmluvu s iným operátorom, ktorý proste sieť má, dohodnúť objemy a potom ponúkať zákazníkom služby. Kľudne aj ako konkurencia toho, kto mu sieť dáva k dispozícii. To je princíp virtuálneho operátora všade. Slovenský Telekomunikačný úrad, ako národný regulátor však pri 5G sieti tvrdí opak. Vraj konkurencie je dosť a novú nám netreba.

Súťaž o frekvencie 5G už prebieha

Súťaž na 5G sieť bola vyhlásená 31. marca tohto roka. A termín na doručenie ponúk uplynie 25 mája 2020, čo je za menej ako mesiac. Pritom však musí byť minimálna cena za pridelenie siete 5G 16 miliónov EUR. Celý proces sleduje viacero združení a práve tie, ktoré dúfali, že ponúknu ako virtuálni operátori služby 5G pre svojich zákazníkov, ostali sklamaní. A nepomohla ani pripomienka, ktorú podporilo viac ako dve tisíc ľudí.

 

Pripomienku formálne podala slovenskému regulátorovi Asociácia lokálnych poskytovateľov internet, ktorá združuje 46 telekomunikačných podnikov. Podporili ju pritom aj bežní zákazníci, ktorí by si radi zriadili služby cez novú 5G sieť, no výber bude zúžený, keďže virtuálny operátor by sa do siete dostať nemal. Aspoň také je zatiaľ stanovisko slovenského úradu.

Zdôvodňovanie a odkaz na dobrú konkurenciu u nás, ktorá tlačí ceny na najnižšie priečky v rámci EÚ, je smiešny, pretože doteraz úrad nepublikoval na svojom webe štúdiu, ktorá by vyvrátila tú európsku. A tá je žiaľ pre Slovensko jasná, sme proste drahí. Rozhodne by aj virtuálni operátori mohli pomôcť tento trend cez 5G sieť zvrátiť, avšak zatiaľ na to nedostávajú priestor.

5 sieť do roku 2025

Štát si dal podmienku, že vybudovanie a pokrytie územia všetkých krajských miest aspoň o kapacite 97% musí zvládnuť operátor do konca roka 2025. A potom zvyšok územia, teda obyvateľstvo mimo krajských miest sa má pokryť v rozsahu 90% v identickom termíne.

Zatiaľ je teda celkom škoda, že by virtuálni operátori mali ostať mimo hry. Ich ponuka zaujíma tisíce ľudí. Ak by sme dali príklad z Česka, tak tamojší trh ovládajú v rozsahu skoro 10% a to už je zaujímavé číslo a skupina, ktorej by sa mali tiež dať k dispozícii nové služby, vrátane 5G siete.

Náš tip
5G na Slovensku: Začína výberové konanie pre frekvencie. Čo na to naši operátori?

Hovorca slovenského regulátora nám k veci zaslal nasledovné stanovisko:

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) nerozhodol o tom, že na Slovensku nemôže vzniknúť virtuálny mobilný operátor (MVNO) a že by MVNO nemohol využívať budúcu sieť 5G. Predpokladáme, že toto zjavné nedorozumenie vzniklo z toho, že operátori, ktorí získajú frekvencie v pásme 700 MHz (vhodné pre 5G) nebudú mať povinnosť zverejniť referenčnú ponuku súvisiacu s poskytnutím veľkoobchodného prístupu do mobilnej siete. To ale neznamená, že MVNO nemôžu vzniknúť. RÚ nebráni vzniku MVNO. Potenciálny MVNO môže osloviť ktoréhokoľvek mobilného operátora a rokovať s ním o podmienkach využívania jeho siete za účelom poskytovania služieb ako MVNO.

19.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+