MojAndroid

Keď čínska spoločnosť Huawei pred rokom a pol predstavila svoj operačný systém HarmonyOS, ktorý by mal byť určený pre jej smartfóny, tak tvrdila, že sa nejedná o kópiu systému Android. Ako ale informuje portál PhoneArena, tak to nemusí byť pravda a možno je systém dokonca len upraveným Androidom.

K vývoju prišlo po strate Google aplikácií

Pred skoro dvoma rokmi vydalo americké ministerstvo obchodu zákaz predávať americké technológie spoločnosti Huawei. Okrem straty množstva dodávateľov komponentov stratili nové Huawei smartfóny certifikáciu Googlu. To znamená, že mohli využívať len otvorenú verziu systému Android(AOSP) bez Google aplikácií a obchodu Google Play. Čínska spoločnosť reagovala tým, že rozbehla vlastný obchod s aplikáciami AppGallery a oznámila vývoj vlastného systému. Prvá verzia HarmonyOS bola síce určená len pre smart televízory, ale druhú môžu využívať aj smartfóny a tablety.

Výrobca pri jej predstavení tvrdil, že nie je kópiou  systému Android alebo iOS, a už vôbec nie je nadstavbou Androidu. Pretože ale HarmonyOS využíva Android aplikácia, tak o tom množstvo ľudí začalo pochybovať. Tvrdili, že systém je v jadre systém Android a nad ním nové grafické rozhranie pripravené pre rôzne typy zariadení. Spoločnosť Huawei to samozrejme poprela, ale najnovší výskum expertov portálu ArsTechnica skôr potvrdzuje predošle dohady o jadre systému HarmonyOS.

HarmonyOS sa identifikuje ako Android 10

Expert Ron Amadeo z portálu Ars Technica sa dôkladne pozrel na kódu vydaného SDK k HarmonyOS 2.0 a tvrdí, že je to doslova len premenovaný Android 10 bez Google služieb. Huawei podľa neho len skombinoval nadstavbu EMUI s elementami z Androidu a premenoval meno systému v jednotlivých jeho častiach- Niektoré aplikácie ale naďalej identifikujú systém v jeho emulátore ako Android 10 s API level 29.

HarmonyOS 2.0 Android 10

Navyše v zozname aplikácií systému je plno aplikácií a knižníc z Androidu. V zozname vidieť položky ako Android Services Library, Android Shared Library, com.Android.systemui.overlay alebo Androidhwext. Dokonca aj informačná aplikácia pre HarmonyOS má ikonku zo systému Android a označenie ako verzia systému 10. Ak by ste teda mali vedľa seba napríklad bežne predávaný smartfón  Huawei P40 Pro s Android 10 a jeho verziu s Harmony OS 2.0, tak medzi nimi nespoznáte rozdiel.

HarmonyOS 2.0 Android knižnice

Huawei teda urobilo v podstate to isté, čo robí už dlhšiu dobu Amazon s Fire OS. Lenže Amazon aspoň nikdy neprezentoval Fire OS ako celkom nový operačný systém. Spoločnosť Huawei samozrejme na odhalenie portálu ArsTechnica okamžite zareagovala a zverejnila svoje stanovisko, ktoré ale veľa vecí nevysvetľuje.

HarmonyOS 2.0

Stanovisko spoločnosti Huawei

Operačný systém HarmonyOS, postavený na distribuovanej technológii spoločnosti Huawei, je celkom nový operačný systém. Bol navrhnutý tak, aby jedinečným spôsobom zodpovedal všetkým potrebám budúcnosti vrátane prepojenia s IoT zariadeniami. Využiť ho možno naprieč širokou škálou zariadení a zároveň je ho možné flexibilne prispôsobiť rôznemu hardvéru a aplikačným parametrom.

Keďže HarmonyOS zabezpečuje, aby sa príslušné pravidlá open-source prísne dodržiavali, tak bolo k urýchleniu jeho vývoja systému využité veľké množstvo open-source zdrojov tretích strán, vrátane operačného systému Linux.

Hoci niektoré prvky používateľského rozhrania z EMUI 11 zostávajú v aktuálnej vývojárskej beta verzii, HarmonyOS sa dočká spustenia s úplne novým používateľským rozhraním spoločne s pripravovanými smartfónmi Huawei. Beta program pre vývojárov stále prebieha, pričom vítame akúkoľvek spätnú väzbu od našich vývojárov a partnerov, s ktorými spoločne privádzame naše vízie k životu.

Náš tip
Valentín s Huawei: Vyhrajte smartfóny, slúchadlá a iné výhry v AppGallery

 

7.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+