MojAndroid

Google pri vydaní nového Androidu vždy uverejní aj akési požiadavky a definície toho, čo musí zariadenie spĺňať (čo musí urobiť výrobca, aby ich spĺňalo) na získanie novej verzie Androidu. V tomto dokumente sa definuje napríklad aj to, aké poplatky sú stanovené za používanie jednotlivých služieb či aplikácií Googlu. Okrem iného sa však v tomto dokumente nachádza aj zmienka o šifrovaní disku zariadenia. A to bude pre všetky zariadenia s Androidom 6.0 povinným. Google na to upozornil výrobcov už pri Androide 5.0, kde bolo šifrovanie disku “very strongly RECOMMENDED”, teda veľmi silno odporúčané. Natívne šifrovanie doteraz ponúkali iba Nexus 6 a Nexus 9.

nexus-6-titulka

Pri Androide 6.0 a novších verziách systému bude šifrovanie povinným. Disk smartfónu či tabletu sa muší šifrovať ihneď po tom, ako používateľ urobí prvotné nastavenia zariadenia, a to aj v prípade, že si nenastaví uzamknutie obrazovky, ktoré bolo doteraz povinným. Existuje na to hneď niekoľko dôvodov – pri neskoršom zapnutí šifrovania by bolo potrebné celý disk zašifrovať, čo môže trvať aj niekoľko hodín, pričom týmto spôsobom si môže používateľ kedykoľvek doplniť iba uzamknutie displeja a zariadenie používať naďalej bez zmeny, a rovnako to bude “menej bolestivé” pre používateľov, ktorí sa do bezpečnosti ako takej nevyznajú, a šifrovanie disku im nedáva zmysel. Google sa dokonca vyhráža, že aj zariadenia, ktoré boli predstavené so staršou verziou Androidu, budú musieť pri prechode na Android 6.0 zapnúť šifrovanie dát. Ak to nebude možné (výrobca to nepovolí), aktualizáciu na nový Android jednoducho nedostanú.

Advanced Encryption Standard (AES) šifrovanie Android zariadení pracuje s rýchlosťou približne 50MiB/s.

Náš tip
Google už viac nevyžaduje šifrovanie nových zariadení, no veľmi ho odporúča

Treba však objektívne povedať, že hoci šifrovanie zvyšuje úroveň zabezpečenia Android zariadenia, čiastočne spomaľuje aj jeho chod, nakoľko sa nové dáta v zariadení šifrujú v reálnom čase, čo zamestnáva procesor aj operačnú pamäť. Pre Google je ale dôležitejšia bezpečnosť ako o niekoľko milisekúnd rýchlejšie reakcie a povedzme si to na rovinu – dnešné 4-jadrové (či dokonca 8-jadrové) procesory zvládnu šifrovanie bez toho, aby sme si vôbec všimli na reakciách zariadenia nejakú zmenu. Podobná situácia sa však stala aj pred rokom, keď Google vyžadoval nutné šifrovanie pre všetky zariadenia s predinštalovaným Androidom 5.0, od čoho však neskôr upustil. Je preto viac než možné, že aj v tomto prípade ide iba o akési “strašenie” výrobcov, aby šifrovaniu Android zariadení naozaj venovali pozornosť.

Zdroj: AndroidPolice

20.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+