MojAndroid

Ako prví na Slovensku vám s radosťou prinášame recenziu na smartfón Nexus 6. Ten vznikol v spolupráci Googlu a Motoroly, pričom značku Nexus ako takú vám predstavovať určite netreba. Nexus 6 je výnimočným zariadením nielen preto, že ako prvý telefón prichádza s predinštalovaným Androidom 5.0 Lollipop, ale aj v tom, že ide o prvý tabletofón spoločnosti Google. Moje dojmy z tohto zariadenia boli určite kladné, aj keď som na tomto výkonnom obrovi našiel niekoľko kompromisov. Hoci ide o najlepší Nexus v pomere hardvéru a výkonu, niekoľko vecí mi na ňom vadilo. Hlavne veľkosť. O tom ale až v ďalšej kapitole tejto recenzie.

KONŠTRUKCIA

Nexus 6 je naozaj veľký. Hoci na fotografiách v porovnaní s inými zariadeniami nevytŕča až tak z radu, ide naozaj o veľký smartfón. Jeden z najväčších, ktoré sa ešte dajú označiť smartfónom. Je to ale trend a Google ho nasledoval, čo musíme akceptovať. Nexus 6 je vlastne väčšou Motorolou Moto X 2014, po ktorej zdedil nielen špecifické prvky konštrukcie, ale aj tlačidlá v pravom boku. Tie sú vyrobené z plastu a ich umiestnenie je priam ideálne. Dotiahnete na ne aj pri držaní zariadenia v jednej ruke, čo je v tomto prípade obrovské plus. Okrem tlačidiel nájdete v kovovom obvode zariadenia ešte slot na slúchadlá a nanoSIM (hore) a microUSB pre nabíjanie (dole). Povinné informácie o produkte a označenie CE Motorola šikovne ukryla do okolia nabíjacieho otvoru.

nexus-6-6

Konštrukcia tohto zariadenia je okrem kovového rámu vyrobená aj z mäkčeného plastu, ktorý sa nachádza vzadu. Kryt je na Nexuse 6 zahnutý a kopíruje línie samotného zariadenia. Výhodou je lepšie držanie v rukách, nevýhodou zas nestabilita na rovných povrchoch. Na písanie SMS jednou rukou pri zariadení položenom na stole zabudnite. Okrem veľkého nápisu Nexus sa v zadnom kryte ukrýva aj vyryté logo spoločnosti Motorola a fotoaparát, ktorého šošovku lemuje LED blesk v tvare kružnice. Dve diódy sa starajú o svetlo pri snímaní tmavších objektov a svoju prácu robia dobre. V spodnej časti krytu nájdete aj nenápadný otvor na mikrofón.

nexus-6-11

Najzaujímavejšou časťou tohto zariadenia je predná strana. Tá je z veľkej časti vyplnená 5,9″ AMOLED displejom, no aj napriek tomu Nexus 6 dostal do vienka aj pomerne veľké “brady”. Netypickou je ich veľkosť – každá je iná. Zatiaľ čo sa iní výrobcovia snažia o symetrickosť v každom smere, Motorola sa s tým nepárala a hornú časť prednej strany pokojne zväčšila. Nachádza sa v nej predná kamera a jeden z dvojice predných reproduktorov, ktoré vytvárajú stereo zvuk. Kvalita ich prejavu je na vysokej úrovni a potešia aj čistotou jednotlivých zložiek.

nexus-6-3

Pri Nexuse 6 je zaujímavosťou aj zahnutie displeja po hranách. Odolné sklo Corning Gorilla Glass 3 je v 2,5D tvare, a teda akoby bolo zahnuté dole smerom k bokom zariadenia. Okrem estetickosti má tento detail aj praktické využitie, napríklad pri prechode medzi obrazovkami alebo pri vyvolávaní kontextového menu z boku. Ku konštrukcii dodávam ešte rozmery zariadenia 159,3 x 83 x 10,1 mm a hmotnosť 184 gramov, ktorá sa pomaly blíži k hodnotám, ktoré dosahujú 7-palcové tablety. Všetko má ale svoje pre a proti. Tí, čo hľadajú veľké zariadenie s kvalitnou konštrukciou sú na správnom mieste, no musia oželieť atypický tvar zadného krytu a väčšie rozmery.

DISPLEJ

Najväčším lákadlom, a paradoxne aj kameňom úrazu, je na Nexuse 6 jeho displej. Takmer 6-palcové monštrum je typu AMOLED, ktorá zaručuje výborné pozorovacie uhly aj čitateľnosť na priamom slnku. Medzi parametre displeja patrí aj jemné rozlíšenie 1440 x 2560 bodov, čo predstavuje zhruba 493 PPI. Obrazovku chráni už spomínané odolné sklo Corning Gorilla Glass 3, ktoré je zahnuté do 2,5-rozmerného tvaru. Hoci aj Nexus 6 ponúka mierne sýtejšie farby, pri používaní mi to vôbec neprekážalo a kvalitu tohto displeja by som zaradil hneď na druhé miesto po Samsungu Galaxy Note 4. Po hardvérovej stránke ide o výborne odvedenú prácu, no chýba jej podpora softvéru.

nexus-6-20

Najviac som pocítil absenciu prispôsobenia systému na väčší displej. Chýbali mi maličkosti ako možnosť zmenšiť si klávesnicu, ovládať zariadenie viacerými gestami, či inak upraviť prostredie tak, aby sa aspoň v niektorých situáciách dalo ovládať jednou rukou. Nexusu 6 ale tieto nedostatky nemôžem až tak okato vyčítať, nakoľko práve (takmer) čistý Android 5.0 Lollipop bez používateľskej nadstavby je dôvodom, prečo si ho väčšina ľudí kúpi. Niekoľko funkcií do systému pridala samotná Motorola, a práve tieto funkcie sú tými, ktoré Nexus 6 odlišujú od jeho predchodcov. Hovorím napríklad o funkciiUntitled-3 Ambient Display, ktorá zobrazuje na zamknutej obrazovke zmeškané udalosti v istých intervaloch a zobrazí ich aj vtedy, keď zariadenie zdvihnete napríklad zo stola. To vám umožní okamžite reagovať na prijatú správu alebo e-mail a je to prudko návýkové. Ide o akúsi alternatívu k funkcii prebudenia displeja dvojitým poklepaním. Samozrejmosťou je aj pri Nexuse 6 automatický jas, ktorý môžete manuálne upraviť priamo v notifikačnej lište a pre technicky zdatnejších používateľov je dostupné aj bezdrôtové zdieľanie obrazovky.

VÝKON A PAMÄŤ

Nexus 6 je zrejme najvýkonnejším Android zariadením, aké som doteraz testoval. Prejavilo sa to nielen v rýchlosti reakcií systému na moje dopyty, ale aj na celkovom pocite z používania tohto zariadenia, ktorý bol po niekoľkých dňoch testovania naozaj výborným. Srdcom tohto zariadenia sa stal procesor Qualcomm Snapdragon 805 so 4 jadrami Krait 450, ktoré majú frekvenciu až 2,7 GHz a prítomná bola aj operačná pamäť RAM s kapacitou 3 GB. Zostavu krásne dopĺňa grafický čip Adreno 420 a 32 alebo 64 GB vnútornej pamäte. My sme testovali 32 GB model, v ktorom bolo pre používateľa dostupných zhruba 25 GB úložiska. S výkonom ani umiestnením vašich multimédií by ste tak nemali mať problémy.

nexus-6-1

Ako mnohí z vás už vedia, Nexus 6 prichádza na trh s prednastavene zapnutým šifrovaním. To má bohužiaľ vplyv na celkový výkon zariadenia a bez neho by bol Nexus 6 ešte o čosi rýchlejším, najmä pri práci s multimédiami či inými väčšími súbormi, ktoré sa zariadenie snaží okamžite šifrovať. Prítomnosť tohto procesu môžete spozorovať miernym ohrevom zariadenia v mieste, kde sa nachádza procesor a RAM, nejde však o žiadne hrozné teploty, ktoré by vás donútili zariadenie pustiť z ruky. Smutné na tom je aj to, že na vypnutie tohoto šifrovania potrebujete odomknúť bootloader, čo pre vás môže znamenať nielen stratu všetkých dát v zariadení, ale aj stratu záruky. Preto vám šifrovanie odporúčam ponechať zapnuté.

nexus-6-benchmark-1 nexus-6-benchmark-2 nexus-6-benchmark-3 nexus-6-benchmark-5

V otázke hrania hier je Nexus 6 nekompromisným. Zvládne akýkoľvek herný titul a nech som sa ho snažil akokoľvek zaťažiť, nespozoroval som o moc dlhšie odozvy ani spomalenie zariadenia. Druhou vecou je padanie niektorých aplikácií, ktoré ešte nie sú prispôsobené pre Android 5.0 Lollipop, no o tom vám napíšem viac v sekcii s operačným systémom. Ako vždy, aj tentokrát sme Nexus 6 vystavili niekoľkým benchmarkom, ktorých výsledky môžete vidieť vyššie.

OPERAČNÝ SYSTÉM

Ako mnohí z vás vedia, Nexus 6 je prvým Android smartfónom, ktorý sa predáva s predinštalovaným systémom Android 5.0 Lollipop. Ide o systém, ktorý predefinoval moje vnímanie Androidu ako takého a nebojím sa ho označiť za najväčšiu výhodu tohto mobilu. Páči sa mi, ako Google celé prostredie zjednodušil, pridal jednoduché tvary a sýte farby, pričom pri tvorbe myslel aj na používateľa a vylepšil jednoznačne pocit z používania Androidu ako takého. Nový dizajnový jazyk Androidu sa volá Material Design. Veľký dôraz je kladený na gestá a animácie, ktoré by mi inak vadili – spomaľovali by smartfón. Nexus 6 má ale výkonu na rozdávanie, a tak si pri jeho používaní z chuti môžete vychutnať všetko, čo Android 5.0 Lollipop ponúka.

nexus-6-screenshot-9 nexus-6-screenshot-10 nexus-6-screenshot-11

Nakoľko v systéme Motorola pri výrobe urobila iba niekoľko vylepšení a zmien, nie je potrebné jeho detailné popisovanie. Ak chcete, tak si môžete o Androide 5.0 Lollipop prečítať v samostatnom článku. V tejto sekcii recenzie spomeniem ešte to, že v Nexuse 6 nenájdete žiadne zbytočné aplikácie od výrobcu a predinštalovaný balík titulov obsahuje len aplikácie od Googlu. Tie si v prípade nutnosti môžete aj odinštalovať, prípadne vypnúť priamo v nastaveniach zariadenia.

nexus-6-screenshot-12 nexus-6-screenshot-13

Android 5.0 Lollipop ponúka jednoduché rozloženie prvkov na domácich obrazovkách aj na zamknutej obrazovke, ktorú skrášľujú už spomínané upozornenia Ambient Display. Veľmi sa mi páči aj “dvojitá” notifikačná lišta, ktorá po prvom stiahnutí zobrazuje zmeškané udalosti a po druhom stiahnutí aj rýchle nastavenia pre Wi-Fi, Bluetooth, GPS, mobilné siete, režim v lietadle,automatické otáčanie, baterku a prenos obrazovky, ktorý využijete napríklad v kombinácii s Chromecastom. Samozrejmosťou je aj prítomnosť skratky do nastavení či skratky pre batériu a hodiny. Tie nájdete v hornej časti lišty s upozorneniami.

nexus-6-screenshot-14 nexus-6-screenshot-15

Prehľadné zobrazenie si v novom Androide vyslúžili aj nastavenia, ktoré sú rozdelené do kategórií. Okrem iného v nich nájdete aj šetrič obrazovky, ktorý sa zobrazí pri nabíjaní, či šetrič energie, ktorý je praktickou súčasťou natívneho Androidu. Google sa batérii a jej výdrži začal venovať hlbšie v samostanom Projekte VoltaAndroid 5.0 Lollipop natívne podporuje aj funkcie, na ktoré sme si rokmi už zvykli. Ide o inteligentný dialer, pekne spracovanú aplikáciu na SMS správy či prehliadač Chrome, ktorý dnes patrí medzi najprepracovanejšie aplikácie svojho druhu. Nakoľko je Nexus 6 produktom spoločnosti Google, cítiť v ňom silnú integráciu Google služieb. Bez konta Google by ste boli ochudobnení o množstvo funkcií a vylepšení.

K systému v tomto zariadení nemám absolútne žiadne výhrady. Práve Android 5.0 by mal byť jedným z hlavných dôvodov, prečo si toto zariadenie kúpite. Ide o jednoduchý, graficky prívetivý a zaujímavý systém, o ktorom sa dozviete niečo nové každý deň. Celý je o detailoch. A to sa mi na ňom naozaj páči.

MULTIMÉDIÁ

Pri používaní Nexusu 6 som často pracoval s multimédiami. Veľký displej s výborným rozlíšením ma k tomu priam nútil. Filmy či seriály som pozeral nielen počas cestovania, ale aj doma, kde Nexus 6 prebral funkciu môjho 7-palcového tabletu. Veľkou výhodou sú aj stereo reproduktory v prednej časti zariadenia, ktoré do Nexusu vložila Motorola. Hlasitosťou prekonajú aj známe Boomsound reproduktory z HTC, kvalitou však stále zaostávajú. Aj napriek tomu je to obrovský krok vpred. Hlasnú reprodukciu si užijete tak pri počúvaní hudby, ako aj pri sledovaní filmu.

nexus-6-4

Prehrávanie hudby je pre Nexus 6 rovnako bezproblémovým. Svoje obľúbené skladby si môžete prehrať cez predinštalovaný titul Hudba Play, ktorý ponúka dostatok funkcií aj pre náročnejších používateľov. Okrem hlasitého prehrávania môžete použiť aj 3,5 mm audio jack pre slúchadlá, ktorý si svoju prácu vykonáva rovnako dobre. Netradičným je len jeho umiestnenie presne v strede hornej hrany. Naň si však rýchlo zvyknete a vôbec vám nebude pri používaní prekážať, ba naopak, javilo sa mi to ako veľmi praktické riešenie.

nexus-6-5

Na prehrávanie videí som používal aplikáciu MX Player, nakoľko sa v Nexuse 6 nenachádzal žiadny pokročilejší prehrávač pre video. Problém s kompatibilitou a podporou formátov som tak vyriešil inštaláciou tejto aplikácie, ktorá aj na Androide 5.0 funguje spoľahlivo a bez väčších problémov. Nexus 6 si hravo poradí aj s videom v 4K rozlíšení so snímkovaním 60 FPS, čo je pomyselná hranica aj pre najväčších fajnšmekrov.

FOTOAPARÁT

Smartfón Nexus 6 sme kúpili priamo v anglickom obchode Play a mali sme veľké “šťastie” na kus s vadným fotoaparátom. Priamo na senzore sa nachádzala prachová častica, ktorá sa nedala nijako vybrať ani očistiť, a tak sme zariadenie museli reklamovať. Druhý kus však prišiel už v dokonalom stave. 13 Mpix fotoaparát s optickou stabilizáciou hodnotím ako výborný a rozhodne musím povedať, že ide o dôležité vylepšenie voči Nexusu 5. Snímač v Nexuse 6 ponúka kvalitnejšie fotografie aj video v každom smere a konečne stavia tento smartfón do priamej konkurencie vlajkových lodí, akými sú napríklad Samsung Galaxy Note 4, LG G3 či Sony Xperia Z3. Optická stabilizácia sa prejavila aj v kvalite videa, ktoré Nexus 6 dokáže nahrávať do rozlíšenia UltraHD (4K).

nexus-6-12

Ukážky fotografií

Hoci je samotná aplikácia fotoaparátu ochudobnená o pokročilé funkcie a nastavenia, pracovalo sa mi s ňou dobre a potešila ma aj rýchlosť snímania jednotlivých záberov. Neoceniteľným pomocníkom sa najmä v šere a za tmy stal blesk s dvomi diódami, ktorý dnes patrí zrejme k tým najlepším, aké sa v Android zariadeniach nachádzajú. Naopak, chýbal mi napríklad režim HDR alebo pokročilejšie nastavenia fotoaparátu, ktoré by som využil už počas fotenia. Takto som odkázaný na úpravu snímok v aplikácii Fotky, ktorá inak nahradila aj natívnu galériu. Negatívne hodnotím kvalitu snímok v tme bez blesku. Ako aj na ukážkach umiestnených vyššie môžete vidieť, tieto fotografie trpia silným šumom a ich kvalita je s fotografiami zhotovenými cez deň neporovnateľná.

Ukážka videa

Fotoaparát v Nexuse 6 sa zlepšil po kvalitatívnej stránke, čo ma veľmi teší. Aj napriek tomu si ale myslím, že Google môže popracovať na jeho vylepšeniach, napríklad v oblasti softvéru či funkcií samotnej aplikácie Fotoaparát. Stále je tu teda to “ale”, ktoré si pri pohľade na fotografie z tohto zariadenia poviem. Google ale určite treba pochváliť, že zvolil aktuálne rozlíšenie a vyššiu kvalitu, ktoré doteraz výsadou Nexusov rozhodne neboli.

KOMUNIKÁCIA

Smartfón Nexus 6 disponuje všetkými modernými typmi pripojení, s ktorými nemá absolútne žiadny problém. Po vložení nanoSIM som v tomto zariadení používal 4G sieť od operátora Orange, ktorej signál bol porovnateľný so Samsungom Galaxy S5. Rovnako kvalitnými boli aj hlasové hovory a komunikácia cez mobilnú dátovú sieť. Na písanie správ a e-mailov som využíval natívnu Google klávesnicu v slovenskom jazyku. Hoci jej vzhľad aj odozvy hodnotím ako dobré, chýbala mi podpora pre písanie ťahom, na ktorú som si zvykol. Tá je v Nexuse 6 stále dostupná len pre angličtinu, nemčinu a ďalšie svetové jazyky.

nexus-6-komunikacia

Počas testovania som Nexus 6 využil aj ako GPS navigáciu, konkrétne v spojení s Google Maps. Zameranie a nadviazanie spojenia so satelitmi prebehlo rýchlo, rádovo do 30 sekúnd. Ani počas cesty autom po diaľnici som nestrácal GPS signál, no mobilné dáta v rýchlosti kolísali, čo je pri prechode medzi jednotlivými bunkami siete normálne. Za výhodu tohto zariadenia pokladám prítomnosť novšej verzie Bluetooth 4.1, ktorá beží aj v režime Low Energy, čo je výborná správa pre majiteľov inteligentných hodiniek či príslušenstva na monitorovanie športových aktivít. Celodenné pripojenie k hodinkám LG G Watch spotrebovalo zhruba 10-15% batérie navyše.

nexus-6-7

Nexus 6 podporuje aj periférne zariadenia ako klávesnicu a myš, na pripojenie USB kľúča či disku ale budete potrebovať aplikáciu ako Nexus Media Importer. V spodnej časti uložený microUSB slot vo verzii 2.0 budete však využívať primárne na nabíjanie, o ktorom vám viac poviem v ďalšej kategórii tejto recenzie.

BATÉRIA

Veľký telefón si zaslúži veľkú batériu. Nexus 6 preto dostal do vienka až 3220 mAh akumulátor, ktorý sa stará o pomerne dobrú výdrž tohto zariadenia. Pri priemernom používaní na jedno nabitie dokážete fungovať 2 aj 3 dni, pri väčšej záťaži budete nabíjať každý večer. Na to ste si ale pri Android zariadeniach už museli zvyknúť. Priemerný čas zapnutej obrazovky sa u mňa pohyboval na úrovni 3-4 hodín, pričom som cez deň Nexus 6 využíval hlavne na sledovanie internetu, sociálnych sietí a 3 e-mailových účtov v aplikácii Gmail. Okrem toho som priemerne vykonal asi 5 dvojminútových hovorov a 2 hodiny strávil nad aplikáciami a hrami. Výdrž tohto zariadenia musím zhodnotiť ako nadpriemernú, aj keď som si ju predstavoval ešte o trošku lepšiu. Len pre porovnanie, Samsung Galaxy Note 4 dokáže na jedno nabitie vydržať o “hodinu zapnutého displeja” viac.

nexus-6-10

Veľkou výhodou Nexusu 6 je systém Turbo Charge, ktorý pochádza priamo od spoločnosti Qualcomm. Ide o rýchle nabitie batérie, ktoré za 15 minút nabíjania dokáže zariadeniu dodať ďalších 6 hodín výdrže. Nabíjanie smartfónu cez nabíjačku Turbo Charge je o 75% efektívnejšie ako v prípade klasických nabíjačiek a využijete to nielen pri cestovaní, ale aj počas dňa, keď svojmu zariadeniu potrebujete dodať ďalšiu šťavu. batéria v Nexuse 6 má však okrem jednej veľkej výhody aj jednu veľkú nevýhodu – nedá sa vymeniť. Po strate kapacity či v prípade problémov sa tak budete musieť obrátiť na servisné pracovisko, čo vás môže vyjsť dosť draho.

HODNOTENIE

Google tento rok vsadil na niečo iné, nové. Hoci sa mnohým smartfón Nexus 6 ako taký páči, moje pocity z neho sú zmiešané. Páči sa mi, ako je toto zariadenie vyrobené – ponúka kovový rám, perfektný displej a výkon, dobrý fotoaparát aj batériu, no je príliš veľké. Nemôžem si to odpustiť, ale moja miera pohodlného používania končí niekde pri 5,5-palcovom displeji. Verím však, že sa nájdu ľudia, ktorí hľadajú práve 6-palcový smartfón. A Nexus 6 môže byť naozaj správnou voľbou. Opäť je tu ale jedno ale.

nexus.-6-parametre

A tým je cena tohto smartfónu. Tá sa totižto pohybuje na naozaj vysokej úrovni – u nás začína na sume 560 EUR. Za to si dnes môžete kúpiť rovnako výkonné zariadenie, no napríklad so stylusom (Note 4), lepším dizajnom (Vibe Z2 Pro) alebo oveľa lacnejší smartfón, ktorý nie je až tak veľmi horší (napr. Galaxy S5, LG G3, HTC One M8). Zaujímavou alternatívou je aj Huawei Ascend Mate 7 s vlastnou čítačkou odtlačkov. Potenciálnym kupcom Nexusu 6 sa tak stáva zanietenec do čistého Androidu, veľkého displeja a s dobrým zostatkom na účte. Dostupnosť tohto zariadenia u našich operátorov je nepravdepodobná, takže si pripravte hotovosť. Dostatok hotovosti.

Plusy

+ displej

+ výkon

+ batéria

+ multimédiá (reproduktory)

Mínusy

– veľkosť a hmotnosť

– cena

– dostupnosť na Slovensku

Nexus 6

Android 5.0 Lollipop5,96"
Qualcomm Snapdragon 805, 4-jadrový, 2.7 GHz Krait 4501440 x 2560 pixelov
3 GB13
32/64 GBUltra HD 4K ( 2160p@30fps)
9.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Agame

  Souhlasím, je to moc velké

 • Vlado

  Pre mňa tiež tak na hrane s tou veľkosťou, alebo kúsok aj za hranou. Cena tiež trochu vyššia. Vzhľadom na to že mám cca 2 mesiace nový iný smartfón, zostáva mi len očiť na parametre v tej pekne spravenej recenzii a ticho závidieť ;)

 • Secco

  Neviem preco, ale tento Android 5.0 lollipop sa mi skoro vobec nepaci. Este pockam na nadstavbu HTC SENSE, ale ak nebude pekny, tak prechadzam na iOS od APPLU. Myslim ze iPhone 5s by mi mohol poskytnut vsetko, co potrebujem.

  • Jakub Kazimír

   nie je nič ľahšie si stiahnuť nadstavbu ktorá sa ti bude páčiť :)

  • Agame

   není nic lehčí jak si stahnout kopmlet upravitelný NOVA launcher

 • Agame

  Pokud je mi známo, tak odemčení bootloadera a zamčení prej nikdo nepozná …. mimochodem, na nexusech se musí demknout pokud chcete ručně přehrát softwahre a google to má ve svém návodě. Tak proč pak ztráta záruky?

  https://developers.google.com/android/nexus/images#hammerhead

 • Tomáš Petrík

  Objednal som ho z Amazonu, mam ho tyzden.
  Je fakt VELKY. Na sledovanie serialov je to uplne idealne, aj na ine konzumovanie obsahu. Ale mam problem dociahnut do rohov displeja pri pouzivani jednou rukou.
  Dalej ma stve to, ze zvonenie je nastavene (bez moznosti zmeny) tak, ze sa postupne zdviha hlasitost. Ak ma teda nejaka aplikacia aj notifikacne pipnutia nespravne implementovane ako zvonenie, tak ho nebude vobec pocut, lebo zacne na nizkej hlasitosti (a kym sa hlasitost zdvihne, kratky notifikacny ton je uz davno skonceny.) Pisal som s tym aj do Motoroly, ale velke ocakavania nemam.
  Mozno som teraz vyznel skor negativne, ale celkovo som spokojny, pre mna je to hlavne na emaily, chatovanie, citanie webov, pocuvanie hudby a sledovanie serialov – a na to je vyborny :)

  • Vlado

   Tiež som uvažoval nad ponukou z Amazonu, ponúkali aj dopravu zadarmo, len som sa trochu bál, že to skončí na nejaký čas na colnici a tým sa mi to aj o niečo predraží.
   Koľko trvalo dodanie?

   • Tomáš Petrík

    Objednaval som z francuzskeho, tym padom otazka cla odpada. Dodanie stalo asi 7 eur.
    Objednal som v nedelu 28.12. vecer a v piatok 2.1. rano som ho uz mal v ruke od kuriera, hoci Amazon predpokladal dodanie az medzi 5.-9.januarom.

    • Vlado

     Geniálne :)

   • trosku offtopic. ja som objednaval par veci z amazonu z USA (2×100$ a 50$ veci) a neviem ako to oblbuju ale slo to cez belgicko vzdy a mne to doslo ako “balik z EU” a ziadne clo som nikdy neplatil (nestazujem sa)

  • 0902

   Objednával si to z USA alebo z EU ?

   • Tomáš Petrík

    Z francuzskeho. Tam ho mali na sklade (a aj stale maju), v nemeckom bol vypredany.

  • 6suxen

   nemohol by si sem dat link odkial si ho objednal?

   • Tomáš Petrík

    http://www.amazon.fr/ Motorola-Nexus-Smartphone-débloqué-Ecran/dp/B00OZ4T6VQ/

    Je tam dlzen, tak to rozbilo odkaz – pridal som teda za domenu medzeru, treba ju pred otvorenim linku dat prec a skopirovat ho cely.

    • 6suxen

     dakujem :)

 • Basiak

  novy nexus je pecka…jedina vec,ktora mi na nom vadi,je to,ze je velky…inak je to proste top telefon :)

 • Anťo

  Snapdragon 805 je 64 bitový?

  Btw, Lolliop je amoled killer

  • 805-ka 64bitová nie je. 64bitová je až 810-ka.
   A v dnešnej dobe už Amoled displejom biela nerobí až taký problém ako kedysi..

  • Je

   Presne, nechapem jak mohli spravit najnovsi android telefon s amoledom a pritom soft ktory do neho dali je cely biely…

 • Keď vyšla beta Lollipopu, tak som bol nadšený a ten systém bol fakt skvelý. Finálna verzia je ale o niečom inom. Na začiatku bol systém plný bugov, neskôr sa prišlo na to, že výdrž na batériu vôbec nezvyšuje, je pomalší ako KitKat, podľa testov je pomalší ako Note 4. Jediná vec, čo sa mi na ňom neuveriteľne páči je material design (okrem appdraweru – ten je príšerný).
  Nexus 6 ako taký je skvelý telefón, ibaže priveľký…keby nemal Lollipop je to super.

 • asd

  nexus 6 je bez blesku ?

  • Prečítaj si recenziu a zistíš, že blesk tvorí obvod šošovky a nejde len tak o hocijaký blesk, ale hneď s dvomi LED diódami :-)

  • soer01

   Deges precitaj si to este raz a pozorne ! :D

 • Xwert Is

  Páči sa mi ten telefón keby mal namiesto 6″ napr 5″ alebo 5,2″ tak by bol super ale takto to ide mimo mňa lebo toto už považujem za tablet vo verzii mini…

  • lpfc

   prave preto sa vyraba popri nexuse 6 aj moto x 2014

 • Aurel

  Mozete skusit ci vam pojde 4 G internet od telekomu? predpokladam ze nie mohli by ste sa povenovat tejto teme, orange 4 G ide normalne na moto g 4 G ale telekom nic ze ho nepodporuje siet.

  • Nexus 6 už má kolega Martin v Anglicku, takže toto otestovať už bohužiaľ nevieme

 • Lukáš

  Pekný kúsok, ale tá veľkosť. To je moc. Nato už treba kabelku, nie?:-)

 • palobn

  Je to výkonný stroj, ale má veľa mínusov :
  Cena,dostupnosť, veľkosť(pre bežného užívateľa)
  Batéria skôr podpriemerná(na top tabletofón)
  Bezdrátové nabíjanie,prebudenie poklepaním?-asi nie(ak som správne pochopil text)
  Bestseller to asi nebude,kam sa podela filozofia Google pri Nexusoch?
  Za mňa nie,čakám trpezlivo ďalej na Z4,alebo M9

  • banderas

   ak cakas na Z4 alebo M9,tak asi nemas dost skusenosti aby si tu kritizoval telefon. Rozhodovat sa medzi Sony a HTC je ako ked sa niekto rozhoduje medzi Fiatom a Subaru.

   • Adam Beňko

    No tak Sony voci HTC zas tak nekvalitne ako Fiat v porovnani so subaru nie je.

   • palobn

    Si ty teda analytik :D Vôbec nepíšeš k téme.
    Ak prirovnávaš Sony k Fiatu a Htc k Subaru,tak asi nemáš dosť skúseností aby si ma kritizoval.Moje posledné štyri telefóny :Htc One S, One M7,Sony Xperia Z1,Z2. Jedine M7 bola 2x V záručnom servise-vymenený takmer celý fón.Inak fajn mašinka,iba slabý foťák a výdrž.Zo Z2 som absolútne spokojný.Práve na základe skúseností sa rozhodujem medzi vlajkovými loďami Htc a Sony.

    • Knoxville

     Presne ako píšeš.Tento rok sa hodne teším aké vlajkové lode predstavia HTC a SONY.Na základe vlastných skúseností s týmito výrobcami nejako iné značky neriešim.Za mna bud Sony alebo Htc… :)

 • Knoxville

  Nevie niekto z redakcie alebo z uzivatelov porovnat kvalitu stereoreproduktorov na Nexuse 6 a Z3?
  Vopred vdaka… :)

 • Peter Jurček

  Keďže z neznámeho dôvodu mi na o2 potrestal správne fungovať 3g resp ide ako sa mu zachce tak rozmýšľam že by som vymenil za tu 6 len sa obávam stále tej veľkosti…musím s niečím najskôr porovnať asi

 • Barki

  Ja som na nexus 5 na citanie z pripojeného usb kluca pouzival aplikaciu USB Stick Plugin-TC spolu s Total Commander – file manager a nepotrebval som ziadniu platenu aplikaciu alebo nejaku, ktora by ma obmedzovala. V pohode som pripojil aj moj 2TB externy disk a pozeral som videa, fotky. Na videa som pouzival VLC. A nebol problem ani s premiestnovanim suborov medzi telefonom a usbckom.
  Okrem toho nemyslim si ze vstavana bateria je problémom, naopak podla mna je to celkom dobra vec ak je telo mobilu nerozoberatelne aspon drzi viac pokope a nevrzga/nerozpadava sa.
  Velmi ocenujem Ambient display a turbo charging.A som troochu sklamany z toho AMOLED displaya IPS sa mi paci viac.
  Inac ako je mozne ze Nexus 6 sa predava lacnejsie v iných obchodoch ako na Google store? ved s NEXUSom 5 to bolo prave naopak, najlacnejsie sa dal kupit cez Google.
  Ale ja si 6ku kupujem urcite :)

 • Barki

  A bude aj nejaka video recenzia?

 • Mínusy: Aký je rozdiel medzi veľkosťou a rozmermi? =D

 • Keby mal do 5,5″, tak by som ho mal teraz v ruke… Ale kedže vydali iba verziu so 6″, tak som ho hneď odpísal…

 • zoro

  ahojte mam nexus 5 a chcem sa spytat ci sa da v tom androide 5 zmenit to biele pozadie ked idem do menu aplikacií

  • Stano36

   Použi Apex launcher tam si to vieš zmeniť.

  • Alebo hociaký iný launcher z Google Play. Ja osobne odporúčam Novu =)

 • Src

  Mno, za mna akokolvek by to bol dobry fon tak 6″ je uz fakt moc. Toto Google kus prestrelil. Velkost G2, 5,2″ je uplne max co znesiem a to uz som tuto hranicu neraz posuval! Viac nie. A ten 2K displej tiez nie je ziadna vyhra, nevidim pixely ani na FHD (z 2cm vysky sa na to pozerat nebudem), tak naco zatazovat bateriu, a vsetky vnutornosti vykreslovanim tolkych pixelov. Ked budu 2x take velke baterie tak prosim. Ostatne parametre su inak OK, ved co ine cakat ako top komponenty, ktore su dostupne.

 • Mario

  Ja mam lenovo vibe Z2 pro a ten je fakt velky ale vedel som do coho idem a ze dan za velkost je horsie pouzivanie jednou rukov. Ale zvykol som si. A to na nom nepozeram ani filmy ani srialy na to mam 27 monitor :) Chcel som hlavne na internet a poriadny vykon na hry a to splna dokonale. A bola aj dobra cena. Ak by bol nexus dual sim bol by favoritom ties. Ale tou cenou to vazne zabily.

  • tvoja sestra

   uz nehraj tolko hier, radsej si citaj ucebnice slovenskeho pravopisu :)

 • Matlo

  No neviem tá batéria. Ja mám xperia z ultra so 6.5″ uhlopriečkou, k tomu 3000 mAh batéria a displej zapnutý už viac ako 5 hodín a ešte mi ostáva 12% batérie. Ale to robí asi to trápne FullHD rozlíšenie.

  • Je

   Toto aj mna najviac trapi, 3-4hod je strasne strasne malo. Chapal by som to v pripade 80% jasu a viac

 • maťko

  čo by ste viac odporúčali? Note 4 alebo nexus 6?

  • Za mňa Note 4 :-)

   • s1kora

    tiež sa neviem rozhodnúť medzi Note 4 a Nexus 6 :(

  • rdo

   Ak ti nevadia sekundove odozvy pri spustani dialera, kontaktov, dlho nacitavajuca galeria a ine neduhy samsung upravenych aplikacii, tak Note 4
   – ak je sviznost a stabilita systemu na prvom mieste, tak nexus 6

   • maťko

    mám teda note 4, nič také ako sekundové odozvy a dlhé načítavanie galérie nezaznamenávam. Ani iné neduhy, práve naopak. Čím viac som si zisťoval informácii o jednom aj druhom zariadení, tak som stále viac nadobúdal presvedčenie že note bude lepší.

    • rdo

     Ja si dovolim tvrdit, ze keby si ich postavil vedla seba a naraz klikol na dialer alebo kontakty bez predosleho spustenia – nacitania v ramke, tak nexus tieto aplikacie otvori o poznanie rychlejsie. Tak isto ked naraz kliknes na nastavenia, tak nexus je o poznanie rychlejsi…. Tieto veci si clovek neuvedomuje, pokial ich nema vedla seba alebo pokial aspon na par dni neokusi ten druhy telefon a nevrati sa naspat.

     Preto som napisal, ze pokial ti nevadi “samsung sviznost” , tak je note 4 parametrovo lepsi telefon so zaujimavejsimi moznostami vyuzitia a mozno aj kvalitnejsim fotakom – i ked tu som videl porovnania kvality a nexus 6 sa zaradil na tretie miesto celkovo zo vsetkych telefonov. Tazko povedat, co je pravda a zavisi od zvolenej metodiky, ale v prvej verzii 5.0 androidu bol problem s pomalym zaostrovanim/preostrovanim. Neviem ako je na tom 5.0.1.

 • Je

  Preco vydrzala baterka len 3-4 hodiny na displaji? Tolko mi vydrzi teraz nexus 5 s 2300mAh. Bol display nastaveny aspon na 50%, 80% jas? Lebo ak nie, tak je ti velmi zle

  Oppo N1 mi vydrzal 6-8hod na displaji s 3510mAh

 • schwarzo

  motorola je topka, ja si ale radšej zoženiem moto maxx, nexus 6 je fakt zbytočne veľký

+