MojAndroid

Najnovším prírastkom na mojom pracovnom stole je Android tablet Nexus 9. Ten sme do redakcie zakúpili ihneď potom, ako sa začal predávať v Anglicku, takže ho máme možnosť testovať medzi prvými na Slovensku. 8,9-palcové zariadenie, ktoré pre Google vyrobilo HTC, je naozaj revolučným a mení celé moje vnímanie segmentu Android tabletov. Okrem niekoľkých pozitívnych vlastností som však počas testovacích dní objavil aj niekoľko nedostatkov tohto zariadenia. O nich ale neskôr.

Nexus 9

Android 5.0 Lollipop8,9"
NVIDIA Tegra K1, 2-jadrový, 2,3 GHz Denver1536 x 2048 pixelov (~281 PPI)
2 GB8 MPix
16/32 GB1080p Full HD, 30 FPS

KONŠTRUKCIA | Kvalitné materiály, ktoré si však nerozumejú s odtlačkami

Nexus 9 na vás urobí dojem už pri prvom pohľade. My sme kúpili čiernu verziu tabletu, ktorá vyzerá naozaj dobre, pričom z diaľky len ťažko rozoznáte hranice displeja v konštrukcii. Celé zariadenie pôsobí naozaj elegantne a prémiovo, čo je pocit, ktorý nadobudnete aj po tom, ako ho prvýkrát chytíte do ruky. Veľkosť displeja aj konštrukcie hodnotím ako ideálnu, najmä pre tých, ktorým sú 7-palcové tablety malé a nehľadajú 10 a viac palcové riešenie. Pomer strán 4:3 si priam vyžaduje ovládanie obomi rukami, no to je pri tablete takýchto rozmerov samozrejmosťou. Rovnaký pomer strán ponúkajú aj konkurenčné iPady, takže Google a HTC dobre vedeli, prečo ho pri výrobe nového Nexusu použili. Nielen kvôli konštrukcii označujú viacerí odborníci Nexus 9 ako zatiaľ najväčšiu konkurenciou pre tablety od Applu.

nexus-9-1

IPS displej s uhlopriečkou 8,9″ je v prednej časti doplnený o senzor automatickej regulácie jasu, prednú kameru s rozlíšením 1,6 Mpix a Boomsound reproduktory, ktoré sú jednoznačne jednou z najlepších vlastností tabletu. Nexus 9 ich zdedil po HTC zariadeniach a podľa mňa sú aj akýmsi odkazom taiwanskej spoločnosti a jej podpisom na tomto tablete. Softvérové tlačidlá sú, rovnako ako na všetkých ďalších Nexusoch, súčasťou displeja, takže nezaberajú zbytočné miesto v prednom paneli. Dizajnovo je tak Nexus 9 jedným celkom s jednoduchým, no pritom naozaj krásnym dizajnom bez zbytočností, ktoré by vám z neho pokazili dojem. Veľkým prínosom je aj kovový rám, ktorý nájdete po obvode zariadenia.

nexus-9-8

Veľmi pekne je spracovaný aj zadný kryt s majoritným logom NEXUS v strede. Nižšie nájdete aj povinné informácie o produkte a logo spoločnosti HTC, ktoré je od zvyšných častí odlíšené aj svetlejšou farbou. V ľavom hornom rohu sa ukrýva nenápadná šošovka fotoaparátu s rozlíšením 8 Mpix a LED blesk, ktorý na tabletoch častokrát chýba. V blízkosti fotoaparátu sa však pod krytom určite nachádza aj procesor NVIDIA Tegra K1, nakoľko sme práve v týchto miestach často nemerali zvýšenú teplotu dosahujúcu miestami až 50°C. Takéto zahrievanie sme ale zaznamenali len pri nabíjaní a zároveň spustení náročnej hry, napríklad Dead Trigger 2 alebo Real Racing 3.

nexus-9-13

Ani v Nexuse 9 nenájdete vymeniteľnú batériu, keďže je zadný kryt k zariadeniu pripojený napevno. Na tento fakt sme si ale už zvykli. Obvod zariadenia ponúka ešte mikrofón a microUSB konektor druhej generácie v spodnej časti a 3,5 mm audio jack hore. Slot na microSD kartu tu nenájdete, takže ho nemusíte ani hľadať. Nami testované zariadenie nepodporuje ani mobilné siete, no dá sa kúpiť aj 3G/LTE verzia tabletu, za ktorú si ale budete musieť priplatiť ďalších 75 EUR.

Konštrukcia tabletu Nexus 9 je naozaj kvalitnou a pri používaní nič nepraská, ani nevŕzga. Niektorí zahraniční recenzenti sa sťažujú na vôľu v strede zadného krytu, no ja som počas používania neprišiel na nič, v čom by bola konštrukcia tohto zariadenia defektná. Najväčším negatívom konštrukčného spracovania je podľa môjho názoru náchylnosť na zachytávanie odtlačkov prstov, ktorá sa prejavila tak na displeji, ako aj na zadnom kryte.

DISPLEJ | Už štandardne výborný

Dovolím si povedať, že displej nebol nikdy slabou stránkou Nexusov. Inak tomu nie je ani pri Nexuse 9, ktorého displej ponúka uhlopriečku 8,9 palca a netradičné rozlíšenie 1536 x 2048 pixelov (~281 PPI). Voči konkurentom je displej netradičný aj pomerom strán 4:3, ktorý je podľa mňa vhodnejší na prehliadanie internetu aj čítanie dlhých textov. Pri pozeraní filmov by som samozrejme lepšie využil štandardizovaný pomer 16:9.

nexus-9-5

Z technických parametrov displeja spomeniem aj technológiu IPS LCD, ktorou bol tento zobrazovací panel vyrobený a zabudnúť netreba ani na odolné sklo Corning Gorilla Glass 3. Ani to však nie je nezničiteľné, čo dokazuje prítomnosť malých škrabancov na displeji už po niekoľkodňovom používaní. K novému tabletu vám tak rozhodne odporúčam dokúpiť minimálne ochrannú fóliu displeja alebo púzdro, v ideálnom prípade oboje.

nexus-9-15

Podanie farieb je na vysokej úrovni, aj keď treba počítať s nedokonalým zobrazovaním čiernej. Tá je parketou AMOLED-ov. Farebné podanie ale dobre vyvažujú výborné pozorovacie uhly, ktoré sú pri tablete ako takom naozaj dôležité. Za veľmi dobré hodnotím aj zobrazenie obsahu na priamom slnku, kde Nexus 9 nie je žiadnym druholigistom. Pri používaní tohto tabletu som si uvedomil, aký je dôležitý displej v kombinácii so systémom. Nový Android 5.0 Lollipop totižto prináša viacero väčších zmien, pričom za najväčšie považujem oveľa farebnejšie prostredie a bohaté efekty, ktoré častokrát vyvoláte gestom. Farby a jednoduchosť zadávania dotykových príkazov sú presne tým, čo má na starosti displej na Nexuse 9. A ten svoju prácu zvláda bravúrne.

nexus-9-4

Jednou z ďalších funkcií, ktoré ponúka displej Nexusu 9, je prebudenie dvojitým poklepaním. To vám môže byť známe z LG zariadení, prípadne z novších HTC One smartfónov, po ktorých túto funkciu Nexus 9 aj zdedil. Tento spôsob prebudenia displeja je praktickým najmä pre kontrolu zmeškaných udalostí alebo vtedy, keď tablet chcete používať iba jednou rukou. Aj pri displeji som si ale všimol menšieho nedostatku, ktorým je clouding efect, teda presvitanie podsvietenia. To uvidíte najmä pri zobrazovaní čiernej v noci. Tento nedostatok sa objavuje pri takmer každom Nexus zariadení s IPS displejom, takže to treba brať ako fakt, nie výrobnú vadu.

VÝKON | Iba tri slová – NVIDIA Tegra K1

Nexus 9 je najvýkonnejším Android tabletom, s akým som doteraz pracoval. Vďačiť za to môžem jeho 64-bitovému procesoru NVIDIA Tegra K1, ktorý síce ponúka iba 2 jadrá, no tie majú inú architektúru než konvenčne používané mobilné čipy. Výsledkom je vysoký výkon pri frekvencii 2,3 GHz na každom jadre, pričom svoju rolu v tomto príbehu odohráva určite aj 64-bitová verzia systému, ktorá vie potenciál takéhoto čipu naozaj využiť. Novinkou je aj grafická jednotka Kepler DX1, ktorá sa najnovším Android hrám smeje s vysokým náskokom. Hry ako Dead Trigger či Real Racing 3 zvláda bez akýchkoľvek problémov, dokonca aj pri náročnejšom multitaskingu.

AnTuTu 3D Mark Unlimited3D Mark Extreme/Ice StormVellamoGeekbench 3
5835625864Maximálne skóre57541899 / 3310

Vysoký výkon tabletu Nexus 9 je podmienený aj prítomnosťou operačnej pamäte RAM s kapacitou 2 GB. Tá je podľa môjho názoru pre tento tablet viac než postačujúcou, aj keď verím, že by Nexus 9 dokázal využiť aj o gigabajt viac. Počas bežného používania som RAM vyťažoval asi na 50%, takže zostal vždy dostatok miesta na okamžité splnenie môjho ďalšieho príkazu. Reakcie na dotyky aj spustenie aplikácií či hier boli bleskurýchle. Na koniec už spomeniem iba pamäťové varianty tohto tabletu – 16 a 32 GB – ktoré majú aj rozličnú cenovku. My sme v Anglicku kúpili Wi-Fi verziu tabletu Nexus 9 so 16 GB pamäťou, z ktorej je pre používateľa dostupných približne 11 GB.

OPERAČNÝ SYSTÉM | Najdôležitejšia zmena

Keď som prvýkrát uvidel tablet Nexus 9, tak ma až tak nezaujala jeho konštrukcia, displej, ani fotoaparát, ale systém. Google totižto tento tablet predáva s už nainštalovaným Androidom 5.0 Lollipop, ktorý prešiel zatiaľ najväčšou dizajnovou zmenou od čias Androidu 4.0, a možno celkovo. Dovolím si tvrdiť, že Google tento systém vytvoril od úplných základov a pokiaľ sú moje informácie pravdivé, vyvíjal ho až niekoľko rokov. Android 5.0 Lollipop podľa mňa úplne mení to, ako sa ľudia budú pozerať na Android, a konečne s Androidu spraví celok. S vlastným dizajnom, s vlastným jazykom. A to je pre ďalší vývoj tohto operačného systému kľúčové.

nexus-9-OS-7

Android 5.0 v tablete Nexus 9 je vo svojej najčistejšej forme. Nenájdete v ňom žiadne zbytočné aplikácie, nadstavby, ani nijak inak zmenené prostredie. Vyznačuje sa farebnosťou a najmä flatovým dizajnom, ktorý všetci poznáme ako Material design. Hoci to môže znieť čudne, plochosť jednotlivých prvkov mi vyhovuje viac ako prečačkané 3D efekty, ktoré sú dobre akurát tak na spotrebu RAM a batérie. Celý systém je takto jednoduchší, krajší a praktickejší na používanie. Ihneď po prvom nabootovaní systému ma potešila možnosť synchronizácie dát z iného zariadenia priložením k zadnému krytu. Spárovanie prebehne cez NFC a vy môžete mať do niekoľkých minút v tablete nainštalované všetky aplikácie, ktoré používate. Samozrejmosťou je možnosť čistého spustenia, teda bez akýchkoľvek zálohovaných údajov a aplikácií.

nexus-9-OS-8 nexus-9-OS-9

Významne sa zmenili aj reakcie systému na vaše podnety. Veľký dôraz sa kladie na gestá a intuitívnosť, ktorú tu pocítite vo veľkej miere. Novinkou je notifikačná lišta, ktorá sa podobá na svojich predchodcov len tým, že zobrazuje notifikácie. Jej stiahnutím sa zobrazia iba základné údaje a zmeškané udalosti, pričom pre interakciu s rýchlymi nastaveniami, regulátorom jasu či inými prvkami musíte lištu stiahnuť zvrchu dole ešte raz. V novej notifikačnej lište je okrem prepínača pre Wi-Fi a Bluetooth dostupná aj skratka pre GPS, režim v lietadle, otáčanie obrazovky, prenos obrazovky či baterku, ktorou si môžete prisvietiť v tme.

nexus-9-OS-6

Zmenená je aj obrazovka uzamknutia. Tá po novom zobrazuje všetky zmeškané udalosti aj na zamknutom displeji, pričom pre spustenie jednotlivých aplikácií či zobrazenie nových správ a e-mailov musíte na jednotlivé dlaždice kliknúť dvakrát. Bežne ale môžete vďaka nonstop zobrazeniu notifikácií získať prehľad o tom, čo sa deje v online svete a na notifikácie budete v priemere klikať oveľa menej. Čo si nevyžaduje vašu okamžitú odpoveď, jednoducho posuniete bokom. Praktickou je tiež prítomnosť rýchlej skratky pre spustenie fotoaparátu, čo vám umožní odfotiť rýchlo momentku.

nexus-9-system-1

Google značne upravil aj vzhľad nastavení, ktoré sú po novom rozdelené do skupín aj viacerých stĺpcov, aby ste z plochy obrazovky vyťažili maximum. Grafická inovácia sa dotkla aj takých detailov, ako sú prepínače Wi-Fi či Bluetooth, čo dokonale vystihuje snahu Googlu o zjednotenie všetkých grafických prvkov v rovnakom dizajnovom jazyku. Celkovo je systém v tomto tablete akousi skladbou, pričom cez jeho jednotlivé úrovne prechádzate akoby riadkami veršov. Všetko na seba nadväzuje a všetko sa na seba podobá.

nexus-9-OS-23

Jednou z vecí, ktorá sa mi na systéme Android 5.0 Lollipop naozaj páči a chcel by som jej implementáciu aj od ostatných výrobcov, je nový multitasking. Ten zobrazuje na pozadí spustené aplikácie ako karty, ktorými môžete rýchlo a prehľadne rolovať, prípadne ich zavrieť posunutím nabok. Graficky ide o prvok podobný kartám v prehliadači Chrome, čo nie je náhodou. Nový Android vychádza totižto presne z tohto konceptu a jednotlivé karty v Chrome si dokonca môžete nechať zobraziť ako karty v mutlitaskingu. Menšou nevýhodou je chýbajúce tlačidlo pre “zabitie” všetkých procesov naraz.

nexus-9-os-zvuk

Novým je aj menu pre ovládanie hlasitosti, ktoré vyvoláte zvýšením či znížením hlasitosti na domácej obrazovke. Nájdete tu nové profily pre zvukové upozornenia. Jedným dotykom môžete vypnúť všetky notifikácie, prípadne povoliť ukazovanie iba prioritných upozornení (môžete si nastaviť, aké to sú). Okrem toho si môžete zvoliť, či má vypnutie notifikácií trvať až kým ho opäť nezrušíte, prípadne istý počet hodín. Ide o výbornú funkciu s praktickým aplikovaním napríklad počas pracovného stretnutia, kedy si nastavíte, aby vám hodinu tablet nepípal pri príchode nových správ či mailov. Opäť som však prišiel na menší nedostatok, ktorým je absencia nastavenia hlasitosti pre budíky či médiá. Pre ich zmenu musíte otvoriť klasické nastavenia zariadenia.

Systém Android 5.0 Lollipop prináša naozaj významné zmeny, ktoré sa slovami opisujú len ťažko. Najlepšie všetky zmeny pochopíte vtedy, keď si Android 5.0 vyskúšate na vlastnej koži, napríklad na niektorej z Android Roadshow, kde tablet Nexus 9 prinesieme :-)

FOTOAPARÁT | Rovnaký ako v HTC Desire 610

HTC sa vôbec neobťažovalo s výrobou nového fotografického snímača pre Nexus 9 a použilo už existujúce riešenie zo smartfónu HTC Desire 610. 8 Mpix fotoaparát schopný nahrávať Full HD video ale vôbec nie je zlým a v kategórii Android tabletov ide o jedno z tých lepších riešení. O kvalitu záberov sa ale nestará iba snímač, ale aj aplikácia fotoaparátu a jej nastavenia, ktoré sú v tomto prípade “skromné”. Nexus 9 totižto používa ako primárnu aplikáciu titul Google Camera, ktorý ponúka len tie najzákladnejšie nastavenia a parametre fotografií. Zaujímavou je zrejme len možnosť ručnej expozície, ktorú si musíte zapnúť sami v nastaveniach aplikácie, prípadne Efekt zaostrenia, ktorý rozmaže pozadie za vami vybraným objektom. Samozrejmosťou je možnosť vytvorenia panorámy či Photo Sphere.

nexus-9-12

Ukážky fotogtrafií

nexus-9-foto-3

Nexus 9 ako jeden z mála tabletov ponúka aj prisvetlovaciu LED diódu, ktorá vám poslúži pri snímaní fotografií v zhoršených svetelných podmienkach. Sila tohto LED blesku síce nie je obrovská, no na príležitostné zachytenie fotografií postačí. Však kto by už len fotil s tabletom, keď má vo vrecku mobil, prípadne na krku zrkadlovku alebo kompakt. Pre doplnenie informácií ešte uvádzam rozlíšenie prednej kamery – 1,6 Mpix a vyzdvihujem jej schopnosť nahrávať 720p HD video, čo využijete aj pri videohovoroch či komunikácii cez známe chatovacie aplikácie.

Ukážka videa vo Full HD rozlíšení

MULTIMÉDIÁ | Boomsound!

Spoločnosť HTC nechala v tablete Nexus 9 jeden veľký a hlasný odkaz – Boomsound. Reproduktory, ktoré na prelome rokov značne odlišovali zariadenia HTC od konkurencie, zdedil aj tablet Nexus 9, čo je pre fanúšikov hudby a filmov naozaj výbornou správou. Hlasitosť reproduktorov je bezkonkurenčná a kvalitatívne ide o to najlepšie, čo v tablete môžete mať. Solídne zastúpenie všetkých zložiek zvuku, dokonca aj basov, robí tento tablet ideálnym spoločníkom na rodinnú oslavu, ale aj dlhé cesty autom, v ktorom si môžete pozrieť svoj obľúbený seriál alebo film.

nexus-9-3

Vysoký výkon Nexusu 9 zabezpečuje bezproblémové prehrávanie videí aj hudby. Zatiaľ čo na počúvanie mojich obľúbených skladieb som používal vstavanú aplikáciu Google Hudba, na prehrávanie videí som si stiahol BS Player. Ten totižto ako jediný v čase písania tejto recenzie fungoval spoľahlivo aj na 64-bitovom Androide 5.0 Lollipop. Počas prehrávania hudby a videí som nenatrafil na žiadny problém a Nexus 9 by som naozaj odporučil každému, kto si na kvalitné multimédiá potrpí.

PRIPOJENIA | Zvládne akúkoľvek komunikáciu

Nexus 9 je výborne vybavený aj v otázke pripojení. Popri základných profiloch pre Wi-Fi podporuje aj 5 GHz pásmo a štandard ac, takže sa ho nemusíte báť pripojiť ani k najmodernejším routerom. Výhodou je tiež prítomnosť pripojenia Bluetooth vo verzii 4.1, ktoré podporuje aj profily A2DP a apt-X. Nexus tablety sa vyznačujú aj podporou pre NFC, ktoré nájdete implementované v zadnom kryte. Na káblové pripojenie slúži konektor microUSB vo verzii 2.0 a hoci nejde o novšiu verziu s USB 3.0, s týmto typom pripojenia som nemal žiadne problémy.

nexus-9-11

Ako som už v úvode recenzie spomínal, tablet Nexus 9 sa vyrába vo verzii s Wi-Fi alebo v kombinácii Wi-Fi a LTE. Hoci som mal možnosť testovať iba Wi-Fi verziu, na zahraničných fórach som nenatrafil na žiadnu zmienku o tom, že by mal tablet problémy s akýmkoľvek mobilným pripojením. LTE funguje na frekvenciách dostupných aj na Slovensku, takže nevidím problém ani v používaní siete našich operátorov.

nexus-9-OS-22

Google do tohto tabletu vložil natívnu Google klávesnicu, ktorá ponúka rovnako Material dizajn a podporuje aj písanie ťahom – no bohužiaľ len v angličtine. Pre zadávanie textu v našom jazyku budete musieť využiť klasické zadávanie dotykmi. Na prehliadanie internetu môžete využiť samozrejme predinštalovaný Chrome, ktorý sa v tomto tablete nachádza v najnovšej verzii.

BATÉRIA | Pohodlne vydrží aj dva dni

Nexus 9 má pevný zadný kryt, pod ktorým ukrýva batériu s kapacitou 6700 mAh. Ide o akumulátor typu Li-Po, ktorý ponúka naozaj výbornú výdrž, aj napriek kapacite, ktorá nepatrí medzi najväčšie. Reálne som tablet denne používal na prehliadanie internetu, hranie hier, synchronizáciu 3 e-mailových kont a na prácu s aplikáciami. Večer som si na Nexuse 9 pustil 2 a pol hodinový film, pričom som tento postup dokázal na jedno nabitie opakovať aj na druhý deň. Celkový čas zapnutého displeja prekračoval v priemere 6 hodinovú hranicu. Batériu v tomto tablete tak hodnotím veľmi pozitívne, Google urobil v réžii energie naozaj pokrok.

nexus-9-system-2 nexus-9-system-3

Výbornou funkciou je aj režim šetrenia batérie, ktorý vám môže dodať ďalších 90 minút používania vtedy, keď nie ste v blízkosti elektrickej siete a vaše zariadenie sa už vybíja. Hoci som nemeral presný čas, o aký mi tento režim predĺžil výdrž, niekoľkokrát počas testovania som siahol po tomto riešení. Doteraz nemal natívny Android žiadnu funkciu šetrenia batérie, a tak prítomnosť tohto režimu hodnotím ako krok vpred.

HODNOTENIE | Nexus 9

Používanie tabletu Nexus 9 som si naozaj užil. Stal sa mojim pomocníkom pri každodenných povinnostiach a okrem pracovných záležitostí som na ňom hravo vyriešil aj školské či súkromné povinnosti. Veľmi praktickým sa mi javí displej s uhlopriečkou 8,9 palca a pomerom strán 4:3, ktorý stavia Nexus 9 aj do role najväčšej konkurencie pre tablety od Applu. Nexus 9 je pre ne naozaj silnou konkurenciou, no bojím sa, že prišiel neskoro.

nexus-9-14

Parametre a vyhotovenie Nexusu 9 sú podľa môjho názoru ideálne a odvážne môžem tvrdiť, že ide o zatiaľ najlepší Nexus tablet, aký bol vyrobený. Výkon procesora NVIDIA Tegra K1 vám dobre poslúži aj o dva roky, pričom za samozrejmosť treba považovať aj aktualizáciu na budúce verzie Androidu. Páči sa mi, ako Google spojil hardvér so softvérom do celku, ktorý má naozaj len malé nedostatky. A čo cena? Na naše pomery dosť vysoká – približne 400 EUR za 16 GB verziu s Wi-Fi, 500 EUR za 32 GB verziu s Wi-Fi a 575 EUR za 32 GB verziu s Wi-Fi aj LTE. Ide však o oficiálne ceny Googlu, ku ktorým si pri predaji na Slovensku treba pripočítať rôzne poplatky a maržu. Celková cena tohto tabletu pri predaji cez naše e-shopy tak môže byť poriadne vysoká.

Plusy

+ displej

+ batéria

+ výkon

+ Android 5.0 Lollipop

Mínusy

– nedostupnosť na Slovensku

– povrch náchylný na odtlačky

– nadmerné zahrievanie pri vyššej záťaži

– menšie nedostatky v systéme

Nexus 9

Android 5.0 Lollipop8,9"
NVIDIA Tegra K1, 2-jadrový, 2,3 GHz Denver1536 x 2048 pixelov (~281 PPI)
2 GB8 MPix
16/32 GB1080p Full HD, 30 FPS
17.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+