MojAndroid

Niekto by si pomyslel, že bolo len otázkou času, kedy sa tak stane. Dva najväčšie obchody s aplikáciami pre mobilné zariadenia, Google Play a App Store, majú pravidlá nastavené jasne. Všetky platby prebiehajú cez fakturáciu Googlu a Applu.

Google Play si za platby berie províziu

Obchody poskytujú vývojárom priestor, kde môžu publikovať svoje aplikácie a zarábať na nich. Na oplátku vyžadujú, aby boli platby riešené výlučne cez systémy Googlu a Applu. Nie je to samozrejme zadarmo, berú si províziu. Tá je zvyčajne vo výške 15 až 30 percent.

Určite si pamätáte kauzu so spoločnosťou Epic Games, ktorá stojí za populárnou hrou Fortnite. Bez toho, aby Google či Apple upozornila, na nákupy v hre začala používať svoje vlastné riešenie. Technologickí giganti na to samozrejme rýchlo prišli a začalo sa súdne konanie.

Pre hráčov to znamená, že hra Fortnite bola odstránená z oboch obchodov. Zatiaľ čo pre operačný systém Android ju je možné stiahnuť externe, používatelia iOS majú smolu.

Nové možnosti platenia v obchode Google Play

Nové možnosti platenia, ktoré teraz povolila spoločnosť Google, sú takmer neuveriteľné a ide o drastickú zmenu. Informácie o tejto téme priniesol Google na svojom blogu.

Spoločnosti Google a Spotify oznámili vôbec prvé partnerstvo svojho druhu. Používatelia Android smartfónov si budú môcť vybrať spôsob, akým zaplatia za predplatné. Už nebude k dispozícii len platba, ktorá prechádza cez systémy Googlu, ale aj platba priamo cez Spotify.

spotify
Spotify | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zatiaľ síce ide len o prvú lastovičku svojho druhu a nevieme, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať. Existuje tu však možnosť, že fakturácia tretích strán v obchode Google Play sa v budúcnosti môže rozšíriť aj pre ďalšie aplikácie.

Pilotný program, do ktorého sa zapojí malý počet aplikácií

Zatiaľ ide o pilotný program, v rámci ktorého bude ako prvá spustená spolupráca so Spotify. V najbližšom čase by sa doň mali zapojiť aj ďalšie vybrané aplikácie. Ktoré to sú, zatiaľ nevieme, no vieme, že ich nebude veľa.

“Je to významný a zároveň prvý míľnik v akomkoľvek väčšom obchode s aplikáciami – či už na mobilnom zariadení, počítači alebo herných konzolíách.”

Sameer Samat, viceprezident produktového manažmentu spoločnosti Google.

Zadarmo to pravdepodobne nebude

Pre samotných používateľov sa síce veľa nezmení, ceny určite zostanú rovnaké. Pre vývojárov ale ide o obrovskú zmenu. Otázkou zostáva, čo všetko stojí za touto dohodou. Nemyslíme si, že Google by sa len tak vzdal svojej provízie pri vybraných aplikáciách. V konečnom dôsledku ide o obrovské sumy, o ktoré by každý mesiac spoločnosť prichádzala. Taktiež zatiaľ nevieme, či bude táto novinka dostupná pre všetky alebo len pre vybrané trhy.

Náš tip
Vyskúšajte si Google Stadia zadarmo, nepotrebujete k tomu ani účet
24.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+