MojAndroid

Akvizície malých spoločnosti nie sú u technologických gigantov ničím neobvyklým a to ani u mobilných technológií. Hlavne ak to vedie k získaniu technologickej výhody konkurenta. To je aj prípad najnovšej akvizície americkej spoločnosti Facebook. Tá podľa portálu Engadget kúpila platformu Mapillary. Pokiaľ vám jej názov nič nehovorí, tak v krátkosti sa dá označiť za alternatívu služby Google Street View.

Mapillary je jediný skutočný konkurent Google Street View

Facebook je posledný rok v oblasti máp veľmi aktívny. Otvoril svoj AI nástroj používateľom OpenStreetMaps a plánuje spustiť službu AR planet. Tá má umožniť prezeranie 3D máp našej planéty jeho vlastnými okuliarmi pre rozšírenú realitu.

Nedávno tiež spustil vo svojej sociálnej službe mapu, ktorá používateľom ukazuje šírenie nákazy Covid-19 v jednotlivých krajinách s počtom nakazených a mŕtvych. Jeho nová akvizícia Mapillary je platforma, ktorá z fotografií svojich používateľov zostavuje virtuálny pohľad na mapy po celom svete podobne ako Google Street View.

Mapillary virtuálna prehliadka

Platforma funguje od roku 2013 a využívajú ju ľudia vo viac ako 190 krajinách. Doteraz mohol snímky v Mapillary používať ktokoľvek bezplatne pre nekomerčné účely. Po akvizícii budú môcť byť využívané aj na komerčné účely. Facebook tak chce umožniť firmám, ktoré využívajú jeho sociálnu sieť k propagácii, virtuálne zobraziť ich sídla a pobočky. Hlavne ale bude mať v rukách jediného skutočného konkurenta služby Google Street View.

Čím sa líši Google Street View od Mapillary?

Služba Google Street View bola uvedená 25. mája 2007 ako súčasť Google Máp a Google Earth. Ponúka 360-stupňový panoramatický pohľad na ulice a umožňuje používateľom prehliadať si časti vybraných miest a ich okolitých metropolitných oblastí na úrovni terénu. Pri spustení bolo k dispozícii len 5 miest v USA. Postupne sa rozšírila na stovky amerických miest a neskôr do celého sveta vrátane Slovenska.

Narozdiel od Mapillary nevyužíva fotografie od používateľov smartfónov, ale snímky, ktoré vytvorili kamery Google automobilov pravidelne križujúcich ulice po celom svete. V minulých rokoch ste ich mohli vidieť aj v uliciach slovenských miest.

Náš tip
Telekom pridáva do ponuky Huawei P40 Pro a Samsung Galaxy A21s
22.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+