MojAndroid

Americká spoločnosť Facebook sa rozhodla, že ukáže prstom na tie stránky, pri ktorých je možné hovoriť o štátnych médiách a zrejme aj cielenej propagande. A tak sa na zozname v úvode ocitli aj ruské a čínske weby. Reakcia prišla okamžite.

Pribudnú aj ďalšie

Facebook si zrejme zmyslel, že práve čínske a ruské média, ktoré cez ich stránky propagujú politiku krajiny, treba označiť ako prvé. V zásade si naďalej môžu hovoriť čo uznajú za vhodné, avšak každý návštevník ich stránok uvidí štítok, ktorý upozorňuje na ich prepojenie. Facebook tvrdí, že ďalšie krajiny a ich propagačné stránky budú pokračovať. Navyše, toto je iba prvý krok americkej spoločnosti. Ten druhý už je viac kontroverzný a týka sa reklamy. Avšak nie každej, iba tej, ktorá cieli na používateľov z USA. Voči ním bude úplne zakázaná a stane sa tak koncom leta tohto roku.

Pozreli sa na dve stovky stránok

V prvej “označovacej” vlne sa ocitli ruský Sputnik, čínsky Xinhua a napríklad iránska Press TV. A s nimi aj 200 iných médií. Toto je ďalší z krokov, kedy sa samotný Facebook snaží napraviť svoju povesť od momentu, v ktorom sa priznal, že vplyv ruských médií podcenil a tie mohli mať vplyv na americké prezidentské voľby v roku 2016. Práve od tohto momentu sa spoločnosť snaží vynakladať veľké zdroje na transparentnosť stránok a toto je jeden z výsledkov.

To čo však ich snahu stále ubíja je fakt, že ak napríklad Twitter nemá problém zablokovať príspevok amerického prezidenta, ak v ňom identifikuje pohnútku na násilie (prípad a reakcia na protesty spojené so smrťou Georga Floyda), Facebook toto nikdy neurobil. A za to čelí kritike aj keď predstaví akékoľvek dobré riešenie. Taktiež napríklad prezidentské voľby v USA budú v tomto duchu pozmenené, keď Facebook nebude označovať štítkom propagandu a kampaň jednotlivých kandidátov, nechá im proste voľný priebeh. Opäť krok, za ktorý znáša kritiku. Toto je však aktivita, ktorá je obsiahnutá v USA, do Európy a nášho priestoru sa tak viditeľne neprenáša.

Dotknutým stranám sa to nepáči

Reakcia čínskej vlády na označenie ich agentúry novým štítkom bola celkom predvídateľná, vidia v ňom selekciu, ktorá nemá žiadne opodstatnenie. Sputnik išiel vo vyhlásení ešte ďalej. Chce zaviesť reguláciu Facebooku, aby si nemohol robiť čo chce a aktuálny postoj označuje za potláčanie slobody prejavu. Treba hneď dodať, že Facebook nie je jediný, a ani prvý, ktorý sa pokúsil o istú selekciu obsahu. Už pred dvoma rokmi to skúšal Google cez YouTube, opäť s cieľom obmedziť propagandu a najmä tržby z reklamy. Výsledkom však je existencia nedokonalého systému, kde sa aj pôvodne zakázané vládne agentúry opäť registrovali a fungujú bez zásahov, vrátane príjmov z reklamy.

Novo zavedené štítky od Facebooku by sa tak mali šíriť aj do iných krajín. Ako bude Facebook robiť výber pre označenie štítkom jasné nie je. Každopádne, štítok uvidia všetci, aj my, napriek tomu, že sa týka čínskej Xinhua a cieľom bolo obmedziť jej vplyv najmä v USA.

8.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+