MojAndroid

Vrece s podvodmi sa na sociálnej sieti Facebook ako keby roztrhlo. Len včera sme informovali o falošnej správe, ktorá vás môže pripraviť o 50 eur, či falošnej súťaži o automobil Škoda Octavia. Teraz sme v redakcii narazili na sériu falošných príspevkov, ktoré zdieľajú napadnuté účty našich a možno aj vašich priateľov. Nižšie sa dozviete, ako sa pred takýmito podvodmi chrániť.

Príspevky sa tvária ako nevinné články alebo videá. Obsahujú však odkaz, ktorý nevedie tam, kam by ste chceli. Podobné typy podvodov tu už boli, najmä tie s videami.

Podvod na facebooku 4

V tomto príspevku môže ľudí nachytať to, že priateľ, ktorý príspevok zdieľal ho aj komentoval so slovami, že to naozaj funguje. Avšak komentár je písaný v mužskom rode aj napriek tomu, že daná osoba je žena. Na Slovensku “našťastie” nie sme progresívni natoľko, aby ženy o sebe hovorili v mužskom rode a naopak, takže podvod sa dá odhaliť aj takýmto spôsobom.

Čo sa stane, ak na jeden z odkazov kliknete?

Nikto z mojich priateľov bohužiaľ nenaletel a nezdieľal jeden z príspevkov, no podarilo sa mi k jednému z nich dopátrať. Konkrétne to bol príspevok s článkom Facebook umožňuje používateľom zistiť, kto navštevuje ich profil. Zvedavosť nepustí a tak som si vytvorila falošný profil a otestovala, čo sa stane, ak naňho kliknete.

Hneď po kliknutí od vás bude stránka požadovať prihlasovacie údaje k vášmu Facebook účtu. Ďalej vám ukáže počet ľudí, ktorí si váš profil pozreli tento týždeň. Dole nájdete odkaz, ktorý vám ukáže zoznam posledných piatich návštevníkov.

Samozrejme sa nejedná o pravdivé údaje. Profil bol založený iba pár minút pred kliknutím na odkaz, takže určite ho nenavštívilo 63 ľudí za posledný týždeň. Mená údajných návštevníkov sú ešte viac podozrivé. Všetky sú zahraničné, čo pri Slovenskom profile nedáva zmysel.

Dole nájdete text, ktorý hovorí, že ak chcete vidieť viac výsledkov, musíte príspevok lajknúť a zdieľať. Nie je tam však žiadne tlačidlo na zdieľanie. Ani po pár hodinách sa na mojom novom Facebook účte neobjavil žiadny podozrivý príspevok, takže nie je jasné, kedy alebo ako sa tak stane a či vôbec.

Ako zistiť, ktoré príspevky sú podvod a ktoré reálne?

Takže, ako sa teda chrániť pred podvodmi? Pri vyhodnocovaní príspevkov je najlepšie použiť sedliacky rozum. Ak sa vám niečo nepozdáva, neklikajte na to. Nie však každý strávil roky svojho života na internete a ten internetový sedliacky rozum nemusí mať až taký skvelý. Nižšie nájdete tipy, ako si takýto sedliacky rozum vypestovať a načo si dávať pozor.

Prvý dojem z príspevku je dôležitý, nie je však všetko

Z niektorých príspevkov hneď cítiť, že sa jedná o podvod. No musím uznať, že tento typ podvodov sa zlepšuje a falošné príspevky pôsobia oveľa reálnejšie, ako kedysi. Za starých dobrých čias boli plné gramatických chýb alebo iba preložené prekladačom. Síce som takéto príspevky už dlho nevidela, no stále sa môžu niekedy v budúcnosti objaviť. Preto si dávajte pozor aj na gramatiku príspevkov.

Nie je vylúčené, že podobných príspevkov sa na Facebooku šíri viac, no príspevky, na ktoré sme narazili my pôsobia skôr ako príspevky od bulvárnych webov alebo niečo, čo by zdieľali pyramídové schémy. Takýchto príspevkov je na Facebooku nespočetne veľa, no sami o sebe nie sú nebezpečné a nezískajú kontrolu nad vašim účtom. Preto sa nespoliehajte iba na prvý dojem, ale hľadajte aj iné známky podvodu.

V príspevku je označených veľa ľudí naraz

Pozor na príspevky, v ktorých je označených viac ako 5 ľudí naraz. Samozrejme je dôležité zohľadniť typ príspevku. Ak jeden z vašich priateľov pridal fotky z oslavy a označil tam ľudí, ktorí na oslave boli tiež, tak asi sa o podvod nejedná. Opäť je dobré použiť sedliacky rozum a trošku logiky. V tomto prípade sú ľudia označení v príspevkoch, v ktorých nemajú dôvod byť označení. V jednom z nich je označených až 96 osôb. Pri takýchto šialených číslach sa určite jedná o podvod.

Falošné príspevky s videami pôsobia v tomto smere trošku dôveryhodnejšie. Jeden z vašich priateľov našiel super spôsob, ako schudnúť a chce sa podeliť so svojimi priateľmi. Jedná sa však o podvod a odkaz v príspevku môže byť nebezpečný. Tento typ podvodov je veľmi bežný a mohli ste sa s ním stretnúť aj v minulosti. Je pravdepodobné, že sa objaví aj v budúcnosti, preto si na podobný formát príspevkov dávajte pozor.

Samotný odkaz vie prezradiť veľa

Pred kliknutím na akýkoľvek odkaz sa naňho pozrite. Odkazy reálnych webov sú napísane v približne rovnakom formáte – www . názov webu . sk (alebo cz,hu,com..) / zopár slov, ktoré opisujú článok (v prípade súbor čísel).

Existujú aj takzvané skracovače odkazov. Medzi najznámejšie patria BitLy, TinyURL, OwLy alebo Goo.gl. V takomto prípade bude odkaz v nasledujúcom formáte – bitly . com / zopár náhodne vygenerovaných písmen a čísel.

Podvod na facebooku 3

V týchto konkrétnych príspevkoch môžeme vidieť, ako vyzerá podozrivý odkaz. Odkaz sa začína sériou čísel, ďalej pokračuje zvláštny názov domény (ktorý nijako nesúvisí s odkazom) a koncovka .com. Samotný formát odkazu však nie je všetko, mal by to byť iba jeden z faktorov overovania, či sa jedná o falošný príspevok alebo nie. Aj reálne weby používajú niekedy zvláštne formáty odkazov.

Pozorne si prečítajte text a komentáre

Ďalším z faktorov je text príspevku, prípadne komentáre pod ním. Ak človek, ktorý príspevok zdieľal nikdy nepridáva príspevky na Facebook alebo pridáva iný typ príspevkov, môže sa jednať o podvod. Ak máte priateľov veľa a nepamätáte si, kto čo kedy a ako zdieľa, je možné si to veľmi jednoducho overiť. Stačí kliknúť na jeho profil a pozrieť si príspevky, ktoré zdieľal. Prípadne, ak daného človeka poznáte osobne a viete, akým štýlom komunikuje, viete aspoň čiastočne posúdiť, či je daný text písaný ním alebo niekým iným.

Tiež je dobré skontrolovať komentáre. Váš priateľ, ktorý naletel si mohol svoju chybu uvedomiť a napísať pod príspevok varovný komentár. Alebo tak mohol spraviť niekto z jeho priateľov.

Sledujte, čo sa stane po kliknutí na príspevok

Výborne, príspevok ste vyhodnotili ako reálny a rozhodli ste sa na neho kliknúť. No sledujte aj to, čo sa stane potom. Po kliknutí na jeden z vyššie spomínaných príspevkov si od vás stránka bude vyžadovať prihlasovacie údaje k vášmu Facebook účtu. Nikdy nedávajte cudzím webom svoje prihlasovacie údaje do iných služieb. Ak by ich web reálne potreboval, vyžiada si od vás autorizáciu cez samotný Facebook. V nastaveniach vášho účtu nájdete sekciu so všetkými autorizovanými aplikáciami. Tam presne vidíte, k akým údajom majú jednotlivé aplikácie prístup a viete im tento prístup kedykoľvek odobrať. Podobné systémy autorizácie ponúkajú aj iné veľké spoločnosti, ako napríklad Google alebo Twitter.

Autorizácia aplikácií Facebook
Takto vyzerá oficiálna autorizácia Facebooku. Tá s vašim súhlasom bezpečne poskytne vaše údaje na Facebooku službám tretích strán.

Samozrejme platí zásada, že nedávajte webom, ktorým nedôverujete žiadne svoje citlivé údaje. Ak si nie ste istý, či webu môžete dôverovať, radšej mu údaje nedávajte.

Čo robiť, ak ste jednému z podvodov naleteli

Ak už je neskoro a naleteli ste jednému z podvodov, nič sa nedeje. Len je potrebné čím skôr podniknúť kroky na zabránenie vzniku ďalších škôd.

Prvým krokom by mala byť zmena hesla. Pre každú službu si vytvárajte jedinečné heslá a uistite sa, že vaše heslo obsahuje čísla a aspoň jedno veľké písmeno. Samozrejme nepoužívajte heslá typu Zdenka123, ale vymyslite si niečo zložitejšie.

Zmena hesla bohužiaľ niekedy nestačí, preto je potrebné zapnúť dvojstupňové overovanie. To nájdete v nastaveniach vášho účtu v sekcii Zabezpečenie a prihlasovanie. Dostanete na výber dve možnosti, overenie pomocou SMS alebo pomocou overovacej aplikácie. Výber je na vás, obidve metódy sú rovnako efektívne.

V sekcii Zabezpečenie a prihlasovanie si taktiež viete skontrolovať, na akých zariadeniach je (alebo bol v minulosti) váš účet prihlásený. Vymažte všetky zariadenia, ktoré nespoznávate alebo sú nejakým iným spôsobom podozrivé. Ak si nie ste istý, vymažte všetky okrem toho, pri ktorom je napísané Teraz aktívne (to je zariadenie, z ktorého ste prihlásený teraz a z ktorého sa pozeráte na tieto nastavenia).

Téme bezpečnosti na internete sme sa venovali aj v minulosti. Rôzne druhy podvodov tu boli aj v minulosti, niektoré sa objavili dokonca aj v súvislosti s koronavírusom. Rôzne hrozby číhajú aj na váš smartfón, preto je dobre vedieť, ako sa pred nimi a inými podvodmi chrániť.

O podvodoch na internete pravidelne informuje aj facebooková stránka Polície Slovenskej republiky s názvom Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Náš tip
YouTube zakáže videá s dezinformáciami o vakcínach proti COVID-19
20.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+