MojAndroid

Ak ste na sociálnej sieti Facebook alebo Instagram obdržali zvláštnu správu od jedného z vašich priateľov, dávajte si pozor, jedná sa totiž o podvod. Portál Info consult informuje o novej vlne starej známej formy podvodov. Tú registrujú od 14. októbra 2020.

Facebook podvod s telefónnymi číslami 1

Správa vyzerá na prvý pohľad nevinne, jeden z vašich priateľov si od vás pýta telefónne číslo. Ak na správu odpoviete a svoje telefónne číslo zašlete, budete požiadaní, aby ste preposlali kód z SMS súťaže. Ten vám príde v SMS správe. Po pár hodinách by na vás však čakala nemilá správa od vášho operátora o tom, že ste si predplatili službu v hodnote takmer 50 eur.

Facebook podvod s telefónnymi číslami 2

Ako na takýto typ správy reagovať?

Určite na túto správu neodpovedajte a ani nereagujte na žiadnu následnú konverzáciu. Účet vášho priateľa bol napadnutý útočníkom a stratil k nemu prístup. Vaša komunikácia by teda smerovala úplne inde, ako by ste čakali.

Svojmu priateľovi môžete pomôcť tak, že jeho účet nahlásite. Stačí, keď si otvoríte jeho profil, otvoríte možnosti a kliknete na možnosť Chcem získať podporu alebo nahlásiť profil. Ďalej zvolíte možnosť Chcem pomôcť a následne možnosť Prelomený profil. 

Facebook ako nahlásiť prelomenie účtu 1

Čo robiť v prípade, ak ste podvodníkom naleteli?

Ak sa k vám tento článok dostal neskoro a stihli ste podvodníkom naletieť , urýchlene kontaktuje svojho operátora pomocou zákazníckej linky. Taktiež máte možnosť podať trestné oznámenie na podvodníkov. 

Portál Info consult neuviedol žiadne ďalšie informácie o tom, akým spôsobom získavajú útočníci prístup k Facebook účtom, pomocou ktorých podvod šíria. Dodržiavanie zásad bezpečného používania internetu však riziko napadnutia vášho účtu znižuje a chráni vás aj pred inými hrozbami, ktoré na vás striehnu v online svete.

Náš tip
Facebook nie je údajne schopný efektívne odhaľovať dezinformačné príspevky
19.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+