MojAndroid

Americká spoločnosť sa pripravuje na svoju veľkú skúšku. Novembrové americké voľby prezidenta ukážu, ako sa sociálny komunikačný systém a jeho užívatelia dokázali popasovať so svojou vlastnou úlohou a najmä vplyvom. Ten sa snaží aspoň čiastočne získať nekonečný zástup dezinformačných stránok, s ktorými Facebook denne bojuje.

Už raz označené je opäť v hre

Snahu nemožno spoločnosti Facebook vytknúť. Už pred pár dňami sa kvôli americkým voľbám pripravila nová stratégia, ktorá ide bojovať proti zastrašovaniu voličov a tiež proti politickej reklame v deň volieb. Tú dokonca Facebook v USA úplne zakáže, aby nebol priestor na ovplyvňovanie voliča. Aj napriek týmto aktivitám vyšla pred časom správa, ktorá uvádza konkrétne stovky prípadov, kde proste Facebook zlyháva. A toto zlyhanie je zaujímavé najmä v tom, že už jeden krát označený príspevok ako klamlivý sa opäť pomocou jednoduchých trikov opäť vracia do sociálneho prostredia a bez tejto nálepky. Teda zrazu je pravdivý.

Pritom ide o celkom jednoduché fígle, ktoré ani sofistikovaný algoritmus od Facebooku nevie odhaliť. Podľa správy stačí iba zmeniť farebné pozadie, zmeniť písmo alebo orezať obrázok. A týchto niekoľko jednoduchých krokov postačuje na to, aby sa klamlivý a zavádzajúci príspevok opäť tešil možnosti byť viditeľný bez nálepky.

Ako sa ďalej uvádza, Facebook síce dokáže prvotný príspevok odhaliť a označí ho ako klamlivý, avšak je to následne taktika pisateľov, ktorí vedia cez jednoduché triky opäť zdieľať už raz označený príspevok ako klamlivý, bez tohto prívlastku. A systém spoločnosti na to proste nevie prísť. To je s blížiacimi sa voľbami v USA, avšak aj všeobecne s každou ďalšou komunikáciu znepokojujúci stav.

Zasahuje rýchlo, tvrdí Facebook

Facebook zatiaľ tvrdí, že reaguje rýchlo, každé upozornenie na podobné pokusy okamžite ručne, cez svojich administrátorov označí, aby čitatelia vedeli, že príspevok je závadný. Facebook uzavrel dohody až so 70 organizáciami, ktoré pre neho sledujú obchádzanie algoritmov a pravidiel spoločnosti, s cieľom identifikované excesy ručne zablokovať alebo označovať. Výsledkom tejto spolupráce je až 150 miliónov závadných a označených tvrdení.

Skupina Avaaz, ktorá odhaľovanie pre Facebook robí uviedla, že dokázala identifikovať za desať mesiacov (od októbra 2019 do augusta 2020) celkovo 738 príspevkov, ktoré cez uvedené úpravy obišli algoritmus Facebooku a prilákali na pozretie až 5,6 milióna ľudí.

Sociálny priestor, ktorý do veľkej miery reprezentuje práve Facebook sa už stáva silnou mierou súčasťou verejnej diskusie a každý potencionálny súboj názorov je jeho terčom. Terčom v tom zmysle, že oponenti alebo aj tretie strany si navzájom vedia uvádzať klamlivé alebo zavádzajúce argumenty, aby dosiahli svoj cieľ. A tým je presvedčiť a presadiť svoj záujem, bez ohľadu na pravdivosť príspevku.

Náš tip
Facebook vyplatil 10 tisíc dolárov za odhalenie chyby vo svojej aplikácii
18.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+