MojAndroid

Na Facebooku sa v ostatných dňoch rozmohla ďalšia podozrivá súťaž s údajnou možnosťou vyhrať novú Škoda Octaviu. Podobné pochybné súťaže sa objavujú pravidelne, no napriek tomu stále priťahujú obrovskú pozornosť používateľov.

Známe značky zvyknú občas cez sociálne siete organizovať rôzne súťaže o vecné ceny a je jasné, že prípadná výhra by potešila každého. Stále však platí, že keď to znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, tak to v drvivej väčšie prípadov pravde skutočne nie je.

Rovnako to vyzerá aj v prípade pochybnej súťaže o spomínaný automobil, na ktorú dokonca upozornila aj Polícia SR.

Na to, aby podobná súťaž (cena v hodnote okolo 20 000€) bola legitímna, musela by sa za ňou skrývať obrovská marketingová kampaň, čo sa, bohužiaľ, v tomto prípade podľa dostupných informácií jednoducho nedeje.

Niečo tu tak celkom nesedí…

Neznáma stránka tu za lajky, komentáre a zdieľania sľubuje príliš veľkú odmenu na to, aby to bolo reálne. Aj samotný profil Hoaxy a podvody – Polícia SR poukazuje na niekoľko faktov, ktoré naznačujú zámer podvodnej súťaže.

Prečo je stránka ponúkajúca auto podozrivá?

  1. Je to jej jediný status
  2. Na stránke neuvádza žiadne dodatočné informácie (oficiálny web, pravidlá a štatút súťaže, adresu sídla atď)
  3. Zdieľanie statusov ako podmienka účasti na Facebooku je Facebookom zakázaná

Dodal by som, že stránka vznikla v septembri 2019, no pred pár dňami, 14. októbra bola premenovaná na Happy GO, a práve vtedy začala so súťažou. Použité fotky údajnej výhry sú navyše veľmi všeobecné.

Skrytý cieľ v pozadí

Všetky skutočnosti naznačujú, že ide o klasický scenár, kedy sa osoba snaží umelo a bezplatne nahnať fanúšikov stránke na Facebooku, aby to následne využila vo svoj prospech.

Buď premenovaním danej stránky a následný marketing alebo šírenie ktovieakých informácií, prípadne jej prostý predaj ďalšej osobe s rovnakým zámerom. Prinajhoršom veľké publikum môže zneužiť na ďalšie podvodné konanie.

Čo sa môže stať, keď ste status zdieľali?

1. Lepší scenár – stránka sa premenuje a vy budete fanúšikom ani neviete koho/čoho, a teda jediný cieľ tejto súťaže bolo umelé získanie fanúšikov.

2. Horší scenár – stránka bude postupne kontaktovať viacero “účastníkov” súťaže a na základe vymyslenej výhry bude od nich pýtať rôzne zálohy vo forme nižších úhrad, pripadne číslo ich kreditnej karty, kde môže dôjsť k väčším škodám.

Hoaxy a podvody – Polícia SR

Aktuálne spomínaná pochybná súťaž sa šíri ako nekontrolovaný požiar. V čase písania tohto článku ju zdieľalo už cez 32-tisíc používateľov sociálnej siete Facebook.

VIAC AKO 30 000 SLOVÁKOV ZDIEĽA POCHYBNÚ SÚŤAŽ: TO SA NAOZAJ NIKDY NEPOUČÍME?Neustále upozorňujeme na podobné…

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Pondělí 19. října 2020

Náš tip
Facebook: Pozor na nový podvod, môže vás stáť 50 eur
19.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+