MojAndroid

Tento článok môžte brať ako pokračovanie môjho článku, v ktorom som písal o podvodníkoch na internete. Prešlo pár dní a tentoraz som opäť narazil na nepríjemnú novinku. Inzerát sľubujúci odmenu 200 € za krabicu rúšok.

Stará, asi funkčná technika podvodu

Inzerát na Facebooku vyzeral takto:

Podvodný inzerát na Facebooku.
Podvodný inzerát na Facebooku.

Podobnú správu použili už v minulosti a podarilo sa mi dostať sa k screenshotu (odpustite mi nižšiu kvalitu):

Podvodný inzerát na výrobu náramkov.
Podvodný inzerát na výrobu náramkov.

Spoločné znaky týchto inzerátov: Práca na doma, anonymný email, rovnaká cieľovka i plat, vypnuté komentáre. Pred touto správou bolo v móde tzv. skladanie pier. Rovnaká blbosť s podobnými znakmi v príspevku. Dosť sa to svojho času šírilo po internete s tým, že sa vedelo, že v emaili žiadajú zaplatiť 20 € vopred. Túto taktiku používajú dodnes. Rozhodol som sa zahrať sa na jednoduchého človeka a napísal som im s tým, že mám záujem o ich prácu.

Takéto boli odpovede (kliknutím zväčšite):

Toto je email z dávnejšej doby, kedy som reagoval na náramky:

Okrem celkovej formy tam nájdete ešte jednu spoločnú vlastnosť: rovnaký IBAN odkazujúci na Veľkú Britániu. Tie mená ľudí a firiem sú tam umelo vložené, aby email pôsobil autenticky. V skutočnosti spomenutí ľudia a firmy nemajú nič spoločné s týmto správami. Je to tam len nastrčené pre prípad, že by sa niekto múdrejší rozhodol overiť si údaje firmy napr. cez Fišta.

Obrátil som sa na Facebook

Pri každom podozrivom príspevku máte možnosť nahlásenia administrátorovi skupiny alebo priamo Facebooku. Odoslal som to na zváženie a kým administrátori väčšinou takéto príspevky odstránia, Facebook tak neurobil.

Facebook sa nesnažil mi pomôcť.
Facebook nebol nápomocný.

Nemôžem ho príliš viniť z toho, nakoľko takéto príspevky pravdepodobne kontroluje algoritmus. No mali by pri závažnejších signáloch, ako napr. suma peňazí v texte, nechávať príspevok na zvážení človeka miesto algoritmu.

Pri hľadaní po Facebooku som našiel aj ľudí s podobným upozornením, ako dávam ja vám:

Ľudia s podobnou skúsenosťou.
Ľudia s podobnou skúsenosťou.

Slečna píše, že tá firma po kontaktovaní zamietla akúkoľvek účasť s touto ponukou. Na stránkach spomínanej firmy ani rúška nenájdete i keď sa zaoberajú laboratórnymi pomôckami. Je to len narýchlo vybraná firma a meno majiteľa z OR SR, bolo použité na poľudštenie tohto podvodu.

Varujte náchylných ľudí a poučte ich

Verím, že väčšina z vás, čo čítala tento článok, by na niečo také nenaletela. No je dôležité informovať ľudí okolo seba, ktorí by mohli naletieť na vidinu ľahkého zárobku. Najlepšia prevencia pre nich je vzdelávanie. Preto ak máte doma rodičov, starých rodičov, ktorý môžu byť náchylnejší k tomu, aby uverili podobným informáciám, porozprávajte sa s nimi. Prípadne im pošlite tento článok, aby im naletelo čo najmenej ľudí. Skúste s nimi prejsť rôzne podvody a podvodníkov na internete. Ďakujem.

Náš tip
Čo robiť doma počas koronavírusu? Takto to máme v redakcii

22.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+