MojAndroid

Pomaly každý týždeň čítame na internete články o tom, že vznikajú podvodné súťaže, hoaxy a iné klamstvá. Dnes vám prinesieme návod ako si na internete overiť dôveryhodnosť rôznych ponúk, súťaží či stránok.

Facebook

Prvé, čo mi napadá, keď sa povie podvod, tak si predstavím rôzne súťaže a hoaxy na FB. Tie častokrát lákajú na parádne výhry len za zdieľanie príspevku či za nejakú registráciu na webe. Ako príklad si môžme zobrať na mušku nedávnu súťaž (avšak dnes už nedostupnú) o kontajnerovom bývaní.

Falošná súťaž na Facebooku
Falošná súťaž na Facebooku. Zdroj: Zive.sk

Prvé, čo tu nesedí, je to, prečo by niekto dával zadarmo kontajnerový dom (teda kontainerový, ako to napísali tvorcovia). Hodnota výhry je premrštená až do nereálnych výšin. Väčšinou sa v týchto súťažiach na Facebooku dávajú veci s hodnotou desiatok eur maximálne, ako napr. oblečenie, vitamíny a pod.

Overte si informácie

Ďalšia zaujímavosť je to, že stránka neobsahovala žiadne informácie o firme, či o osobe, ktorá za ňou stojí. Niekedy môžu mať podvody na internete, či na Facebooku uvedeného vlastníka, firmu, či webovú stránku. V tom prípade je dôležité si ich overiť či obsahujú nejaké relevantné informácie ako adresu, dátum vzniku a podobne. Ak nájdete informácie o firme, môžte si ju pozrieť cez Obchodný register SR (www.orsr.sk) alebo FinStat (www.finstat.sk). Na týchto stránkach hľadajte najmä informácie o predmete podnikania firmy, jej históriu a prípadne aj vlastníkov.

Ďalšie dôležité informácie sú samozrejme dátum vzniku stránky či firmy, počet príspevkov na Facebooku a ich obsah. Obsahom mám na mysli ich hodnotu – či sú informačné alebo či niečo predávajú. Oba prípady sú v poriadku, nakoľko každá firma má svoj spôsob prezentácie.

Ak si pýta od používateľov údaje, napríklad vo forme registrácie a nemá obchodné podmienky, tak rýchlo odtiaľ preč. To značí, že stránka nemá záujem chrániť používateľské údaje a tiež to uberá na serióznosti firmy.

Ak vás zaujímajú ďalšie súťaže, pred ktorými sme varovali, tak sa pozrite na falošnú Datart súťaž, súťaž o sedacú súpravu, ktorá žiadala o číslo karty. Taktiež sa na Facebooku v minulosti objavila aj premrštená súťaž o Range Rover.

Ako nenaletieť falošným stránkam?

Ak vám príde napríklad email od odosielateľa, od ktorého ste ho nečakali alebo takú firmu nepoznáte, bude lepšie, ak jeho odkazy neotvoríte. Čo však môžete urobiť, je zopakovať postupy vyššie a overiť si serióznosť firmy, informácie na internete a pod.

Ak sa vám webová stránka nejakej firmy nepozdáva, určite jej nedávajte svoje údaje ako adresu či číslo vašej karty. Obráťte sa na informácie z overených a kvalitných zdrojov alebo choďte nakúpiť niekam inam, možno za vyššiu cenu, ale s istotou, že nepôjde o podvod.

Poslednou radou bude zdravý rozum. Vzdelávajte sa v bezpečnosti na internete a sledujte weby, ktoré informujú aj o nových praktikách podvodníkov.

Náš tip
Smartfóny neustále ohrozuje rôzny druh malvéru. Dávajte pozor na to, čo do nich inštalujete

Náš tip
Ako sa chrániť pred malvérom? Tipy a prevencia pred hrozbami v smartfónoch
16.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+