MojAndroid
  • “Ako stáda oviec: Tisíce Slovákov zdieľajú očividný podvod, aj keď na takéto stránky nielen my neustále upozorňujeme.” Napísala facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR

Podvodných súťaží od neoverených stránok je na Facebooku veľa. Stránka Zimna Moda sa od ľudí snaží vylákať číslo karty. Najskôr im oznámi, že vyhrali a následne pýta číslo.

“Priamo na karte máte dlhé číslo, to tam napíšte, priamo v strede na karte. Na číslo účtu žiaľ výhry nezasielame kvôli bezpečnosti a odosielame peniažky cez náš systém, ktoré by ste okamžite mali prijať.”

Presne takéto správy dostávali používatelia Facebooku, ktorí súťaž zdieľali. Každý priemerne inteligentný jedinec pochopí, že to je jasný podvod. Nikto od vás nemôže žiadať číslo karty za účelom poslania peňazí. Skôr má úplne iné úmysly.

podvod facebook

  • Stránka momentálne nemá žiadny status, avšak vyše 5 tisíc ľudí ju stále sleduje. Pravdepodobne je len otázkou času, kedy tu vznikne ďalšia podvodná súťaž alebo sa stránka niekomu predá.

Samotné číslo karty nestačí

Na to, aby mohol útočník kartu zneužiť, je okrem jej čísla potrebné aj meno majiteľa. To však problémom pre útočníka nebude. Má ho totiž priamo na Facebooku. Čiže ak získa tieto dva údaje, už je o krok bližšie k tomu, aby kartu zneužil. Avšak okrem toho potrebuje aj CVV/CVC kód. Ide o trojmiestne číslo, ktoré sa nachádza na zadnej strane karty.

facebook podvod

Niektoré banky už zaviedli ďalší stupeň ochrany. Ak sa niekto snaží zaplatiť prostredníctvom karty na internete, potrebuje ešte zadať špeciálny kód, ktorý príde majiteľovi karty buď SMS správou, prípadne musí platbu potvrdiť priamo v aplikácii banky. A na to už útočník potrebuje spoluprácu majiteľa karty.

Súťaž o sedaciu súpravu zdieľalo vyše dvetisíc ľudí a mala viac ako 5700 komentárov.

17.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+