MojAndroid

YouTube zakročí tvrdo proti akémukoľvek videu, ktoré šíri nezmysly o nežiadúcich účinkoch vakcíny proti COVID-19. Podobne tak robí aj Facebook, ktorý odmieta šíriť reklamy, ktoré by odrádzali ľudí od očkovaní.

“Nechceme takéto reklamy na našej platforme. Pravidelne hodnotíme náš prístup k reklamám, ktoré sa týkajú citlivých tém. Vakcíny taktiež patria medzi spomínané témy. V niektorých oblastiach náš dozor pritvrdíme a v iných povoľujeme,” povedal Facebook pre Android Central.

Facebook je taktiež schopný mazať videá s touto tematikou. Jeden slovenský prípad sa týka známeho poslanca, ktorý vystupuje proti koronavírusu.

YouTube COVID-19

YouTube blokuje videá, ktoré prekrúcajú fakty o vakcínach na COVID-19

YouTube spomína vo svojom blogovom príspevku, že bude odstraňovať videá, ktoré zavádzajú s falošnými vedľajšími účinkami vakcín. Konkrétne sa vyjadril, že niektoré videá spomínali nežiadúce účinky ako smrť, neplodnosť alebo mikročipy, ktoré dostane očkovaný do tela.

Okrem toho bude YouTube odstraňovať videá, ktoré popierajú existenciu alebo šírenie koronavírusu, propagujú lekársky neoverené metódy liečby, odrádzajú ľudí od zdravotníckej starostlivosti alebo znevažujú rady autorít, ktoré radia sociálne dištancovanie a sebaizoláciu, spomína Reuters.

Google takto rozšíril staršie pravidlo, ktoré zakazovalo videá s obsahom “garantovanej liečby”, alebo ktoré hovorili o aktuálnej dostupnosti vakcíny, aj keď v skutočnosti vakcína nie je dostupná. YouTube mal donedávna problémy s kontrolou obsahu, čo vyústilo k masívnemu šíreniu podvodných videí o pandémii.

Štúdia o šírení falošných videí o pandémii

Oxford Research Institue v spolupráci s Reuters Institute analyzovali dezinformácie o pandémii koronavírusu v období od októbra 2019 do júna 2020. V skratke zistili, že dezinformácie týkajúce sa koronavírusu boli zdieľané viac než 20-miliónkrát na sociálnych sieťach.

Gizmodo dáva do porovnania toto číslo s dosahom piatich najväčších spravodajských portálov (CNN, ABC News, BBC, Fox News a Al Jazeera), ktoré mali spolu dosah 15 miliónov v rovnakom období. Výskumníci však dokázali nájsť len 8105 videí, ktoré YouTube v tom období odstránil, čo tvorí menej než 1 % koronavírusových videí, ktoré obsahovali dezinformácie.

Zaujímavosťou je tiež, že sledovatelia týchto videí neboli odberatelia kanálov, ktoré tieto videá nahrali. Väčšina divákov totiž prišla z Facebooku, ktorý je už dlhodobo kritizovaný za nedostatočné nakladanie s dezinformáciami.

Pár faktov zo štúdie:

“Dezinformačné videá, ktoré boli zdieľané na Facebooku vygenerovali spolu približne 11 000 reakcií (lajky, komentáre, zdieľania), kým boli YouTubom vymazané. Oxfordskí výskumníci tiež našli, že z 8105 videí, zdieľaných na Facebooku v období od októbra 2019 do júna 2020 nieslo upozornenia od overovačou faktov len menej než 1 %. Toto zlyhanie v oblasti overovania faktov pomohlo k šírieniu dezinformačných videí na Facebooku.

Výskumníci si taktiež všimli, že napriek investíciám zo strany YouTube na prevenciu šírenia dezinformácií, trvalo YouTube v priemere 41 dní, než odstránilo videá obsahujúce dezinformácie o COVID-19. Takéto videa získali v priemere 150 000 pozretí, než boli odstránené.”

Ostáva nám už len dúfať, že všetky sociálne siete, vrátane YouTube pritlačia v boji proti šíreniu dezinformácií.

Náš tip
Covid-19: Koronavírus prežije na displeji smartfónu až 28 dní
15.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+