MojAndroid

Fotografovanie smartfónom je zábavné a praktické hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade je smartfón tým fotografickým zariadením, ktoré máte takmer vždy po ruke a je tak vhodné na rôzne momentky a príležitostné zábery. Zároveň ide v mnohých prípadoch o najlepší fotoaparát, ktorý máte v rodine. Už niekoľko rokov nie je potrebné kupovať si kompaktné fotoaparáty často aj za niekoľko stoviek eur, keď väčšinu toho zvládne aj smartfón. No a v neposlednom rade môžete nasnímané zábery okamžite zdieľať s priateľmi a blízkymi. Okrem toho aplikácia fotoaparátu v telefóne ponúka často oveľa viac fotografických režimov ako bežný fotoaparát. Huawei Mate 10 Pro ich má hneď niekoľko, no disponuje aj špeciálnou vstavanou umelou inteligenciou.

Všetky časti seriálu 10 dní s Huawei Mate 10 Pro:

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Dizajn, ktorý vyrazí dych [1. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Android 8.0 Oreo a EMUI 8.0 [2. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Ultrarýchly snímač odtlačkov so skvelými funkciami [3. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Fantastický AMOLED displej [4. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Špičkový výkon pre tých najnáročnejších [5. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Pamäte aj na rozdávanie [6. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Batéria, ktorá všetko mení [7. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Fantastické fotografie aj v horšom svetle [8. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Keď sa z telefónu stane počítač [10. časť]

13 režimov pre každú príležitosť

Je pravda, že väčšina používateľov smartfónov fotí najmä v automatickom režime. Dobrou správou je, že Huawei Mate 10 Pro dokáže v tomto režime vytvárať skutočne fantastické fotografie. Nájdu sa ale aj prípady, kedy chcete od fotografie dostať niečo viac a použiť nejaký špeciálny efekt. Nemyslíme iba farebné filtre, ale špeciálne fotografické režimy, ktorých má Huawei Mate 10 Pro hneď 13.

Okrem automatiky je tu čiernobiely režim, ktorý je ale iný ako v prípade iných smartfónov. Tento totiž fotí iba 20MP monochromatickým snímačom, vďaka čomu sú fotografie extrémne ostré a detailné a spolu s čiernobielym efektom aj veľmi zaujímavé a jedinečné. Režim HDR nie je taký ako v minulosti a nie je určený na zvýraznenie farieb fotografie – pomôže v náročných svetelných podmienkach, kde vytiahne svetlo v tieňoch a zmierni prepálenie jasných častí fotografie.

3D panoráma dokáže zachytiť okolie v 3D a doslova tak pridá vašim snímkam nový rozmer. Klasická panoráma zas zachytí širokouhlý pohľad na krajinu s prirodzenými prechodmi medzi jednotlivými snímkami. Nočný záber vám pomôže zachytiť tie najkrajšie snímky v noci a v horších svetelných podmienkach. Režim špeciálne efekty je tiež určený na nočné fotenie a umožňuje vám vybrať niekoľko nočných režimov – Stopy koncových svetiel umelecky zachytia pohybujúce sa svietiace autá, Svetelné grafity vám umožnia popustiť uzdu fantázie a zachytiť iný pohybujúci sa zdroj svetla, Hodvábna voda nádherne zachytí vodopády či inú tečúcu vodu a Hviezdna obloha je určená pre vytváranie takých fotografií, aké máte možno aj teraz nastavené na pozadí domovskej obrazovky vášho smartfónu.

Medzi ďalšími režimami nájdeme Časozberné snímanie pre zachytenie dlhšieho časového úseku v krátkom videu, Spomalenie vám pomôže zachytiť detail rýchlej činnosti, Filter vám umožní aplikovať niekoľko špeciálnych farebných a/alebo svetelných efektov a zobraziť náhľad v reálnom čase, Vodotlač aplikuje známku s polohou, počasím a dátumom do vašej fotografie, Sken dokumentu lepšie zachytí text na papieri a Dobré jedlo zvýrazní farby a detaily vášho obedu.

Manuálny režim a umelá inteligencia

Ak vám v danej situácii nevyhovuje žiaden z ponúkaných režimov, môžete aktivovať manuálny režim, ktorý zapnete potiahnutím šípky nad spúšťou fotoaparátu. Tu môžete nastaviť ISO, expozíciu, EV kompenzáciu, vyváženie bielej a zaostrovanie. Všetky nastavenia máte na dosah prstu a skúsenejší používatelia tak môžu využiť fotoaparát na Huawei Mate 10 Pro naplno. Okrem toho ocenia aj fotenie do RAW, kde majú pri neskorších úpravách oveľa k dispozícii viac informácií.

Huawei Mate 10 Pro je ale jedinečný použitím umelej inteligencie. Vďaka tej dokáže telefón rozoznať niekoľko špecifických scén a automaticky k nim prispôsobiť nastavenia fotoaparátu ako ISO, uzávierka a pod. Stačí vybrať telefón a ikonka v spodnej časti displeja vás bude informovať o tom, že telefón rozoznal scénu a prispôsobil jej nastavenia. Takto inteligentne môžete fotiť napríklad vašich domácich miláčikov (psy a mačky), východ a západ slnka, krajinu, jedlo, rastliny, modrú oblohu, portréty, sneh, pláž, textové dokumenty a ďalšie.

Všetky nastavenia za vás spraví inteligentne telefón, ktorý danú scénu porovná s databázou miliónov ďalších fotografií a v priebehu pol sekundy zvolí to správne nastavenie. Vy nemusíte robiť nič navyše – jednoducho vyberiete telefón a namierite ho na objekt. Rozdiel ale zbadáte vo výsledku, ktorý bude presne taký, ako ste si predstavovali, a to bez akýchkoľvek zásahov z vašej strany. Táto umelá inteligencia sa okrem toho postupne učí, a tak časom bude scény rozoznávať ešte lepšie a vy tak získate ešte krajšie výsledky.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Huawei.

19.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+