MojAndroid

Žiaden smartfón by nebol smartfónom bez inteligentného systému. Huawei vie o tom svoje – investuje nemalé prostriedky do vývoja vlastnej nadstavby EMUI 8.0, ktorá sa každou novou verziou zlepšuje. Keď sa podarená nadstavba skĺbi s novou verziou systému Android, výsledok skutočne stojí za to. Huawei Mate 10 Pro je toho jasným dôkazom.

Všetky časti seriálu 10 dní s Huawei Mate 10 Pro:

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Dizajn, ktorý vyrazí dych [1. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Ultrarýchly snímač odtlačkov so skvelými funkciami [3. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Fantastický AMOLED displej [4. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Špičkový výkon pre tých najnáročnejších [5. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Pamäte aj na rozdávanie [6. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Batéria, ktorá všetko mení [7. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Fantastické fotografie aj v horšom svetle [8. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Fotografické režimy s umelou inteligenciou [9. časť]

10 dní s Huawei Mate 10 Pro: Keď sa z telefónu stane počítač [10. časť]

Android 8.0 Oreo ako jeden z prvých

Keď Huawei predstavil svoj Huawei Mate 10 Pro, šlo vôbec o jeden z prvých smartfónov na trhu, ktoré fungovali s týmto novým systémom. Nielenže je telefón vybavený novým systémom, je aj fantasticky odladený a všetky funkcie sú premyslené a dokonale zladené s tým, čo Android 8.0 Oreo ponúka.

Hoci Oreo veľa funkčných zmien neprinieslo, tie, ktoré tam sú, sú veľmi dobre implementované aj v smartfóne Huawei Mate 10 Pro. Dlhým podržaním na ikone aplikácie sa zobrazí rýchle menu, ktoré je špecifické pre konkrétnu aplikáciu. Najlepšie na tom je, že túto funkciu podporujú aj vlastné aplikácie Huawei, a tak napríklad dlhé podržanie na ikone fotoaparátu zobrazí rýchly odkaz pre vytvorenie selfie, videa, pohyblivej snímky či fotografie s efektom širokej clony.

Okrem toho je veľmi šikovne implementovaná funkcia notifikačných kanálov – pre každú aplikáciu si môžete nastaviť, aké druhy notifikácií vám má zobrazovať a ktoré nie. Tiež tu nájdete nového správcu povolení, ktorý tiež funguje na aplikačnej báze. Všetko, čo nový Android 8.0 Oreo ponúka, tak nájdete aj v Mate 10 Pro s dokonalým odladeným.

EMUI 8.0: Funkčnosť a elegancia v jednom

Nad systémom Android 8.0 Oreo nájdeme v smartfóne Huawei Mate 10 Pro nadstavbu EMUI 8.0. Tá ponúka grafické ale aj funkčné zmeny, no s každou zmenou je vidieť, že výrobca myslel najmä na samotných používateľov. Preto pribudli funkcie tam, kde chýbali a zmizli zbytočnosti tam, kde neboli potrebné.

Oceníte prehľadné menu s menším počtom riadkov a s detailným označením. Ak by vám to nestačilo, vždy vám pomôže praktické vyhľadávanie. Čerešničkou na torte v nastaveniach je možnosť zobrazenia čiernej témy, ktorá je dokonalá pre krásny AMOLED displej na novom Mate 10 Pro.

Oproti čistému Androidu prešla zmenami aj notifikačná lišta. Tá toho ponúka oveľa viac a je skvelo prispôsobiteľná. Nechýba tradičná zamknutá obrazovka, na ktorej môžete nechať zobraziť premenlivé pozadia z katalógu Huawei a oživiť tak každé rozsvietenie displeja vášho smartfónu.

Pribudli aj skvelé funkcie prispôsobenia. Nechýba možnosť zmeny poradia a funkcie tlačidiel v navigačnej lište. Zároveň je možné celú navigačnú lištu v aplikáciách skryť a využívať tak celých 6″ displeja na prácu s obsahom. Nechýba dokonca ani Always-On displej, ktorý zobrazuje základné informácie na zamknutej obrazovke. Znovu ide o extrémne praktickú funkciu, ktorú keď raz zapnete, už si bez nej iba ťažko budete vedieť predstaviť existovať.

Okrem toho nájdete v systéme ešte oveľa viac užitočných funkcií a nastavení. Najlepšie na tom je, že ak nejaké funkcie nepotrebujete alebo nepoužívate, nebijú vám do očí, no zároveň nie sú skryté pod množstvom položiek. Všetko dôležité nájdete dvomi-tromi klikmi, nič vám nestojí v ceste.

Perfektné odladenie ako bonus

Hoci funkcie a nastavenia sú veľmi dôležité, ešte dôležitejšie je, aby všetko fungovalo plynulo. V prípade Huawei Mate 10 Pro je však systém dokonale odladený. Uvidíte to aj na dostupnosti voľnej RAM, ale aj pri bežnom používaní, kedy sú všetky animácie a prechody plynulé a rýchle. Výsledkom je tak vynikajúci používateľský zážitok a systém vám nestojí v ceste, ale naopak, pomáha vám pri všetkom, čo chcete s telefónom urobiť.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Huawei.

8.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Tom

  O perfektnom vyladení by som polemizoval. Bol som si ho vyskúšať v predajni a zarazili ma dve skutočnosti. Po manuálnom nastavení jasu obrazovky, vždy keď som spustil internetový prehliadač, alebo YouTube aplikáciu, telefón mi o niečo znížil jas. Neviem či je to chyba, alebo úmysel, ale osobne by mi to vadilo. A na konkurenčných telefónoch nič také neexistuje. Druhá vec, ktorá mi vadila bolo tá, že pri prezeraní webových stránok sa niekedy scrolovanie po stránke zašklblo. Nebol to častý jav, ale čakal som, že Huawei sa už z tých chýb poučil a prehliadanie webu bude len ten najlepší zážitok. Tiež ani prezeranie fotografií nesprevádzalo plynulý pohyb (Skúšal som to na S8+ a tam nič také nehrozilo-mimochodom tým nechcem vyzdvihovať Samsung, ten má tiež svoje problémy). Týmto teda chcem povedať, že ako telefón nie je zlý, ale ešte treba popracovať na softwarovom vyladení.

  • Pipo

   Mam Honor 8 zapnem prehliadac alebo spravcu suborov a tiez mi samo znizi jas takze to bude asi chyba ktora sa stale opakuje dalej a dalej…
   Alebo hram hru cca 10min a zrazu taky lag trochu sa znizi jas ako keby sa znizil vykon alebo nieco take baterky mam dost takze tak…

   • Aďo1

    Mam honor 8 pro a žiadna chyba v jase žeby sa v dajakej apke sám znížil. Prehliadač funguje tiež bez malých zásekov. Proste mám ho ho 3 mesiace a celý systém šlape ako hodinky!!!

  • De Valak

   Chybu s jasom majú všetky Huaweie. V Mate10 doteraz nie je odladený automatický režim snímania, teda ak sa niekto spolieha na automatiku tak musí očakávať podpriemerné výsledky. V dxomark získal fotoaparát 97 bodov lenže fotilo sa na manuále. To scrolovanie je na Huaweioch a vačšine Android zariadení neohrabané…ak to nemá výrobca ošetrené vlastným softom.

   • kri

    Huawei som este nemal, nad tymto uvazujem, ale rozhodujem sa este medzi LG V30 a OP5T.
    Ku scrollovaniu, obcas sa mi dostane do ruk manzelkin iphone a to ma ide klepnut pepka.

 • KalichVydra

  Je to bežný smartfón…

 • Pingback: Najlepšie natívne články na MojAndroid.sk, ktoré sme pripravili v roku 2017 | AndroidKomunita()

+