MojAndroid

Aktualizované 7.1:2021

Prišlo to, čo sa dalo očakávať. Keďže výrobca Xiaomi má problém s aktualizáciou modelu Mi A3 na operačný systém Android 11, distribúciu aktualizácie pozastavuje. Spoločnosť o tom informovala na svojich fórach.

Xiaomi sa za vzniknuté problémy ospravedlňuje a používateľom, ktorí svoje zariadenia aktualizovali a tým znefunkčnili, ponúka nápravu. Stačí kontaktovať autorizované servisné stredisko. Ponuka platí pre zariadenia, ktoré sú v záruke a aj mimo nej.

 

Pôvodný článok:

Smartfóny programu Android One mali mať vďaka čistému systému bez nadstavieb výhodu v rýchlejších systémových aktualizáciách. Realita je ale trochu iná, čo potvrdzuje aj Android One smartfón Xiaomi Mi A3, ktorého aktualizácia na Android 11 bola spustená až tento týždeň. Jej inštalácii sa ale aspoň zatiaľ vyhnite. Podľa portálu AndroidAuthority a GSMarena totiž znefunkční zariadenie.

Xiaomi spackalo aj minuloročnú aktualizáciu na Android 10

Xiaomi Mi A3 prišiel na trh v júli roku 2019 s čipsetom Qualcomm Snapdragon 665, 48-megapixelovým  fotoaparátom a systémom Android 9.0 Pie. Pretože bol smartfónom programu Android One, tak mu chýbala nadstavba MIUI, ktorá je obvyklá pre zariadenia značky Xiaomi. Pre množstvo ľudí bola kombinácia kvalitného hardvéru Xiaomi a čistého Android lákavá. Rozčarovanie ale prišlo už s aktualizáciou na systém Android 10. Nielen, že bola spustená až s viac ako polročným oneskorením, ale kvôli množstvu chýb bola na chvíľu pozastavená. A s ďalšou verziou systému sa teraz situácia opakuje.

Aktualizácia na Android 11 bola spustená formou OTA updatu pred Silvestrom a jej veľkosť je 1,4 GB. Určite ju ale zatiaľ neinštaluje. Veľa majiteľov Xiaomi Mi A3 hlási na XDA fóre a sociálnej sieti Twitter jeho znefunkčnenie po aktualizácii. Nie je ho možné zapnúť a dokonca ani nabíjať. Pre poškodených je to veľmi nepríjemný novoročný darček. Dá sa predpokladať, že výrobca teraz aktualizáciu stopne a bude sa ju snažiť opraviť. Pokazené smartfóny budú musieť poškodení zákazníci reklamovať. O spustení opravenej aktualizácie vás budeme samozrejme informovať.

Čo by mal priniesť Android 11?

• Správa konverzácií na jednom mieste. Rozhovory používateľa s priateľmi a rodinou v rôznych aplikáciách je možné zobraziť na uzamknutej obrazovke.
• Konverzačné bubliny. Konverzácie z ľubovoľnej komunikačnej aplikácie (za predpokladu, že funkcia je podporovaná aplikáciou) teraz možno pevne pripojiť na obrazovku vo forme bubliny. Používateľ tak má komunikáciu stále na očiach. Vylepšením prešiel aj samostatný multitasking.
• Záznam obrazovky. Záznam diania na obrazovke vo forme videa je teraz podporované priamo v Androide 11 a  nie je k tomu nutná samostatná aplikácia.
• Spoločné ovládanie pre všetky smart zariadenia. Smart zariadenia v domácnosti ako kúrenie alebo svetlá sa teraz dajú ovládať cez jedno spoločné rozhranie. Vyvoláte ho dlhým stlačením tlačidla napájania.
• Rýchly výber zvukového výstupu. Priamo z notifikačnej lišty si teraz vyberiete, či sa ma zvuk prehrávať cez vstavaný reproduktor, Bluetooth alebo pripojené slúchadla pomocou kábla.
• Hlasové ovládanie. Rýchlejší a ľahší prístup k aplikáciám vďaka intuitívnym hlasovým príkazom bez nutnosti pripojenia k internetu.
• Väčšia bezpečnosť. Ďalšie aktualizácie zabezpečenia a ochrany súkromia sa uskutočňujú automaticky a priamo z Google Play.
• Jednoduchšia autorizácia povolení aplikáciám. Aplikáciám môžete pridávať povolenia aj jednorazovo. Pri dlhodobejšom nevyužívaní aplikácie jej budú povolenia automaticky odobrané.

Ako je na tom konkurencia?

V aktualizáciách svojich smartfónov sa činí aj konkurencia. Juhokórejský gigant Samsung pred dvoma týždňami spustil aktualizáciu modelov Galaxy S20 na Android 11 s nadstavbou One UI 3.0 a dnes sa dočkal aj modely Galaxy S10 Lite. OnePlus aktualizoval modely OnePlus 8 a 8 Pro. Dostali OxygenOS 11 postavený na systéme Android 11. Huawei zase priniesol na modely Huawei P40, P40 Pro a Mate 30 Pro nadstavbu EMUI 11. Spoločnosť Sony nedávno začala s aktualizáciou svojich smartfónov. Ako prvý sa dočkala tohtoročná vlajková loď Sony Xperia 1 II.

Náš tip
OnePlus chystá lacný smart náramok

 

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
7.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+