MojAndroid

Aplikáca WhatsApp má celosvetovo približne dve miliardy používateľov. Zo začiatku bola aplikácia prehľadná, jednoduchá a slúžila iba na komunikáciu medzi rodinou a priateľmi. Postupom času, s tým ako narastala jaj popularita, sa z nej čiastočne stal aj prostriedok na šírenie falošných správ.

Platforma preto už zaviedla niekoľko opatrení, s cieľom obmedziť šírenie takýchto správ. Podľa portálu XDA-developers, po opatreniach klesol počet preposielaných správ celosvetovo až o 25 percent. Aktuálne však celková prevádzka na WhatsAppe, vrátane dezinformácií, dramaticky narastá, a preto opäť prichádza čas na nové opatrenia. O čo teda ide?

Aké opatrenia už vykonané boli?

Prvý krok urobil WhatsApp v júli 2018. Cieľom bolo informovať príjemcu, že správa bola preposlaná a bol pridaný štítok, ktorý o tom dával vedieť. Hneď na to vydala táto platforma ďalšie obmedzenie, ktoré umožnilo poslať správu naraz maximálne dvadsiatim ľuďom. Rok potom, bola v aplikácii pridaná možnosť, ktorá ponúkla autorovi správy zobrazenie informácie o tom, koľkokrát bola jeho správa preposlaná ďalej.

whatsapp-dark

Keďže ani jedna zo spomenutých možností nepomohla zastaviť šírenie hromadných správ s nevhodným obsahom, predstavené bolo ďalšie možné riešenie. To sa týkalo predovšetkým správcov skupín. V skupinách zakazovalo posielať často preposielané správy. Aj napriek tomu, že takéto opatrenia boli prijaté, nebolo vidieť takmer žiadne zníženie šírenia nepravdivých informácií a dokonca sa na ich šírení podieľal nepriamu aj sám WhastApp.

Správu bude možné preposlať iba jednej osobe

V čerstvom príspevku na svojom blogu WhatsApp informuje ako budú vyzerať najnovšie opatrenia. Správy, ktoré sú označené štítkom s dvojitou šípkou (často preposielané správy), bude po novom možné preposlať iba jednej osobe, nie hromadne. Tento nový limit by mal údajne priniesť oveľa väčší pokles šírenia takýchto správ.

whatsapp preposlane
Dvojitá šípka identifikujúca často preposielanú správu

Zároveň je cieľom tohto obmedzenia urobiť z aplikácie WhatsApp predovšetkým platformu pre osobnejšiu komunikáciu a nie miesto na hromadné preposielanie správ. WhatsApp žiaľ neinformoval, podľa akých kritérií sa z preposlanej správy stane často preposielaná, preto je ťažké povedať, do akej miery bude toto opatrenie účinné.

WhatsApp a koronavírus

Popri vykonávaní rôznych opatrení spolupracuje WhatsApp so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), mimovládnymi organizáciami a viac ako dvadsiatimi ministerstvami zdravotníctva, za účelom obmedzenia šírenia dezinformácií týkajúcich sa koronavírusu. V spolupráci s WHO bol spustený aj WhatsApp bot, ktorého sme v našej redakcii aj vyskúšali.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Náš tip
Bezpečnosť na prvom mieste: WhatsApp umožní lepšie ochrániť zálohy
9.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+