MojAndroid

Šírenie konšpiračných teórií alebo hoaxov je v súčasnosti veľkým problémom slobodného internetu. Často súžia k politickej propagande, spochybňovaniu demokracie, šíreniu nenávisti voči časti obyvateľstva alebo len k obyčajným podvodom. A práve preto aplikácia WhatsApp, ktorá patrí spoločnosti Facebook, prináša podľa portálu AndroidCentral funkciu, ktorá pomôže s ich odhaľovaním.

Jedným tlačidlom vám WhatsApp odhalí hoax

Nová funkcia by mala fungovať jednoduchým spôsobom. Ak vám niekto pošle odkaz na článok alebo podozrivú informáciu, tak si môžete jej pravdivosť overiť poklepaním na tlačidlo lupy v konverzácii. Aplikácia k overeniu využije vyhľadávač Google a rôzne stránky ako je Factcheck.org, ktoré sa zameriavajú na odhaľovanie hoaxov.

WhatsApp overovanie hoaxov

Výsledok sa následne zobrazí používateľovi. Ako príklad v prezentácii funkcie uvádza WhatsApp hoax o tom, že prevarená cesnaková voda dokáže vyliečiť koronavírus Covid-19. Pokiaľ vás táto funkcia zaujala, tak po následujúcej informácii budete sklamaní. Zatiaľ je dostupná len v siedmich krajinách – Brazílii, Taliansku, Írsku, Mexiku, Španielsku, Veľkej Británii a USA.

Je nová funkcia reakciou na kritiku Facebooku?

Nová funkcia je pravdepodobne reakciou Facebooku na silnejúcu kritiku kvôli hoaxom a nenávistným príspevkom v jeho službách. Hlavne kvôli nenávistným príspevkom po nedávnych protirasistických protestoch v USA s ním začalo ukončovať spoluprácu viacero významných firiem. Facebook tak prichádza o veľkú časť príjmu, ktoré tieto spoločnosti platia za reklamu v jeho službách.

Odhaľovanie hoaxov by mu mohlo pomôcť k opätovnému získaniu ich dôvery. Napríklad konkurenčná sociálna sieť je v odhaľovaní hoaxov ešte ďalej. Nedávno upozorňovala na hoaxy pod príspevkami amerického prezidenta Donalda Trumpa odkazmi na overené zdroje, ktoré jeho klamlivé tvrdenia vyvracali. Americký prezident kvôli tomu dokonca pohrozil Twitteru zrušením.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp LLC
Price: Free
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
Náš tip
Netflix prináša voliteľnú rýchlosť prehrávania obsahu pre Android
6.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+