MojAndroid

Viacero populárnych aplikácií a služieb, ako napríklad Spotify, Pinterest či Tinder, boli v tento deň, 10. júla, nedostupné na smartfónoch s operačným systémom iOS. Dôvodom bol výpadok v prihlasovaní pomocou profilu na Facebooku.

Dôvodom výpadku iOS aplikácií bol Facebook

Dnes sa mnohí mohli vďaka webu DownDetector.com dopočuť o neúspešných pokusoch o spustenie známych a obľúbených aplikácií na iPhone a iPad od spoločnosti Apple. Podľa webu The Verge je príčinou výpadku vývojársky balík pre softvér sociálnej siete Facebook.

Práve to zakazovalo spustenie, respektíve prihlásenie sa do určitých aplikácií, ktoré sa práve s touto rozsiahlou sociálnou sieťou prepájajú. Pritom aplikácia Facebook nemusí byť ani na zariadení nainštalovaná. V prípade operačného systému Android nie sú hlásené žiadne informácie, ohľadom zlyhaní rovnakých aplikácií.

Facebook svoju chybu uznal a čo najskôr ju aj opravil

Samotný Facebook v ranných hodinách prostredníctvom svojej vývojárskej platformy uznal, že je to práve jeho softvér, ktorý spôsobuje tak často spomínané problémy. “Uvedomujeme si a prešetrujeme nárast chýb v SDK pre platformu iOS, ktorý spôsobuje zlyhávanie niektorých aplikácií,” uviedol americký gigant. Nižšie na príspevku zo sociálnej siete Twitter môžete vidieť, ako dané pády aplikácii prebiehali.

Povedzme si na rovinu, mnohí z nás by boli v takomto prípade zmätení. V prvom rade by sme asi skúsili aplikáciu odinštalovať a znova nainštalovať, respektíve vymazať jej vyrovnávaciu pamäť, následne aj spolu so všetkými používateľskými údajmi. Ak by sa však zistilo, že ide o nejednu aplikáciu, v ktorej daný problém pretrváva, už by to bolo naozaj zvláštne.

O približne dve a pol hodiny po tom, ako sa Facebook o problémoch dozvedel, mnoho používateľov prestalo hlásiť nečakané výpadky aplikácií. O tri a pol hodiny na záver vývojári označili problém sa kompletne vyriešený.

Situácia sa nestala po prvýkrát

Za zmienku stojí aj fakt, že toto nie je prvá podobná situácia, ktorá sa americkej spoločnosti stala. Napríklad 6. mája tohto roka nastal takmer rovnaký problém. ktorý ovplyvnil desiatky služieb na poriadny kus dňa.

Údajne je základnom celej komplikácie to, že Facebook podporuje vývojárov, aby integrovali svoje prihlasovacie služby do svojich aplikácií. Na oplátku im však ponúknu cenné informácie o používaní aplikácie a o reklame. Následnou nevýhodou nie je len znížená úroveň súkromia, ale aj totožné problémy, v prípade výpadkov kľúčových služieb.

11.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+