Viacero populárnych aplikácií a služieb, ako napríklad Spotify, Pinterest či Tinder, boli v tento deň, 10. júla, nedostupné na smartfónoch s operačným systémom iOS. Dôvodom bol výpadok v prihlasovaní pomocou profilu na Facebooku.
- TIP: Nokia 1: Aktualizácia na Android 10 v Android Go edícii spustená
- TIP: Vláda chce ľudom prichádzajúcim z rizikových krajín posielať výstražné SMS správy
- TIP: Telekom: Najpredávanejšie Android smartfóny za jún 2020
Dôvodom výpadku iOS aplikácií bol Facebook
Dnes sa mnohí mohli vďaka webu DownDetector.com dopočuť o neúspešných pokusoch o spustenie známych a obľúbených aplikácií na iPhone a iPad od spoločnosti Apple. Podľa webu The Verge je príčinou výpadku vývojársky balík pre softvér sociálnej siete Facebook.
There's another facebook SDK issue that lead's to our iOS app to crash on launch again along with major apps like Spotify & Pinterest 🔥 @fb_engineering
— Peter Juras (@peterjuras) July 10, 2020
Práve to zakazovalo spustenie, respektíve prihlásenie sa do určitých aplikácií, ktoré sa práve s touto rozsiahlou sociálnou sieťou prepájajú. Pritom aplikácia Facebook nemusí byť ani na zariadení nainštalovaná. V prípade operačného systému Android nie sú hlásené žiadne informácie, ohľadom zlyhaní rovnakých aplikácií.
Facebook svoju chybu uznal a čo najskôr ju aj opravil
Samotný Facebook v ranných hodinách prostredníctvom svojej vývojárskej platformy uznal, že je to práve jeho softvér, ktorý spôsobuje tak často spomínané problémy. “Uvedomujeme si a prešetrujeme nárast chýb v SDK pre platformu iOS, ktorý spôsobuje zlyhávanie niektorých aplikácií,” uviedol americký gigant. Nižšie na príspevku zo sociálnej siete Twitter môžete vidieť, ako dané pády aplikácii prebiehali.
Is anyone else having issues opening…any apps on iPhone? pic.twitter.com/JjEkkojVWa
— Rosie Percy (@rosiepercy) July 10, 2020
Povedzme si na rovinu, mnohí z nás by boli v takomto prípade zmätení. V prvom rade by sme asi skúsili aplikáciu odinštalovať a znova nainštalovať, respektíve vymazať jej vyrovnávaciu pamäť, následne aj spolu so všetkými používateľskými údajmi. Ak by sa však zistilo, že ide o nejednu aplikáciu, v ktorej daný problém pretrváva, už by to bolo naozaj zvláštne.
O približne dve a pol hodiny po tom, ako sa Facebook o problémoch dozvedel, mnoho používateľov prestalo hlásiť nečakané výpadky aplikácií. O tri a pol hodiny na záver vývojári označili problém sa kompletne vyriešený.
Situácia sa nestala po prvýkrát
Za zmienku stojí aj fakt, že toto nie je prvá podobná situácia, ktorá sa americkej spoločnosti stala. Napríklad 6. mája tohto roka nastal takmer rovnaký problém. ktorý ovplyvnil desiatky služieb na poriadny kus dňa.
Údajne je základnom celej komplikácie to, že Facebook podporuje vývojárov, aby integrovali svoje prihlasovacie služby do svojich aplikácií. Na oplátku im však ponúknu cenné informácie o používaní aplikácie a o reklame. Následnou nevýhodou nie je len znížená úroveň súkromia, ale aj totožné problémy, v prípade výpadkov kľúčových služieb.