MojAndroid

Celý spor, ktorý sa teraz vyostril do návrhu spoplatniť využívaný obsah zo strany Google a Facebooku, nie je novým. Už v Európe ho evidujeme. Komisia sa snaží o niečo podobné, aj keď nie silou nariadenia. Austrália sa tak stane prvou, ktorá spoplatní gigantov.

Využívaš obsah, tak zaň plať

Situácia v Austrálii sa dostáva do bodu, keď musí zasiahnuť a poskytnúť pomoc vláda. Nespokojnosť vydavateľov a tvorcov obsahu inak vrcholí a hovoria o nej roky. Je založená na princípe, že ich obsah používajú veľké svetové platformy, ako je napríklad Google alebo Facebook, pričom späť tvorcom obsahu sa nedostáva od nich platba.

A to je v systéme, kde nakoniec zarába na cudzom obsahu iba jeden, ten najväčší problém. Google napríklad dlhodobo tvrdí, že takto poskytovaný priestor je vlastne reklamou pre konkrétne médium. Cez ich vyhľadávač sa zvyšuje tiež ich návštevnosť.

A to je benefit alebo akási forma odplaty pre vydavateľa, namiesto priamej platby od Google. Redakciám a vydavateľom to však nestačí a dlhodobo tlačia na to, aby dostali od Google a spol. aj finančnú náhradu za to, že vyhľadávač vo výsledku využíva ich duševné vlastníctvo a ponúka ho na zobrazenie.

Austrália vypočula svojich vydavateľov, ktorí hovoria o narušení rovnováhy trhu a chcú aj pre svoju nezávislosť a jej zachovanie zásah austrálskej vlády. Tá bude konať a poplatky za obsah proste zavedie zákonom. Google už reaguje negatívne, považuje to za zásah do slobodného fungovania trhu. K tomu však vláda v Austrálii ešte uviedla, že za ostatných 10 rokov zaznamenala krajina stratu v zamestnanosti novinárskych pozícii o 3 000. A za dôvod považuje aj fakt, že Google robí svoj biznis a nevie sa odmeniť vo forme financií tým, ktorí mu vlastne tvoria výsledky vo vyhľadávaní.

Podobné snahy už prebiehajú aj v európskych krajinách

Obdobná snaha, zatiaľ bez reálneho výsledku v podobe zákona, prebieha aj v Nemecku, Španielsku alebo Francúzku. Všetko veľké európske krajiny, ktoré idú cestou vytvorenia licenčných poplatkov pre Google, Facebook a spol. Poplatky majú tieto spoločnosti donútiť platiť za využívanie komerčného a autorského obsahu. Niečo ako licenčný poplatok za to, že Google môže odkaz a časť citácie (krátku) takéhoto článku uviesť vo svojich výsledkoch. Tým chce časť Európy vytvoriť vlastný model, aby donútila Google a iných veľkých hráčov na trhu vyhľadávania podeliť sa o ich príjmy z reklamy s tými, ktorí im tvoria obsah do vyhľadávačov.

Slovensko sa o takéto veľké hry nezaujíma. Keďže sa bude robiť celoeurópska politika, ktorá by mala zaviesť pravidlá na úhradu poplatkov pre Google a spol., tak u nás sa čaká práve na ňu. Ak nastane tlak od lokálnych (národných) zväzov vydavateľov a tvorcov obsahu v krajinách, vlády začnú konať. Na európsku úpravu proste čakať nebudú. Či sa po vytvorení takéhoto modelu zmení forma vyhľadávania, ukáže až budúcnosť a nové pravidlá. Ich zavedenie na európskej úrovni však treba odhadovať v horizonte niekoľkých rokov.

zdroj foto: reuters.com

5.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+