MojAndroid

Konferencia Google I/O je už v týchto chvíľach minulosťou. Google tento rok síce nespôsobil až taký obrovský rozruch, ako vlani, keď prakticky každá novinka znamenala zlom v danom priemysle, no napriek tomu sa internetový gigant nemá za čo hanbiť. V priebehu niekoľkých dní sa na pódiu postupne vystriedali viacerí zástupcovia jednotlivých oddelení, aby previedli, na čom pracovali v uplynulom roku. Noviniek bolo viac, než dosť, a tak si ich poďme zrekapitulovať.

Android M

Medzi najočakávanejšie predstavenia tohtoročnej konferencie Google I/O patrila aj nová verzia systému Android. Fanúšikovia sa jej aj dočkali a nový systém nesie v súčasnosti označenie Android M. Tak, ako vlani, aj tentokrát ide o vývojársku preview verziu, ktorá je určená najmä pre developerov aplikácií, aby tí mohli v predstihu optimalizovať svoje aplikácie pre najnovší systém. Samozrejme, novinky si môžu vyskúšať aj skalní fanúšikovia Androidu, pričom pomôcť im v tom môže aj náš návod.

Náš tip
TOP 7 funkcií Androidu M, ktoré Google na Keynote neukázal

Nový Android M neponúka takú dramatickú zmenu, ako to bolo vlani v prípade Androidu L, no stále obsahuje dosť noviniek a vylepšení na to, aby zaujal. Systém konečne ponúka vstavaný nástroj na kontrolu oprávnení aplikácií, po ktorom užívatelia už dlho túžili. Vylepšené boli aj niektoré skryté procesy a aktivity. Odteraz bude Android múdrejší napríklad pri otváraní odkazu, keď bude sám vedieť vybrať najvhodnejšiu aplikáciu na konkrétny typ odkazu a vy by ste sa tak mali stretnúť s otravným vyskakovacím oknom oveľa sporadickejšie. Pribudla platobná funkcia Android Pay, ktorá umožní platby v obchodoch prostredníctvom NFC.

android-m-titulka

Medzi ďalšie novinky v systéme patrí napríklad aj špeciálny úsporný režim Doze, ktorý predĺži výdrž najmä v pohotovostnom režime, pričom nejde iba o minimálne zlepšenie. Ďalšou veľmi zaujímavou funkciou v novom Androide je aj služba Now on Tap. Ide o rozšírenie asistenta Google Now, ktorý ale bude fungovať priamo v aplikáciách tretích strán. Now on Tap sa automaticky pokúsi zistiť, aké informácie by ste v danej aplikácii chceli vyhľadávať a ponúkne vám ich ešte skôr, ako spustíte hľadanie. Ide o veľmi inteligentnú pomôcku, ktorá ale v súčasnej verzii systému Android M nefunguje a na jej reálne otestovanie si budeme musieť ešte počkať. Samozrejme, noviniek a vylepšení v novom systéme je ešte veľmi veľa a kým Android M príde vo svojej plnej verzii medzi viacerých užívateľov, zatiaľ môžete aspoň hádať, aké bude oficiálne označenie nového systému.

Google Photos

Ďalšou očakávanou novinkou, ktorá bola predstavená na Google I/O, je služba Google Photos, alebo po našom Fotky. Ide o nástroj na zálohovanie a správu vašich fotografií, ktorý sa ale od konkurencie v mnohých smeroch líši. Najdôležitejším rozdielom je fakt, že Google vám vo svojej službe ponúka neobmedzený úložný priestor. Platí to v prípade, ak budete zálohovať fotografie v najvyššom rozlíšení 16 MP a video v maximálnom rozlíšení 1080p. V opačnom prípade sa uložené fotografie započítajú do vašej celkovej kapacity Google Drive. Služba ale ponúka aj pokročilé funkcie na rozoznávanie obrázkov, vďaka čomu ich vie sama kategorizovať a čo je ešte dôležitejšie, neskôr ich viete jednoducho vyhľadať. Služba je už dostupná aj u nás a funguje veľmi dobre, pričom teraz nepotrebujete pre jej fungovanie ani konto na sieti Google+.

photos-1 photos-2 photos-3

Správca hesiel pre Android

Novinkou v systéme Android je aj integrovaný správca hesiel. Ide o funkciu, ktorú poznáme z prehliadaču Google Chrome a ktorá nám šetrí množstvo času pri zadávaní hesiel na rôznych internetových stránkach. Rovnakú funkciu chce Google priniesť aj do systému Android, kde by zasa tento nástroj automaticky vypĺňal heslo pri prihlasovaní do aplikácií. Novinka bude fungovať veľmi intuitívne a pri prvom prihlásení jednoducho zvolíte, že si chcete heslo zapamätať. Heslo pre túto aplikáciu ostane uložené vo vašom Google profile a keď sa na nejakom inom zariadení budete pod svojim profilom znovu prihlasovať do tejto aplikácie, Android to rozozná a heslo vyplní za vás.

google-password-autosave

Sprístupnenie Google Máp v offline režime

Ďalšou veľmi zaujímavou novinkou, ktorú určite ocenia mnohí užívatelia, bude lepšie fungovanie Google Máp v offline režime. Nová verzia služby umožní uložiť si trasy priamo do zariadenia, vďaka čomu bude plnohodnotná turn-by-turn navigácia fungovať aj v prípade, že nebudete pripojení k internetu. Novinka by mala zlepšiť fungovanie aj v tom prípade, keď využívate navigáciu počas jazdy v online režime, no zrazu stratíte signál. Miesto toho, aby sa navigácia vypla, bude plynulo pokračovať aj naďalej. Tieto zmeny by mali zlepšiť používanie Google Máp v rozvojových krajinách, ale určite ich ocenia všetci, ktorí nechcú prenášať veľa dát cez mobilný internet, alebo často cestujú na miestach, kde je pripojenie nekvalitné.

Nová verzia systému Android Wear

Google vlani predstavil prvú verziu systému Android Wear, ktorá mala byť kľúčom k jednotnému užívateľskému zážitku na zariadeniach všetkých možných tvarov a veľkostí. Tento systém si rýchlo adaptovali aj výrobcovia nositeľných zariadení, ktorí postupne v priebehu roku predstavili niekoľko zaujímavých modelov. Google teraz predstavil novú verziu systému Android Wear, ktorá ponúka najmä jednoduchšie ovládanie a zlepšuje celkový užívateľský zážitok. Po funkčnej stránke toho veľa nepribudlo, no zlepšila sa práca s upozorneniami a pribudli niektoré ďalšie novinky.

Okrem týchto najzaujímavejších noviniek priniesol Google aj množstvo iných zaujímavostí. Jeden z predstaviteľov spoločnosti na pódiu demonštroval funkčný model smartfónu Project Ara. Pred zrakmi divákov najskôr zapojil jednotlivé moduly do kostry a následne smartfón zapol. Potom ešte pridal modul fotoaparátu a zhotovil obrázok publika. Aj to je zrejme náznak toho, že už čoskoro by sme mohli vidieť plne funkčné zariadenia aj v rukách prvých užívateľov. Prehliadnuť určite nesmieme ani systém Google Brillo, ktorý by mal ponúknuť jednotné prostredie pre výrobcov zariadení pre Internet vecí. Brillo je veľmi jednoduchou napodobeninou systému Android a ponúka pripojenie rôzneho druhu ako aj mnohé ďalšie funkcie, ktoré poznáme z klasického Androidu. Za dva dni toho Google teda predstavil naozaj veľa a je pravdepodobné, že s mnohými z týchto noviniek sa začneme stretávať už čoskoro. Čo vás oslovilo počas Google I/O 2015 najviac? Čakali ste niečo, čo nebolo predstavené? Alebo vás nejaká novinka sklamala? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom, aké sú vaše dojmy z tohtoročnej konferencie Google I/O.

Čo vás zaujalo najviac na konferencii Google I/O 2015?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

31.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+