MojAndroid

Na trh so smartfónmi príde každoročne veľké množstvo modelov. Technológie napredujú a smartfón, ktorý bol nedávno vlajkovou loďou, vystriedal jeho nástupca. Rovnako je to aj so smartfónmi strednej triedy. Dnešné modely strednej triedy by pred niekoľkými rokmi mohli byť bez problémov aj vlajkovými loďami. Stále sa nájdu používatelia, ktorí z rôznych dôvodov používajú smartfón, ktorý má svoje najlepšie časy už dávno za sebou.

Pred piatimi rokmi

Tentokrát sme sa rozhodli ukázať vám, aké to je používať smartfón z roku 2015 v roku 2020. Konkrétne ide o Honor 4C, dostupný a šikovný model strednej triedy s 2 GB RAM, 8 GB úložiskom a Kirinom 620, ktorý sme pred niekoľkými rokmi recenzovali ako nový.

smartfon honor 4c

Prvé spustenie a nastavenie

Po prvom spustení sa telefón správal ako nový. Nastavenie a pridanie účtu Google prebehlo svižne a v prostredí sa dalo pohybovať bez problémov. Rovnako aj prvotné nastavenie v aplikácii “Nastavenia” bolo taktiež svižné.

Následne prišlo na rad aktualizovanie a inštalovanie zvyšných aplikácií. Po spustení sa objavil ešte starý dizajn Obchodu Play, ktorý sa následne aktualizoval. Po aktualizácii všetkých ostatných aplikácií ako je Gmail, Chrome a Mapy sa telefón výrazne spomalil. Ubudlo mu z úložiska veľa miesta no nebolo to nič hrozné, čo by nejakým spôsobom obmedzovalo používanie.

Používanie aplikácií

Používanie bežných aktualizovaných aplikácií nerobilo smartfónu veľký problém. Spustenie Gmailu trvalo približne 8 sekúnd, no 90 percent času stráveného v aplikácii sme sa so sekaním nestretli. Podobne to bolo s aplikáciami Disk Google, Hudba Play a Google Chrome, ktorý nemal väčší problém ani s náročnejšími stránkami. Systémové aplikácie sa spúšťali s minimálnym oneskorením a bez sekania.

Kvôli nedostatku miesta boli do smartfónu nainštalované Lite verzie aplikácií ako Messenger a Facebook, keďže klasické by sa doň nezmestili. Fungovanie týchto dvoch aplikácií sa dalo označiť za plynulé. Spúšťanie trvalo od 3 do 5 sekúnd a pohybovanie sa v nich bolo väčšinu času bezproblémové.

Podobne to bolo aj s aplikáciou Instagram, pri ktorej sme sa stretli s trochu pomalším spúšťaním. Odhľadnúc od dlhšieho spúšťania fotoaparátu a občasného spomalenia animácií sa dal Instagram prezerať len s minimálnymi problémami.

Nižší výkon a slabá batéria

Nezabudli sme ani na príležitostných hráčov. Herný výkon zariadenia sme sa rozhodli otestovať na jednoduchej hre Monument Valley. Tá bežala bez problémov a hrateľnosť bola takmer na úrovni 100 percent. Náročnejšie 3D hry už hrateľné neboli. Tie menej náročné sčasti áno, no len s najnižšími detailami.

smartfon honor 4c monument valley

Kameňom úrazu je batéria, ktorá mala nižšiu kapacitu už pri predstavení smartfónu. Na jej výdrži sa podpísal aj čas a pri používaní sa batéria vybila rýchlo. Pri veľmi obmedzenom používaní a s minimom aplikácií, by sa z nej mohol dať vyžmýkať aj jeden deň. Je treba spomenúť, že ide o o výdrž konkrétneho výrobku, ktorá sa môže v porovnaní s inými kusmi Honoru 4C líšiť.

Dostačujúci fotoaparát pre nenáročného fotografa

Čo sa týka fotoaparátu, snímky, ktoré zadný fotoaparát produkuje, nie sú vzhľadom na vek smartfónu vôbec zlé. Videá zvládne natáčať vo Full HD a v konečnom dôsledku sa dá na nich aj pozerať.

Horšie je na tom predný fotoaparát, ktorému stačí trochu menej svetla a fotografie začnú strácať kvalitu. Je treba brať do úvahy, že týmto problémom trpia aj dnešné lacnejšie smartfóny.

Nie je taký zlý, ako by sa čakalo

Na záver by sa patrilo zhrnúť, aké je teda používanie päť ročného smartfónu strednej triedy dnes. Bežné činnosti ako písanie SMS správ, telefonovanie a príležitostné prezeranie sociálnych sietí hravo zvládne. Horšie je to už s hrami. 3D hry si na smarfóne už nezahráte, takže je treba ostať pri tých jednoduchých. Fotoaparát je postačujúci a ak ste nenáročným používateľom, vlastniť tento smartfón v dnešnej dobe nemusí byť až taký problém, ako ste si mysleli.

Nákupný poradca

Ak vám už váš starý smartfón nestačí a hľadáte niečo za rozumnú cenu, vybrali sme pre vás najlepšie smartfóny do 250 eur. V našej novej sekcii Nákupný poradca nájde každý to, čo hľadá.

Portál MojAndroid.sk v tomto roku oslavuje svoje 10-te narodeniny. Ďakujeme všetkým čitateľom a partnerom za priazeň a podporu.

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

Náš tip
Najlepšie smartfóny Honor pre rok 2020

22.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+