MojAndroid

Na pulty slovenských obchodov sa začiatkom júna dostal nový smartfón strednej triedy Honor 4C. Ide o zaujímavé zariadenie s veľmi dobrým pomerom cena/výkon, ktoré ponúka slušnú výbavu a padne aj dobre do ruky. Nový Honor by tak mohol byť ideálnym smartfónom pre každého, kto teraz hľadá rozumné riešenie a uvedomuje si, že aj za menej peňazí je v roku 2015 možné dostať zariadenie, ktoré ponúka veľmi zaujímavý užívateľský zážitok.

Balenie – nutný základ

Honor 4C sme obdržali v jednoduchej bielej škatuli bez akejkoľvek potlače. Malá nálepka na bočnej strane naznačuje, o aké zariadenie ide a odkiaľ pochádza. Samotná výplň balenia je tiež veľmi minimalistická – okrem smartfónu tu nájdeme iba USB kábel a napájací adaptér s výstupom 1A. Nič ďalšie sme v balení nenašli a je vidieť, že prioritou bola v tomto prípade nízka cena. Aj napriek tomu pridal výrobca aspoň ochrannú fóliu, ktorá je aplikovaná na displeji už od výroby, a tak máte zariadenie aspoň o čosi lepšie chránené.

Konštrukcia a dizajn – na prvom mieste jednoduchosť

Pri zariadeniach z najnižšej cenovej kategórie sa výrobcovia iba zriedka zameriavajú na elegantný dizajn. To ale neznamená, že smartfón s nízkou cenovkou musí byť nutne škaredý. Honor 4C je toho jasným dôkazom – hoci v žiadnom prípade nejde o zariadenie s najprepracovanejším vzhľadom, hanbiť sa zaň určite nebudete musieť. Rozmery zariadenia sú pritom 143,3 x 71,9 x 8,8 mm a hmotnosť je 162 gramov.

honor-4C-1

Predná strana je veľmi jednoduchá a dokonale kopíruje dostupnejšie zariadenia od spoločnosti Huawei. Pod displejom nájdeme trojicu dotykových tlačidiel Späť, Domov a Multitasking, ktoré sú vo väčšine prípadov k dispozícii vo forme tlačidiel na displeji, no v tomto prípade sa výrobca rozhodol umiestniť ich pod displej. Výsledkom je väčšia aktívna plocha displeja, no ťažšie ovládanie v noci, keďže hardvérové tlačidlá nie sú podsvietené.

honor-4C-3

Nad displejom ešte nájdeme reproduktor, prednú kameru a senzory svetla. Na hranách zariadenia zasa nájdeme klasické ovládacie prvky – tlačidlo napájania a dvojtlačidlo hlasitosti na pravej strane, 3,5-milimetrový konektor pre slúchadlá hore a microUSB port v spodnej hrane zariadenia, zatiaľ, čo ľavá strana je úplne prázdna.

honor-4C-4

Zaujímavý je aj zadný odoberateľný kryt, ktorý je pokrytý vzorkou imitujúcou brúsený kov, aj keď ide o plastový kryt. Tu nájdeme mierne vypuklú šošovku fotoaparátu s LED bleskom v hornej ľavej strane, nenápadné logo zariadenia a malý reproduktor v dolnej časti. Po odobratí krytu sa naskytne pohľad na vstavanú batériu a porty pre dve SIM karty a microSD pamäťovú kartu. Zaujímavé je aj výrazné modré zafarbenie konštrukcie pod krytom, ktoré je v podstate atraktívnejšie, ako nenápadný, v našom prípade čierny dizajn zariadenia.

honor-4C-6

V sumáre môžeme zhodnotiť dizajn zariadenia za priemerný a typický pre túto cenovú kategóriu. Vďaka menším rozmerom padne ideálne do ruky, aj keď svojou hmotnosťou patrí medzi ťažšie zariadenia v tejto veľkosti. Trochu nám prekážali nepodsvietené tlačidlá pod displejom, no hardvérové tlačidlá napájania a ovládania hlasitosti mali dobrú odozvu a pracovali spoľahlivo.

honor-4C-8

Displej – prekonáva očakávania

Keď sa pozrieme na cenu telefónu Honor 4C, ktorá je v súčasnosti na úrovni približne 160 EUR a hardvérové špecifikácie, ktoré hovoria o 5-palcovom IPS LCD displeji s HD rozlíšením, núka sa otázka, akú bude mať displej kvalitu. Takýto panel figuruje zväčša na zariadeniach s cenovkou 200 – 300 EUR a hoci aj Motorola Moto G dokázala, že to tak nemusí byť vždy, boli sme zvedaví, čo ponúkne Honor 4C.

honor-4C-2

Boli sme pritom veľmi príjemne prekvapení – displej je jasný a dostatočne detailný s hustotou 294 ppi, čo znamená, že pri bežnom používaní pixely nezbadáte. Okrem toho ponúka displej veľmi pekné farby a pre túto kategóriu zariadení aj pomerne dobré pozorovacie uhly, i keď v niektorých situáciách je skreslenie farieb pomerne dobre viditeľné. Platí to najmä pri pohľade z rohov zariadenia, čo nie je vôbec prirodzená situácia a pri klasickom nakláňaní zariadenia vpravo-vľavo a hore-dolu nie je skreslenie vôbec drastické.

Veľkosť 5“ je dnes už v kategórii „kompaktných“ smartfónov, no zároveň ide o dobrý kompromis pre tých užívateľov, ktoré nechcú extrémne veľký smartfón, no zároveň si radi užijú množstvo multimediálneho obsahu. Telefón s takýmto displejom je možné ovládať aj jednou rukou, teda ak nemáte extrémne malé dlane.

Výkon – ďalšia silná stránka

Keď Motorola predstavila svoj prvý smartfón Moto G, očarila svet najmä veľmi dobrým výkonom svojho extrémne dostupného zariadenia. Mohol za to jednak šikovný procesor, ale aj prakticky čistý Android bez akejkoľvek nadstavby. Honor 4C je v tomto prípade presným opakom a ponúka jednu z najrobustnejších nadstavieb na trhu. Na druhej strane je ale potrebné dodať, že tento prvok nejde na úkor výkonu zariadenia.

Honor 4C Screen (33) Honor 4C Screen (1) Honor 4C Screen (2)

O ten sa stará až 8-jadrový procesor HiSilicon Kirin 620 s taktom 1,2 GHz a pamäť RAM s kapacitou 2 GB. To je naozaj viac, než slušná zostava, ktorá je na úrovni niektorých vlajkových lodí z minulého roku. Procesor nemal absolútne žiadne problémy poradiť si aj s náročnejšími hrami ako Asphalt 8 či Dead Trigger 2 a 2 GB pamäte RAM sa zasa postarali o bezproblémový multitasking a rýchle načítavanie aj tých aplikácií, ktoré ste prestali používať dávnejšie.

Hoci už dlhšie v recenziách píšeme o tom, že súčasné smartfóny prakticky nemajú výkonnostné problémy, stále viac to platí aj o modeloch z najnižšej triedy. Systém je už dlhšie aj na týchto zariadeniach plynulý a na pohľad rýchly a rozdiel je možné nájsť naozaj iba pri priamom porovnaní s výkonnejším modelom, ktorý zvládne načítavanie aplikácií o čosi rýchlejšie. Honor 4C sa ale aj v tomto smere vyrovnáva výkonnejším modelom a je až neuveriteľné, akú silu má tento naozaj dostupný smartfón.

Systém – známa nadstavba so všetkými pre a proti

Honor 4C ponúka známy systém, ktorý sme už v minulosti mohli otestovať na rôznych zariadeniach Huawei. Ide o kombináciu systému Android 4.4.2 KitKat a nadstavby EMUI 3.0. Oproti čistému Androidu ponúka táto nadstavba niekoľko zmien a výhod, no nie každému bude vyhovovať.

Hneď prvá zmena je viditeľná na uzamykacia obrazovke. Tá ponúka nastavenie, vďaka ktorému sa pozadie zmení pri každom odblokovaní a vy tak máte k dispozícii stále čerstvý obrázok pozadia. Nájdeme tu aj špeciálne ovládacie prvky, ktoré aktivujete gestom potiahnutia zdola nahor a pre použitie ktorých nemusíte zariadenie ani odblokovať.

Honor 4C Screen (16) Honor 4C Screen (17) Honor 4C Screen (22)

Keď tak ale urobíte, naskytne sa vám pohľad na tradičný rad domovských obrazoviek bez prítomnosti menu s aplikáciami a všetky ikony sú umiestnené na domovských obrazovkách. Ako obyčajne, aj tu si môžete domovské obrazovky prispôsobiť napríklad prechodovými efektmi, ale aj mriežkou pre uloženie ikon. K dispozícii je na výber aj mriežka pre 4×5 ikon, vďaka čomu je aj 5-palcová obrazovka využitá skutočne efektívne.

Honor 4C Screen (9) Honor 4C Screen (14) Honor 4C Screen (15)

Zmenená je aj lišta s upozorneniami. Všetky upozornenia sa tu zobrazujú v chronologickom poradí, pričom na ľavej strane je zobrazená časová os naznačujúca, kedy bolo upozornenie zaznamenané. Lišta s rýchlymi nastaveniami je oddelená a nájdete tu pomerne veľké množstvo možností, vďaka čomu budete mať mnohé základné nastavenia vždy rýchlo k dispozícii.

Honor 4C Screen (13) Honor 4C Screen (12) Honor 4C Screen (11)

Samotných nastavení je tu pritom oproti čistému Androidu viac, než dosť. Najzaujímavejšie sú určite gestá, vďaka ktorým môžete spustiť mnohé aplikácie priamo z uzamknutej obrazovky, čo je stále populárnejšia funkcia, no pri zariadeniach s cenovkou okolo 150 EUR nie je ani náhodou samozrejmosťou. K dispozícii je aj režim „Nerušiť“, ktorý je natívnou súčasťou Androidu až od verzie 5.0, no Huawei ho implementoval aj v tomto systéme a veľmi sme to ocenili.

Honor 4C Screen (30) Honor 4C Screen (31) Honor 4C Screen (20)

Ako to už pri smartfónoch od čínskych výrobcov býva, vybavené sú často veľkým množstvom predinštalovaných aplikácií. Tie nájdeme aj v telefóne Honor 4C, no ich počet nie je až taký vysoký. O skutočný bloatware sa jedná iba v prípade predinštalovaných hier, resp. odkazov na stiahnutie, ktorých je ale iba niekoľko. Drvivú väčšinu predinštalovaných aplikácií tvoria tituly od Google a štandardné aplikácie od Huawei. Tie ponúkajú veľmi užitočné funkcie a pekný jednotný dizajn. Ak aj používate nejaké aplikácie tretích strán, určite vám odporúčame vyskúšať riešenia od výrobcu, pretože jednotný dizajn a rozloženie ovládacích prvkov môže spríjemniť celkový zážitok z používania.

Honor 4C Screen (26) Honor 4C Screen (28) Honor 4C Screen (27)

My sme boli so systémom v smartfóne Honor 4C spokojní, no je veľmi pravdepodobné, že v tomto prípade je to skutočne otázka vkusu. Zmien oproti čistému Androidu je viac, než dosť, no podľa nášho názoru ide zväčša o zmeny pozitívne, ktoré prinášajú buď estetické, alebo funkčné výhody. Ak sa vám aj páči Material dizajn v najnovších verziách systému Android, budete spokojní, pretože veľmi podobné grafické prvky ponúka aj prostredie od Huawei. Sťažovať sa nemôžeme ani na to, že by robustná grafická nadstavba zariadenie spomaľovala, takže v celkovom hodnotení sme so systémom naozaj veľmi spokojní.

Multimédiá – nechýba tu takmer nič

Zariadenia s cenovkou pod 200 EUR dnes nie sú synonymom pre multimediálne centrá, ako je to často v prípade vlajkových lodí. Tie už dokážu nahradiť väčšie zariadenia pri väčšine úloh a operácií s multimédiami, no Honor 4C za týmito modelmi naozaj veľmi nezaostáva.

Honor 4C Screen (5) Honor 4C Screen (4)

Základom pre pohodlnú prácu s multimédiami je pekný displej. Samozrejme, na multimédiá sú často praktickejšie väčšie zariadenia, no aj 5 palcov je dosť a väčšinou vám takéto zariadenie bude stačiť. Pre prácu s multimédiami sú k dispozícii aj predinštalované aplikácie Galéria či Hudba, ktoré sú veľmi užitočné a praktické, no nič vám nebráni v tom stiahnuť si obľúbenú aplikáciu z obchodu Play a naplno si užívať multimédiá tak, ako ste zvyknutí.

Pri pozeraní filmov či prehrávaní hudby vám ale odporúčame použiť externé slúchadlá. Malý reproduktor ukrytý na zadnej hrane nie je žiadnym priekopníkom v hlasitosti a ani kvalite. Postačí na občasné prehratie videa na YouTube, no na všetko ostatné budú naozaj lepšie slúchadlá.

Konektivita – dostačujúci základ

Od zariadení s takou nízkou cenovkou, akou disponuje Honor 4C neočakávame zázraky ohľadne konektivity k rôznym druhom sietí. Úprimne, rozdiely v tomto smere sú v posledných rokoch čím ďalej, tým menšie. Aj preto výbava v podobe pripojenia k HSPA s rýchlosťami do 42,2 Mbps, Wi-Fi štandardu 802.11 b/g/n a Bluetooth v4.0 spĺňa v otázke pripojenia všetky požiadavky, ktoré potrebujete pre plnohodnotné fungovanie so smartfónom. Samozrejme, niekomu možno chýba podpora sietí LTE či NFC, no bez týchto sa určite dá existovať.

honor-4C-9

Použité technológie pripojenia pritom fungovali veľmi dobre. Wi-Fi signál bol silný a stabilný, rovnako, ako signál klasických mobilných sietí. Telefonovanie bolo bezproblémové a hoci na súčasných vlajkových lodiach sú použité technológie pre zlepšenie a vyčistenie hlasu, ani priemerný výkon pri telefonovaní v prípade Honor 4C nebol žiadnym sklamaním. Veľmi dobre bolo spracované aj fungovanie dvoch SIM kariet súčasne, čo je stále zlepšovaná funkcia na zariadeniach mnohých výrobcov. Ocenili sme, že Huawei má túto funkciu spracovanú jednoducho a dôležité je aj to, že všetko fungovalo bez problémov a spoľahlivo.

Fotoaparát – vysoké rozlíšenie, no iba priemerné výsledky

Nový Honor ponúka fotoaparát s rozlíšením 13 MP na zadnej strane a sekundárnu 5-megapixelovú kameru vpredu. Na papieri tak ide o veľmi slušnú kombináciu, ktorá v tejto cenovej kategórii prakticky nemá konkurenciu.

Výsledné fotografie sú však presne na úrovni toho, čo by ste mohli od zariadenia z nižšej triedy očakávať. Samozrejme, vysoké rozlíšenie sa postará o vyššiu úroveň detailov prakticky v každej situácii, no rozlíšenie samo o sebe nerobí fotografiu dobrou.

V iných aspektoch fotoaparát na Honor 4C nenaplnil naše očakávania. V automatickom móde volil softvér fotoaparátu veľmi agresívne nastavenia, čo vyúsťovalo často do neprimerane vysokej úrovne kontrastu, resp. príliš tmavých výsledných fotografií. V ideálnych svetelných podmienkach bolo možné spraviť pomerne pekné fotografie, ale nikdy sme neboli očarení farbami, pri ktorých výrazne prevažovali studené odtiene.

Predná kamera podľa očakávania robí iba podpriemerné fotografie, ktoré je potenciálne možné použiť pre sociálne siete, no väčšie uplatnenie si nájdu pri videohovoroch. Maximálne rozlíšenie videa zhotoveného hlavnou kamerou je pritom 1920 x 1080 pixelov, no aj v tomto prípade sme dostali iba priemerné výsledky. Video síce poskytovalo dostatočnú úroveň detailov, no vyváženie farieb a expozície boli skutočne nedostatočné. Vďaka vysokému rozlíšeniu je ale telefón vhodný na občasné videá, ktoré si môžete uložiť aj do rodinnej zbierky.

Celkovo tak môžeme zhodnotiť, že fotoaparát na Honor 4C nie je najsilnejšou zbraňou tohto zariadenia. Ak sa ale pozrieme na konkurenciu, zistíme, že ide stále o veľmi dobré riešenie. Telefón si poradí aj v horších svetelných podmienkach, no v úplnej tme, resp. pri umelom osvetlení je to horšie. K dispozícii je ale aj LED blesk, ktorý stále nie je v tejto cenovej kategórii samozrejmosťou. Hoci Honor 4C sa kvalitou fotografií nemôže porovnávať s drahšími zariadeniami, vo svojej triede je na tom veľmi dobre a určite poteší mnohých majiteľov, ktorí za niečo vyše 150 EUR od svojho smartfónu neočakávali ani takúto kvalitu fotoaparátu.

Batéria – príliš premenlivá výdrž

Honor 4C ponúka batériu s kapacitou 2550 mAh. Vzhľadom na displej s menším rozlíšením a procesor s nižším taktom by sa mohlo zdať, že takáto batéria sa musí postarať o skutočne dlhú výdrž. V našom testovaní sa však ukázalo, že to nemusí byť celkom tak.

Na začiatku sa zdalo, že batéria je skutočne solídna a na jedno nabitie vydrží poháňať telefón skutočne dlho. Tento dojem sme ale mali iba dovtedy, kým sme nenechali telefón prvýkrát odpojený od nabíjačky počas noci. Ďalšie ráno sme totiž zistili, že úroveň nabitia batérie klesla až o 30 %. Táto situácia sa pritom pravidelne opakovala a po dlhšom testovaní sme si všimli, že telefón má skutočne problém s výdržou v stand-by režime pri pripojení k Wi-Fi.

Nezbadali sme podobné správanie pri pripojení k mobilným sieťam, a tak sa domnievame, že možno šlo o jednotku s chybnou Wi-Fi anténou. Ak sme ale nenechali telefón dlho oddychovať, na jedno nabitie nám poskytol 3-4 hodiny zapnutého displeja, čo je solídna hodnota.

Dodáme, že počas používania sme mali aktivovaný inteligentný režim šetrenia batérie. Ten síce nie je možné prispôsobiť svojim potrebám, no práve v čase dlhšej nečinnosti by mal ušetriť nejaké to percento batérie navyše. K dispozícii je aj extrémny šetriaci režim, ktorý poznáme zo zariadení iných značiek a ktorý pomôže najmä vtedy, ak vám zostáva skutočne iba niekoľko percent batérie a vy nutne potrebujete, aby zariadenie vydržalo ešte niekoľko hodín.

Záver

Honor 4C nás počas testovania veľmi milo prekvapil. Boli sme zvedaví, ako obstoja pri reálnom používaní špecifikácie, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani oveľa drahšie zariadenia. S výnimkou fotoaparátu musíme povedať, že všetky hardvérové prvky sú skutočne minimálne také dobré, ako to vyzerá na papieri. Vysoký výkon a pekný displej sú základom pre to, aby bolo používanie tohto smartfónu skutočnou zábavou. Poteší aj možnosť fungovania s dvomi SIM kartami, no na druhej strane nám prekážala príliš premenlivá výdrž batérie. Je ale možné, že po viacerých nabíjacích cykloch by bol aj tento nedostatok odstránený. Výsledkom by tak bol fantastický smartfón, ktorý  v cenovej kategórii 160 EUR nemá takmer žiadnu konkurenciu.

Plusy

+ Výkon

+ Rozlíšenie fotoaparátu

+ Pekný displej

+ Cena

Mínusy

– Premenlivá výdrž batérie

– Slabší reproduktor

Honor 4C

Android 4.4.2 KitKat 5.0"
HiSilicon Kirin 620, Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53720 x 1280 pixelov
2 GB13 MPx
8 GB1080p@30fps

6.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+