MojAndroid

Google sa snaží udržať si vo svojej službe Obchod Play predovšetkým bezpečné aplikácie. Presne preto sa môžete často stretnúť s informáciami, že z Obchodu Play bolo odstránených niekoľko aplikácií, ktoré porušovali rôzne podmienky alebo obsahovali rušivé reklamy. Tentokrát prichádza Google hneď s dvomi bezpečnostnými aktualizáciami. Prvá sa týka takzvaných “fleeceware” aplikácií a druhá podmienok aplikácií pre využívanie polohy zariadenia.

Obchod Play a “fleeceware”

S takzvanými “fleeceware” aplikáciami ste sa mohli v Obchode Play stretnúť aj vy. Zvyčajne ide o aplikácie, ktoré ponúkajú niekoľkodňovú skúšobnú dobu zdarma. Ide predovšetkým o jednoduché aplikácie, napríklad o QR skenery a kalkulačky. Ak ich nainštalujete, tak súhlasíte s tým, že po vypršaní skúšobnej doby vám bude naúčtovaných niekoľko desiatok eur ako predplatné. Podľa novej bezpečnostnej aktualizácie, sú vývojári povinní používateľa konkrétnejšie informovať o pravidlách predplatného, o jeho začiatku a možnosti ho zrušiť.

Google Play tmavý režim

Aktualizácia týkajúca sa polohy

Čo sa týka aktualizácie podmienok používania polohy, ide o poskytnutie používateľom spravovať sledovanie polohy aplikáciou ešte podrobnejšie. Aktuálne môžu používatelia povoliť používanie polohy jednotlivo aplikácii a majú možnosť ho len vypnúť alebo zapnúť. Iné možnosti neexistujú. Nová aktualizácia ponúkne používateľom aj tretiu možnosť. Tá im dovolí udeliť aplikácii dočasné, jednorázové povolenie sledovať polohu zariadenia. Túto možnosť sme mohli vidieť aj v ukážke nového Androidu 11.

Google dal vývojárom čas

Spoločnosť Google chápe, že nemusí byť pre vývojárov ľahké zladiť sa s novými pravidlami o používaní polohy za krátky čas. Preto vývojári, ktorí svoje aplikácie v Obchode Play ešte nemajú, sa musia s novými pravidlami zosúladiť do augusta tohto roku. Vývojári, ktorí svoje aplikácie v Obchode Play už majú, majú čas až do novembra. Čo sa týka pravidiel predplatného, tie musia byť podľa portálu androidauthority.com implementované už 16. júla.

Nákupný poradca

Ak vám už fotoaparát vo vašom starom smartfóne nestačí, pripravili sme pre vás článok Najlepšie fotomobily, ktoré si môžete kúpiť na paušál. V prípade, že by ste k novému smartfónu chceli aj nové hodinky, vybrali sme pre vás najlepšie smart hodinky s cenou do 200€. V našej novej sekcii Nákupný poradca určite nájdete čo hľadáte.

Náš tip
Huawei chce získať prístup k službám Google. Play Store vníma ako prvú voľbu
18.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+