MojAndroid

Podvody s mobilnými reklamami sú jedným z najčastejších spôsobov podvodu na internete. Tieto reklamy sa môžu zobraziť v rôznych formách v rámci danej aplikácie, no v horších prípadoch aj mimo nej. Nedávno sa na portáli security.googleblog.com týkajúceho sa bezpečnosti objavila informácia, že z Obchodu Play bolo odstránených takmer 600 aplikácií, ktoré porušovali pravidlá pre zobrazovanie reklám. Tieto aplikácie boli odstránené aj z platforiem Googlu pre speňažovanie reklám.

Ako Google definuje rušivé reklamy?

Špecializované tímy v spoločnosti Google definujú škodlivé reklamy ako reklamy, ktoré sa používateľom zobrazujú neočakávane, prípadne narušujú použiteľnosť aplikácie. Ďalšou, vyššie spomínanou, formou sú takzvané “reklamy mimo kontextu”. Tieto reklamy sa zobrazujú aj napriek tomu, že používateľ nemá aplikáciu spustenú. Práve tento typ reklám má za následok to, že pri spúšťaní systémovej aplikácie sa v jednej časti, prípadne na celú obrazovku, objaví reklama, na ktorú môžeme neúmyselne ťuknúť.

Ako sa proti takýmto reklamám brániť?

Spoločnosť Google neustále investuje do technológií, ktoré pomôžu odhaliť aplikáciu s takýmito škodlivými reklamami čo najskôr. Nedávno vyvinula inovatívny spôsob na rozpoznávanie aplikácií, ktoré obsahujú tento typ reklám. Nový spôsob rozpoznávania je založený na princípe strojového učenia. Práve vďaka tomu bolo z Obchodu Play odstránených takmer 600 vyššie spomínaných aplikácií.

Čo robiť, ak sa takéto reklamy vyskytli aj vo vašom smartfóne?

V prípade, ak sa aj vo vašom smartfóne začal vyskytovať spomínaný typ reklám, je dobré odstrániť posledné nainštalované aplikácie, prípadne obnoviť továrenské nastavenia. Pred obnovením továrenských nastavení odporúčame zálohovať si všetky svoje súbory, nakoľko je tento krok nevratný a vymaže všetky vaše používateľské údaje.

Náš tip
Špionážna aplikácia ToTok bola z Google Play odstránená už druhýkrát
25.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+