MojAndroid

Smartfóny v rukách školáčikov. Vec, nad ktorou staršie ročníky len nechápavo krútia hlavou, no bežný jav dnešnej modernej a uponáhľanej doby.

Pre mnohých rodičov, ktorí v práci musia tráviť dlhé hodiny, ide o jediný spôsob ako so svojimi deťmi zostať pravidelne v kontakte. Rovnako tak cez rôzne aplikácie umožňuje sledovať polohu, aby človek vždy vedel, kde sa najmenší členovia rodiny aktuálne nachádzajú.

Smartfón v rukách detí môže byť užitočným nástrojom, no zároveň sa s ním spájajú aj rôzne riziká. Jedným z nich je prístup k nevhodnému obsahu. Ten by bolo nejakým spôsobom vhodné blokovať, a to aj v prípade takej veci ako je obchod Google Play.

Na túto skutočnosť našťastie tvorcovia mysleli a v nastaveniach nájdete funkciu Rodičovský zámok. Aktivuje sa pritom veľmi jednoducho a prístup k nastaveniam je následne chránený PIN kódom, aby ho nebolo možné vypnúť neoprávnenou osobou.

Ako v obchode Google Play nastaviť rodičovskú kontrolu?

  • Otvorte si Obchod Play.
  • Kliknite na symbol troch čiar, pre otvorenie bočného menu.
  • Zvoľte možnosť Nastavenia.
  • Nájdite a kliknite na Rodičovská kontrola.
  • V rozšírených nastaveniach kliknite na Rodičovská kontrola je vypnutá.
  • Zadajte a potom zopakujte PIN kód pre prístup k vypnutiu ochrany. Potvrďte.
  • Rodičovská kontrola sa aktivuje.
  • Teraz je potrebné v každej kategórii obsahu zvoliť požadované vekové kategórie.
  • V ponuke vždy kliknete na guličku pri vekovej kategórii, ktorá je vhodnou hranicou pre používateľa smartfónu.
  • Pri aplikáciach sa zobrazí upozornenie, že nainštalované aplikácie nebudú obmedzené. Ďalšie sa však už nebudú dať nainštalovať.
  • Keď všetko nastavíte, tak z nastavení rodičovskej kontroly prejdite do hlavného menu obchodu Google Play cez šípku v ľavom rohu.
  • Potom aplikáciu Google Play môžete vypnúť.

Nainštalované aplikácie nepreriedi

Rodičovská kontrola je dobrým nástrojom hlavne pri novučkých smartfónoch, ktoré sa ešte nedostali do rúk vašich ratolestí. Ak už totiž nevhodný obsah vaše dietky majú nainštalovaný, s tým vám rodičovská kontrola nepomôže. Ako spomínalo upozornenie pri nastavovaní, nainštalovaný obsah odstránený nebude. Zabránené je len ďalšiemu získavaniu obsahu tejto kategórie cez obchod Google Play.

V závislosti od toho, čo presne chcete dosiahnuť, by možno bolo dobré nevhodné aplikácie odinštalovať ručne ešte predtým, než smartfón svojmu dieťaťu vrátite. Ide o veľmi ošemetnú situáciu a treba ju dobre zvážiť. Možno by to chcelo rozhovor, čo môže byť pri tinedžeroch veľmi ošemetné…

Ošemetné aktualizácie

S fungovaním rodičovského filtra je spojená aj jedna pomerne netradičná situácia. Týka sa aktualizácií pre aplikácie. Ak sa rozhodnete, že niektorá aplikácia síce nespadá do vhodnej vekovej kategórie, no rozhodnete sa ju dieťaťu povoliť, tak rodičovskú kontrolu dočasne vypnite, nainštalujte aplikáciu a kontrolu znova zapnite.

A tu je ten spomínaný problém. Obchod Play bude vo svojej ponuke filtrovať aj túto už nainštalovanú aplikáciu, kvôli čomu sa používateľ nedozvie, kedy je dostupná aktualizácia. Takže si bude musieť počkať, kým mu to ako rodič neoveríte, opäť dočasným vypnutím rodičovskej kontroly. Malá daň za to, že môže používať niečo, čo by inak zostalo skryté…

Pre komplexnejšiu ochranu využite Google Family Link

Rodičovská kontrola v aplikácii Play Store predstavuje rozumný a jednoducho nastaviteľný základ pre ochranu vašich ratolestí pred nevhodným obsahom.

Ak by ste však chceli eliminovať možnosť, že deti sa pustia do nákupu plateného obsahu, ktorý im je stále dostupný, hoci len z ponuky nastavenej vekovej kategórie, musíte siahnuť po inom nástroji. Takúto, ako aj kopu ďalších preventívnych a ochranný funkcií ponuka komplexný nástroj Google Family Link.

Náš tip
Všetko, čo by ste mali vedieť o tom, ako ustrážiť dieťa pred nástrahami internetu
Náš tip
Návod pre rodičov: ako spravovať účet detí na Instagrame
Náš tip
NeZávislosť – slovenská aplikácia, ktorá sleduje závislosť na smartfónoch a internete
1.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+