MojAndroid

Nie je to tak dávno, čo sa svet dozvedel o plánoch Samsungu na budúci rok. Teda o tom, ako to bude s procesormi pre vlajkovú sériu Galaxy S23. Najnovšie informácie potvrdili, že Exynosom v Európe je koniec. To znamená, že zariadenia predávané na Slovensku budú osadené čipsetom od Qualcomm – Snapdragonom 8 Gen 2.

To ale v žiadnom prípade neznamená, že Samsung končí s vývojom vlastných čipsetov. Skôr naopak, ešte viac sa naň zameria. Na tému upozornil portál mobilizujeme.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra s procesorom Exynos 2200 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

 

Vývoj bude ešte intenzívnejší, cieľom výrobcu je urobiť z Exynosov konkurencieschopnejšie čipsety. Lídrom na trhu je momentálne Qualcomm, avšak v poslednom čase sa do popredia dostáva aj MediaTek, ktorý bol v minulosti známy skôr menej výkonnými čipsetmi.

V pláne je aj nový Exynos

Zatiaľ čo aktuálna séria Galaxy S22 od Samsungu je v Európe poháňaná procesorom Exynos 2200, budúcoročné modely sa čipsetov vlastnej výroby vzdajú úplne. To však neznamená, že nová generácia Exynosov nepríde. Príde, údajne na nej pracuje tím zložený z viac ako 1000 špecialistov.

A keďže tento čipset nepoužije pre vlastné vlajkové lode, pravdepodobne nezostane ležať niekde na poličke. Je možné, že ho ponúkne ostatným výrobcom. Ide zatiaľ len o špekuláciu. Ako sa situácia vyvinie, ukáže až čas.

Podľa portálu mk.co.kr pracuje Samsung na čipsetoch novej generácie, ktoré budú vyrobené 3 nm výrobným procesom. Ich masová výroba by mala začať v roku 2024.

Náš tip
Elektromobily sú inšpiráciou pre nový typ batérie od Samsungu. Dočkáme sa ich v sérii Galaxy S23?

Je to oficiálne. Séria Samsung Galaxy S23 bude osadená čipsetmi Snapdragon. Už žiadny Exynos

29.7.2022

Rozhodnutie Samsungu používať vo vlajkových lodiach dva typy čipsetov sa nestretlo s pozitívnymi ohlasmi. Najmä v posledných rokoch. Zatiaľ čo Exynosy boli v minulosti jasne výkonnejšími a lepšími čipsetmi, teraz je to naopak.

Exynos vs Snapdragon

O tom, ako to bude v prípade budúcoročnej série vlajkových lodí, sa vedú dlhosiahle debaty. Dokonca sa hovorilo o tom, že Samsung kompletne prejde na čipsety od MediaTek. To by rozhodne nebol zlý krok, pretože vlajkové procesory od tohto výrobcu sú kvalitné, výkonné a úsporné.

Samsung Galaxy S22 displej
Samsung Galaxy S22 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Sammobile teraz informoval o tom, že všetko bude úplne inak. Podľa najnovších informácií spoločnosť Qualcomm potvrdila, že séria Galaxy S23 príde výlučne s čipsetmi jej výroby. To znamená, že už žiadny Exynos.

Samsung Galaxy S23 s procesormi od Qualcomm

Toto rozhodnutie poteší najmä európsky trh, vrátane toho slovenského. Samsung totiž pre nás dodával výlučne modely s Exynosom. Aby to bolo férové, najnovšie Exynosy sú skvelé čipsety, o tom niet pochýb. Ale novým Snapdragonom sa stále v niektorých vlastnostiach nevyrovnajú.

Samsung síce  pracuje na vývoji čipsetu Exynos 2300, no otázkou zostáva, v ktorých modeloch ho použije. V hre je aj možnosť ponúknuť ho iným výrobcom. Séria Samsung Galaxy S23 dostane výlučne Snapdragon 8 Gen 2.

Veľké zmeny. Vlajkové lode od Samsungu možno prídu s procesormi MediaTek

6.4.2022

Ako iste viete, Samsung vo svojich najdrahších smartfónoch používa buď čipsety od spoločnosti Qualcomm alebo svoje vlastné Exynosy. Tie sú častokrát vo kritizované za to, že oproti Snapdragonom sú menej výkonné, prehrievajú sa a podobne.

Nemali by ste prehliadnuť:

🔥 Dostane váš Samsung aktualizáciu na Android 13? Ak máte jeden z týchto modelov, tak nie
🔥 Samsung ukončil podporu obľúbenej vlajkovej lode. Už nedostane žiadnu aktualizáciu
🔥 Skladacie Samsungy dostanú v Európe nové označenie. Zmizne písmeno “Z”

Pravdou je, že pri objemoch, ktoré Samsung predáva, je čipsetov vo vlajkovej sérii logické, aby bol pokrytý dopyt. Mimochodom, série Galaxy S22 je stále nedostatok a Samsung nestíha pokrývať vysoký záujem zo strany zákazníkov.

MediaTek ako skvelá voľba?

Portál Businesskorea teraz informoval o tom, že výrobca možno prejde na procesory od MediaTek. Len včera sme písali o tom, že najvýkonnejší čipset tejto spoločnosti, Dimensity 9000, vo výkone dýcha na krk aktuálnej hviezde od Qualcommu, Snapdragonu 8 Gen 1.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zatiaľ čo výrobca už má skúsenosti s čipsetmi MediaTek v strednej a nižšej triede, vo vlajkových modeloch ich nevyužil nikdy. Doteraz totiž MediaTek nemal čipsety, ktoré by konkurovali tým najlepším. Hovorí sa o tom, že prvým modelom s MediaTek procesorom by mohol byť Samsung Galaxy S22 FE. Vzhľadom na to, že Galaxy S21 FE bol predstavený relatívne nedávno, tak skoro sa jeho nástupcu pravdepodobne nedočkáme.

Aj pre TOP vlajkové lode

Výrobca údajne zvažuje prejsť na MediaTeky aj v prípade štandardných verzií vlajkových lodí, konkrétne pripravovanej série Galaxy S23. Avšak aj od predstavenia tejto série je ešte poriadne ďaleko.

Aká bude finálna podoba vlajkových lodí, zatiaľ nevieme. Otázkou zostáva, či výrobca pridá procesory MediaTek ako ďalšiu možnosť, prípadne prestane vo svojich TOP modeloch využívať procesory Exynos alebo Snapdragon.

Náš tip
Máte v telefóne aplikácie, ktoré nepoužívate? Môžu byť nebezpečné. Google má riešenie

1.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+