MojAndroid

Čakanie na túto novinku bolo naozaj dlhé. Recenzia smartfónu Samsung Galaxy S21 FE tu mohla byť už pred pol rokom, no jeho predstavenie sa neustále odkladalo. Prvá fanúšikovská edícia vlajkových lodí od Samsungu bola veľmi obľúbená. Dokáže Samsung Galaxy S21 FE pokračovať v úspechoch modelu Galaxy S20 FE? To síce neviem, no prinášam vám svoj vlastný pohľad na tento za mňa veľmi vydarený smartfón.

Samsung Galaxy S21 FE: Cena a dostupnosť na Slovensku

Samsung Galaxy S21 FE sa predáva za cenu 749 eur so 128 GB úložiskom, za 256 GB variant zaplatíte 819 eur. Keďže v porovnaní s predchodcom je novinka ochudobnená o slot na pamäťové karty microSD, pred kúpou si dobre rozmyslite, ktorý pamäťový variant bude pre vás vhodnejší. Smartfón sa u nás oficiálne predáva od 5.1.2022, oficiálne uvedenie na trh prebehlo deň pred tým.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE je rozdelená na niekoľko častí:

Otázkou zostáva, ako výhodná je táto cena. Vlajkový Samsung Galaxy S21 s Exynosom 2100 a kvalitnejšou konštrukciou kúpite oficiálne o stovku drahšie, avšak vo väčšine e-shopov je dokonca lacnejší ako novinka. Samsung Galaxy S21 FE je skvelý vyvážený smartfón s výbornou výbavou, no dokáže si obhájiť svoju cenu? Najväčšiu konkurenciu má totiž vo vlastných radoch.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak by bol tento model uvedený podľa pôvodného plánu, o jeho úspechu by som nepochyboval. Avšak máme tu začiatok roka 2022, nové vlajkové Samsungy s novším hardvérom sú na spadnutie. Všetko bude závisieť od toho, ako ich výrobca nacení. A s ich príchodom zase o niečo klesne cena minuloročných modelov, ktoré sú stále veľmi zaujímavé a softvérová podpora im tak rýchlo neskončí. Dosť bolo úvodného zamyslenia, poďme na to.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE: Balenie v duchu aktuálnych trendov

Na to, že výrobcovia k vlajkovým lodiam do balení už nedávajú nabíjačky, si musíme jednoducho zvyknúť. Nič iné nám nezostáva. Nachádza sa tu aspoň obojstranný USB-C kábel. Pre najlepší zážitok a najrýchlejšie možné nabíjanie odporúčam zakúpiť originálny 25 W USB-C adaptér, ktorý zoženiete už za cenu do 15 eur, čo nie je veľa. K dispozícii je v bielom a čiernom farebnom prevedení.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE – predajné balenie | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vynechanie nabíjačky z balenia sa prejavilo na hrúbke krabičky, je naozaj tenká. Okrem telefónu tu nájdete už len kovový nástroj na vyberanie SIM karty, USB-C kábel a dokumentáciu. Tu musím spomenúť nedávno testovaný Huawei P50 Pro, v ktorého balení som našiel výkonný nabíjací adaptér a dokonca aj ochranný obal. O tom, či je to správne, a z akých dôvodov to výrobcovia robia, sa toho už narozprávalo už veľa.

Konštrukcia a dizajn: Bez ústupkov to jednoducho nešlo

Vzhľadom na to, že Samsung Galaxy S21 FE nemá byť tou pravou vlajkovou loďou, niekde sa šetriť muselo. Najviac je to citeľné na konštrukcii. Síce aj základný Galaxy S21 má zadnú stranu plastovú, v tomto prevedení pôsobí plast lacnejšie. Porovnal by som ho ku Galaxy A52 a povedal by som, že je úplne rovnaký.

Plast sám o sebe nie je dôvod Samsung nejako kritizovať. Je matný a dobre odoláva odtlačkom prstov. Na druhú stranu, mastnotu drží celkom dobre. Svetlejšie farebné prevedenie na tom bude v tomto smere určite lepšie.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE – všetky farebné varianty | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zachovaný zostal aj dizajn série Galaxy S21. Oblasť fotoaparátu nad okolitý povrch síce vytŕča, no nie výrazne. Tu je najviac viditeľný rozdiel oproti svojmu “vybavenejšiemu” kolegovi, ktorý ju má kovovú a plynule prechádza do kovového rámu. V tomto prípade je od rámu oddelená a určite to nevyzerá tak dobre.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Rám je našťastie kovový a Samsung Galaxy S21 FE chválim aj za certifikáciu vodoodolnosti IP68, takže v tomto smere sa žiadne ústupky nerobili. Väčšina z vás si smartfón aj tak dá do nejakého obalu a tento môj predchádzajúci pokec môže považovať za bezpredmetný.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE
V bielej zachytáva mastnostu určite menej | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V porovnaní s ostatnými aktuálnymi smartfónmi bežnej veľkosti je nový S21 FE pomerne kompaktný, najmä výška je veľmi príjemná. Hmotnosť 177 gramov tiež nevyzerá najhoršie, momentálne patrí medzi tie ľahšie.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE
V ruke sa drží pohodlne | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V ruke sa drží veľmi dobre. Je síce šmykľavý, ale menej ako jeho sklenení kolegovia, ktorí dokážu skĺznuť aj na rovnom stole. Čo sa mi veľmi páči, je predná strana a najmä tenký rámik okolo displeja. Spodná “brada” je síce o maličký kúsok hrubšia, no nie je to nič, čo by mi prekážalo.

Ovládacie prvky sa nachádzajú na pravej strane a sú presne tam, kde by mali byť. Zapínacie tlačidlo aj ovládanie hlasitosti fungujú výborne, ich stláčanie je isté a presné. Prijal by som však o niečo tichšiu odozvu.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE a jeho spodná strana | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Spodná strana patrí jednému z dvojice stereo reproduktorov a samozrejme aj USB-C konektoru. Nachádza sa tu aj zásuvka na dve NanoSIM karty, ako som už spomínal vyššie, bez možnosti vloženia pamäťovej karty.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE: Na displeji sa nešetrilo

Ak je niečo, čo Samsung vie, tak sú to jednoznačne displeje. Ten v Galaxy S21 FE nie je žiadnou výnimkou. Ide o 6,4″ Dynamic AMOLED 2X panel s rozlíšením 2400 x 1080 pixelov, pomerom strán 20:9 a obnovovacou frekvenciou 120 Hz.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE
Displej patrí medzi výhody | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Chráni ho odolné sklo Corning Gorilla Glass Victus, čiže to najlepšie, čo sa momentálne na trhu nachádza. Pri pohľade na parametre displeju chýba možno vyššie rozlíšenie, ktoré je za mňa zbytočné, a LTPO technológia, vďaka ktorej by vedel dynamicky meniť frekvenciu v závislosti od toho, čo s telefónom robím.

K dispozícii mám dve možnosti. Buď 60 alebo 120 Hz. Privítal by som ešte tretiu možnosť, napríklad 90 Hz, prípadne automatické prepínanie medzi 60 a 120 Hz. Pri zvolení vyššej frekvencie sa displej stále drží na 120 Hz, s výnimkou aplikácie fotoaparátu. V tomto prípade beží na 60 Hz.

Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka kvality zobrazovaného obrazu, ide o jasnú špičku. Všetko je na tomto displej krásne, ostré, farebné, podarené. Displej je jednoznačnou výhodou Samsungu Galaxy S21 FE. Problémy som nemal ani s maximálnym jasom na priamom slnečnom svetle, čitateľnosť je stále výborná.

Prítomný je aj always on režim, ktorý dokáže neustále zobrazovať aktuálny čas, dátum a notifikácie. Režim môže byť aktivovaný neustále, po ťuknutí na displej alebo v čase, ktorý si sám nastavím.

Automatické nastavenie jasu funguje veľmi dobre, no ja som si to musel ešte manuálne doladiť, pretože v noci bolo na mňa až príliš veľa svetla. V displeji sa nachádza aj optický snímač odtlačkov prstov. Škoda, že Samsung nesiahol po ultrasonickom, ktorý stále zostáva výsadou vlajkových lodí výrobcu.

To ale neznamená, že snímač je zlý. Funguje veľmi dobre, s rozpoznávaním prsta nemá žiadny problém a spokojný som aj s rýchlosťou odomykania.

Výkon a Pamäť: Stávka na istotu

Pokiaľ patríte tých, ktorí majú predsudky voči procesorom Exynos od Samsungu, v tomto prípade sa obávať nemusíte. Na náš trh sa Samsung Galaxy S21 FE dostal s procesorom Qualcomm Snapdragon 888. Len pripomeniem, že predchodca bol dostupný s Exynosom 990 v 4G verzii alebo so Snapdragonom 865 v 5G verzii, ktorá bola o stovku drahšia.

Qualcomm Snapdragon 888 je procesor, ktorý sa v minulom roku nachádzal v tých najvybavenejších modeloch. Onedlho síce prídu procesory novej generácie aj k nám, no v tomto prípade sa naozaj netreba báť “staršieho” hardvéru.

Čipset je vyrobený 5 nm výrobným procesom a ponúka enormné množstvo výkonu, s ktorým si zahráte akúkoľvek hru na maximálnych detailoch a bez sekania. Minimálne dva roky sa o výkon báť nemusíte.

A to a premietlo aj do rýchlosti systému, no nejaké to trhnutie som občas zaznamenal. Pripisujem to skôr samotnej optimalizácii od výrobcu, čo by sa malo s pribúdajúcimi aktualizáciami zlepšovať. Pri vyššej námahe sa zariadenie citeľne začne zohrievať zvrchu, najviac je to cítiť na kovovom ráme a vedľa fotoaparátu.

Geekbench Samsung Galaxy S21 FE
Geekbench výsledné skóre | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nižšie v tabuľke sú výsledky AnTuTu testu, ktorý som urobil 4x po sebe, aby som zistil, ako zariadenie zvláda vystavenie náročným podmienkam po dlhšiu dobu. Zaujímavé je, že v druhom teste sa výkon pomerne výrazne znížil, no v tom treťom smartfón dosiahol takmer rovnaký výsledok ako v prvom. Štvrtý test bol zase slabší.

Test 1 696 226 bodov
Test 2 562 225 bodov
Test 3 664 447 bodov
Test 4 516 878 bodov

Ako som už spomínal na začiatku tejto recenzie, Samsung Galaxy S21 FE neobsahuje slot na pamäťovú kartu, čo by mohlo niekomu prekážať. Osobne mi to nevadí a pamäťovú kartu v mobile už dlho nepoužívam. Existujú rôzne cloudové riešenia, ktoré sú pohodlné nielen na ukladanie súborov, ale aj ich presúvanie medzi telefónom a počítačom.

Tiež spomeniem, že pamäťové karty sú v porovnaní s úložiskami moderných smartfónov neporovnateľne pomalšie, čo môže spôsobiť nepríjemnosti v podobe dlhého načítavania súborov a celkový pocit menšej plynulosti zariadenia. Úložisko tu môže byť buď 128 GB alebo 256 GB. Ešte pred kúpou si dobre rozmyslite, či vám bude 128 GB stačiť.

Veľkosť operačnej pamäte nepoteší. V tejto cenovej kategórii sme zvyknutí na štandard v podobe aspoň 8 GB. 6 GB zaostáva za očakávaniami, no našťastie sa to plynulosti systému nijako nevadí a nedostatok operačnej pamäte som počas testovania nepociťoval. S kúpou 256 GB variantu však dostanete tie 2 GB RAM navyše, čo sa môže hodiť. Minimálne do budúcna.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE: Systém a konektivita

Samsung Galaxy S21 FE beží na najnovšom operačnom systéme Android 12, ktorý je doplnený nadstavbou One UI 4. Počas testovania mi prišla aktualizácia s januárovou bezpečnostnou záplatou. Čiže to najaktuálnejšie, čo je možné.

Tento smartfón patrí medzi modely, o ktoré sa bude výrobca príkladne starať. To znamená, že by mal dostať až tri veľké aktualizácie Androidu a podpora bezpečnostných záplat by mala trvať až 4 roky. Ak ste si doteraz kvôli dĺžke podpory kupovali Pixely, už nemusíte. S týmto Samsungom na tom budete podobne. Najnovší Android síce nedostanete hneď, ale určite príde.

Nadstavba One UI 4 bola opäť vylepšená. Operačný systém prezlieka do vlastného kabáta a je pomerne robustná. Avšak nechýbajú tu žiadne dôležité funkcie, práveže ich je ešte viac. To, čo niekedy Adnroid nemal, nadstavba od Samsungu áno.

S Androidom 12 prišla aj podpora zmeny farebného akcentu naprieč celým systémom, ktorá nechýba ani tu. Toto som trochu kritizoval v recenzii Google Pixel 6 a kritizovať to budem aj tu. Výber farieb je akýsi mdlý. Síce sa mení na základe použitej tapety, no chýbajú mi sýtejšie varianty. Je to ale len detail, ktorý vás v konečnom dôsledku nemusí vôbec trápiť.

Systém je stále navrhnutý tak, aby sa dal jednoducho používať jednou rukou. Jednotlivé funkcie či položky v menu sa nachádzajú v časti, kedy na ne bez problémov dosiahnete. Ideálne by to samozrejme bolo v kombinácii s čo najmenším zariadením, no nemôžeme mať všetko. A radšej toto ako nič.

Samsung Galaxy S21 FE
Recenzia Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na rýchlosti systému by však mal Samsung ešte zapracovať. Alebo skôr na odladení systému? Kombinácia výkonného procesora a 120 Hz displeja je samozrejme super, no občas sa objavovali nepríjemné trhania. Nedostatkom hrubého výkonu to určite nie je a očakávam, že najbližšia aktualizácia to výrazne zlepší. Predsalen, je to horúca novinka a takéto “detaily” zvyknú byť bežné.

Konektivita na jednotku

Čo sa týka konektivity, tak s výnimkou infračerveného portu tu máme všetko. Bluetooth je vo verzii 5.0, samozrejmosťou je NFC a s tým spojená možnosť bezkontaktných platieb. Tie som samozrejme vyskúšal a fungujú bezproblémovo.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE
Recenzia Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Telefonovanie je pohodlné, hlasitosť reproduktora výborná (aj vďaka tomu, že slúži aj ako druhý zo stereo reproduktorov). S príjmom signálu nebol žiadny problém a nechýba ani podpora modernej Wi-Fi 6. Presne tak, ako by to malo byť. SIM karty je možné do tohto telefónu vložiť dve, pamäťovú kartu ale nie.

Zvuk a reproduktory

Ako už býva zvykom, drahšie modely od Samsungu disponujú dvojicou stereo reproduktorov. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Jeden sa nachádza na spodku, druhý zároveň slúži ako slúchadlo pre telefonovanie.

Hrať dokážu poriadne nahlas a nechýba ani potrebná kvalita. Nie, nie sú to najlepšie reproduktory na trhu, ale hrajú veľmi dobre. Ich hlasitosť je prakticky totožná, takže si užijete aj stereo efekt. Ten spodný hrá o niečo kvalitnejšie a problém mu nerobia ani hlbšie tóny, vrchný je ladený skôr do výšok. Ako celok to pôsobí veľmi dobre.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

3,5 mm audio jack samozrejme nehľadajte, prehrávanie hudby cez Bluetooth je bezproblémové a maximálne pohodlné. Podcasty a hudbu som počúval v kombinácii so Samsung Galaxy Buds+, ktoré stále považujem za jedny z najlepších Bluetooth slúchadiel na trhu, najmä kvôli tomu, že v ušiach sú maximálne pohodlné.

Samsung Galaxy S21 FE fotoaparátom určite nesklame

Dovolím si tvrdiť, že Samsung Galaxy S21 FE fotí minimálne rovnako, ako nie lepšie, ako jeho drahší súrodenci z radu Galaxy S21. Jednou z jeho výhod je klasický teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením, zatiaľ čo minuloročné modely majú namiesto neho snímač s vyšším rozlíšením, no prakticky žiadnym optickým zoomom. Približovanie je tak riešené len digitálne.

Niekoľko záberov sa mi podarilo urobiť aj v Prahe, kde som mal so sebou aj svoj OnePlus 9 Pro. Ten mimochodom považujem za jedného z najväčších konkurentov, pretože jeho cena je na úrovni nového Samsungu. V porovnaní s ním fotí S21 FE lepšie. Má lepší dynamický rozsah a lepšie si vie poradiť s náročnejšími podmienkami, ako napríklad protisvetlo. Taktiež jeho fotoaparát vytvára detailnejšie snímky. Samozrejme, bavíme sa len o hlavnom snímači, ďalšie som neporovnával.

Cez deň dostanete z Galaxy S21 FE špičkové zábery, ktoré sa môžu porovnávať aj s tými najlepšími. Fotografovanie s dostatkom svetla ale dnes už zvládajú aj lacnejšie modely, na tom nie je nič prekvapujúce. Ultra-širokouhlý objektív ponúka uhol záberu až 123 stupňov, takže do záberu sa toho vojde veľa. V porovnaní s hlavným snímačom je samozrejme slabší a nedokáže zaostrovať. To znamená, že si neužijete žiadne makro. Avšak cez deň z neho dostanete veľmi dobré širokouhlé zábery, na ktoré sa dá pozerať.

V noci by som radšej zvolil hlavný snímač, ktorý je väčší a má lepšiu svetelnosť. Ak veľmi chcete širokouhlú nočnú fotku, odporúčam nočný režim, ktorý v niektorých prípadoch naozaj dokáže divy a z nekvalitného záberu sa rázom stane použiteľná fotografia.

Ak je nejaká kategória, v ktorej S21 FE vedie nad klasickou S21, tak je to jednoznačne približovanie. A to najmä z dôvodu, že obsahuje plnohodnotný teleobjektív. Ten má síce optické priblíženie “len” na úrovni 3x, takže žiadny 100-násobný zoom nečakajte. Tu nejde o hru s číslami. Fotografie, ktoré sú priblížené 3x, sú veľmi podarené a ostré. S ubúdajúcim svetlom sa ich kvalita zhoršuje, v noci by som radšej volil hlavný snímač a digitálny zoom. Keďže rozlíšenie teleobjektívu je “len” 8 megapixelov, s ďalším digitálnym približovaním už kvalita fotografií trpí výraznejšie a strácajú sa detaily. Poteší však veľmi dobrá stabilizácia obrazu, ktorú má na svedomí elektronika v spolupráci s optickou stabilizáciou.

Video

Nočné video určite odporúčam natáčať výhradne hlavným snímačom, z ktorého vychádzajú najlepšie zábery. Celkovo to ale stále nie je ono. Stabilizácia obrazu sa snaží a obraz je stabilný, no je to na úkor kvality. Počas chôdze je viditeľné trhanie obrazu a množstvo detailov sa zlieva. Prepínanie medzi objektívmi je možné len pri natáčaní s 30 snímkami za sekundu. V režime 60 fps je možné využiť len hlavný snímač. Video natočené počas dňa je veľmi pekné, plynulé a detailné. Som s ním maximálne spokojný.

Batéria a nabíjanie

Samsung Galaxy S21 FE je vybavený batériou s kapacitou 4500 mAh, čo nie je najviac, ale ani najmenej. Vzhľadom na menší displej a nielen výkonný, ale aj úsporný procesor, by výdrž mohla byť v poriadku. To sú ale len čísla, poďme sa pozrieť na reálne skúsenosti. A tie sú…. Nič prevratné nečakajte.

Počas pracovnej cesty do Prahy ma výdrž nepríjemne zaskočila. V ten deň som dosiahol len približne 3,5 hodiny SOT, čo nie je veľa. Dokonca mi telefón nevydržal ani do večera. Avšak počas cesty sa musel neustále pripájať k BTS-kám, čo enormne zvyšuje nároky na spotrebu energie. Toto isté by sa stalo s ktorýmkoľvek iným smartfónom.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Okrem tejto situácie sa na výdrž sťažovať nemôžem. Určite nepatrí medzi najlepšie, napríklad nedávno testovaný Huawei P50 Pro vydržal o niečo viac. Denne som dosahoval priemer 4-5 hod. času so zapnutým displejom, pričom nejakých 20 percent batérie mi ešte zostalo. Bežný pracovný deň teda Samsung Galaxy S21 FE zvládne bez problémov. V noci pri vypnutých dátach a Wi-Fi mi za 7 hodín klesla úroveň nabitia batérie o 7 percent.

Pripomínam, že počas testovania som sa nijako neobmedzoval. Obnovovacia frekvencia bola vždy nastavená na 120 Hz a používal som svetlú tému pozadia. 60 Hz a tmavá téma by dokázali výdrž ešte predĺžiť.

Čo ma teší v novej nadstavbe One UI 4, je možnosť nastaviť si, aby sa batéria nikdy nenabila na viac ako 85 %. Ak plánujete telefón používať niekoľko rokov, zdravie batérie vám za to po čase určite poďakuje, takáto drobnosť dokáže výrazne predĺžiť jej životnosť. Okrem toho je k dispozícii aj klasické inteligentné nabíjanie, ktoré najlepšie funguje v noci. Smartfón sa učí, kedy približne vstávate, batériu nabije na 80 percent a tesne pred vstávaním ju dobije do plna.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Rýchlosť nabíjania som kvôli chýbajúcemu originálnemu nabíjaciemu adaptéru otestovať nemohol. Pri výkone 25 W sme v podaní Samsungu zvyknutí na nabitie z 0 do 100 % približne za hodinu. Ani tu by to nemalo trvať dlhšie. Poteší bezdrôtové nabíjanie a nechýba ani reverzné bezdrôtové nabíjanie, vďaka ktorému si jednoducho môžete nabiť napríklad smart hodinky či Bluetooth slúchadlá.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE: Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy S21 FE je akousi stávkou na istotu. Pokiaľ hľadáte smartfón so špecifikáciami vlajkových lodí a neprekáža vám spracovanie strednej triedy, ide o veľmi dobrú kúpu. Pri pohľade na parametre mu nechýba nič, je ľahký a v rámci možností aj kompaktný. Má veľmi pekný displej, dobré stereo reproduktory, dokáže sa nabíjať bezdrôtovo a ponúka aj vodoodolnosť.

Taktiež kvalita fotoaparátov je na veľmi vysokej úrovni, prakticky len jeden stupienok od aktuálnej špičky medzi fotomobilmi. Samsung Galaxy S21 FE veľa negatív neponúka. Fanúšikom by mohla chýbať podpora pamäťových kariet, čo ja osobne za nedostatok nepovažujem, radšej uprednostním  podstatne rýchlejšie vnútorné úložisko. Keďže ide o fanúšikovskú edíciu, jej podpora predsalen mohla  byť zachovaná.

Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Problémom by však mohla byť jeho cena a fakt, že na trh prišiel neskoro. Konkurenciu má najmä vo vlastných radoch. Minuloročné Galaxy S21 vlajkové modely je teraz možné kúpiť dokonca aj za nižšie ceny, pričom dostanete kvalitnejšie spracovanie. Onedlho príde na trh aj nová generácia, Samsung Galaxy S22. Základný model by mal podľa najnovších únikov stáť o stovku viac ako S21 FE.

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE: Tabuľka s parametrami

Rozmery a hmotnosť 155,7 x 74,5 x 7,9 mm | 177 gramov
Displej Dynamic AMOLED 2X, 6,4″, 120 Hz, Gorilla Glass Victus, 2340 x 1080 pixelov
Procesor Qualcomm Snapdragon 888
RAM 6/8 GB
Úložisko 128/256 GB, nerozšíriteľné
Vodoodolnosť IP68
Fotoaparát Ultra-širokouhlý – 12 MP, f/2.2
Hlavný – 12 MP, f/1.8, OIS
Teleobjektív – 8 MP, f/2.4, 3x optický zoomSelfie – 32 MP, f/2.2
Stereo reproduktory áno
Batéria 4500 mAh
Nabíjanie 25 W – káblové (potrebné dokúpiť nabíjačku)
15 W – bezdrôtové
Reverzné bezdrôtové nabíajnie
Cena Samsung Galaxy S21 FE 749 € (128 GB)
819 € (256 GB)

Recenzia Samsung Galaxy S21 FE: Konkurencia

Nový Galaxy S21 FE veľa nedostatkov nemá. Paradoxne, tým najväčším nie je ani jeho cena, ale skôr konkurencia. A to najmä z vlastných radov. Napríklad kompaktnejší Samsung Galaxy S21 s kvalitnejšou konštrukciou je možné kúpiť aj lacnejšie. Avšak ide o rok starý model, čo môže zavážiť. Onedlho bude predstavená aj séria Galaxy S22.

Zaujímavým konkurentom môže byť OnePlus 9 Pro, ktorý ponúka veľmi podobnú výbavu aj cenu, má však displej s vyšším rozlíšením, ktorý dokáže dynamicky meniť obnovovaciu frekvenciu. Samsung má o niečo lepší fotoaparát a jeho softvérová podpora bude trvať dlhšie.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg 

Okrajovo môžem spomenúť kompaktný Apple iPhone 13 Mini, ktorý má všetky špecifikácie vlajkovej lode v kompaktnom tele a oficiálne stojí 799 eur. Cenu si stále drží aj podarený Xiaomi Mi 11, no nástupca je taktiež za rohom.

Xiaomi Mi 11
Xiaomi Mi 11 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

7.8

Samsung Galaxy S21 FE

Samsung Galaxy S21 FE prišiel neskoro. A práve to je jeho najväčším problémom. Ide o výborne vybavený a vyvážený smartfón s veľmi pekným rovným displejom a na dnešnú dobu kompaktnými rozmermi s nízkou hmotnosťou. Ponúka výbavu vlajkovej lode, šetrilo sa minimálne. A to najmä na konštrukcii, ktorá je plastová a nepôsobí tak prémiovo, ako jeho drahší súrodenci. Poteší procesor Snapdragon 888 a dôvodom na kúpu môže byť aj dlhá softvérová podpora. Medzi prednosti tiež patrí fotoaparát, stereo reproduktory, vodoodolnosť či bezdrôtové nabíjanie. Nedostatkom môže pre niekoho byť absencia slotu na pamäťové karty, ktorý by vo fanúšikovskej edícii predsalen mohol zostať. Balenie je bez nabíjacieho adaptéra, na to si tiež treba dať pozor. Opäť niečo, čo by FE edícia mať mohla.

zobraziť celú recenziu
70 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
90 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Veľmi dobrý fotoaparát
  • Ľahký s príjemnými rozmermi
  • Výbave nechýba prakticky nič
  • Android 12 a dlhá podpora
  • Veľmi pekný displej

  • Plastová konštrukcia
  • Chýba slot na pamäťovú kartu
  • Balenie bez nabíjačky
  • Prišiel neskoro (cena)
3.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+