MojAndroid

Väčšina vlajkových smartfónov sa dnes pýši vodeodolnosť, ktorá im zaručuje po určitú dobu odolnosť proti vode do určitej hĺbky. Máloktorý majiteľ si však uvedomuje, že to platí len za určitých podmienok. Podľa portálu GSMArena to ukazuje aj najnovšia pokuta pre austrálsku pobočku spoločnosti Samsung.

Austrálsky súd uložil Samsungu pokutu 9,1 miliónov eur

Všetko začalo už v roku 2019, kedy sa spoločnosť Samsung Australia dostala pred súd žalovaná Austrálskou komisiou pre hospodársku súťaž a spotrebiteľov (ACCC). Podľa správy ACCC prezentoval Samsung klamlivú reklamu na vodeodolnosť svojich smartfónov. Takmer o tri roky neskôr austrálsky súd nariadil spoločnosti Samsung Australia zaplatiť 14 miliónov austrálskych dolárov (9,1 miliónov eur) ako pokutu za zavádzajúce reklamy.

Zavádzajúce reklamy Samsungu | Zdroj: GSMArena.com

Juhokórejský gigant totiž opakovane propagoval niekoľko svojich smartfónov série Galaxy S, Galaxy A a Galaxy Note ako vhodné zariadenia na použitie v bazéne a v morskej vode. Tlačová správa ACCC konkrétne uvádza smartfóny Galaxy s certifikáciou IP68 vrátane Galaxy S7, S7 Edge, Galaxy A5 (2017), Galaxy A7 (2017), Galaxy S8, S8+ a Galaxy Note 8, ktoré reklamy zobrazujú ponorené v bazéne alebo v mori.

Vodeodolnosť sa nevzťahuje na slanú morskú vodu

ACCC tvrdí, že v Austrálii sa predalo až 3,1 milióna kusov vyššie uvedených zariadení a zavádzajúce reklamy sa zobrazovali v období od marca 2016 do októbra 2018. Tieto reklamy potom motivovali používateľov k nákupu a používaniu zariadení podobným spôsobom, ako v reklamách. Príkladom je fotenie podvodných selfie. napríklad v oceáne.

Zavadzajúca reklama na oficiálnom Twitter účte Samsungu | Zdroj: GSMArena.com

Výsledkom boli početné sťažnosti používateľov na poškodenie smartfónov v dôsledku korózie nabíjacích portov slanou vodou a dokonca úplného zničenia zariadení. Na takéto škody sa však nevzťahuje záruka, takže mnohým spotrebiteľom zostali nepoužiteľné zariadenia. Certifikácia vodeodolnosti má totiž svoje hranice.

Samsung Galaxy Note 20 vodeodolnosť
Aj Samsung Galaxy Note 20 má certifikáciu vodeodolnosti IP68 | Zdroj: Milan Menšík

Napríklad podľa certifikácie IP68 má takýto prístroj zvládnuť ponorenie do hĺbky 1,5 metra až po dobu 30 minút. Voda však musí byť sladká, bez pridaných chemikálií a ponorenie musí byť urobené veľmi pomaly a opatrne. Namiesto toho, aby Samsung na túto skutočnosť používateľov upozornil, tak ich v reklamách motivoval používať ich v slanej morskej vode alebo v chlórovej vode v plaveckom bazéne.

Náš tip
Takto vyriešite problémy s nechceným odpájaním od Wi-Fi

 

26.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+