MojAndroid
Ondrej Ličko 10.2.2017

Spoločnosť Samsung predstavila len nedávno nasledovníkov najpopulárnejších zástupcov svojej strednej triedy. Samsung Galaxy A5 a Samsung Galaxy A3 patria dlhodobo medzi veľmi obľúbené zariadenia a v ponuke ich má aj väčšina operátorov. Ich najnovšie verzie označené prívlastkom 2017 prinášajú okrem vylepšenia hardvéru aj nový dizajn. A musíme sa priznať, že sa nám naozaj páčia. Nie všetko je však o kráse…

Obsah balenia

Na testovanie sme nezískali finálnu verziu “predajného” balenia, no nemyslíme si, že by sa jeho obsah vo finálnej verzii menil. Okrem samotného zariadenia nájdete v krabičke ešte návody a manuály, USB-C kábel a nabíjačku. Nechýbajú ani klasické slúchadlá od Samsungu a nástroj na vyberanie SIM karty a pamäťovej karty.

Konštrukcia | Mid-end v tele high-endu

Samsung Galaxy A5 2017 ma dva samostatné sloty na pamäťovú kartu a SIM kartu. Ide o klasické “zásuvkové” sloty, ktoré sa vyberajú ihlou. Hoci je toto riešenie netradičné, považujeme ho za praktické. Pri potrebe výmeny microSD karty totižto nie je nutné vybrať aj SIM kartu, a tak sa táto výmena dá uskutočniť aj za plného chodu zariadenia.

Samsung-Galaxy-A5-2017-9

Ďalší neštandardný prvok konštrukcie je hlasný reproduktor v pravom boku. Čítate správne, v pravom boku. To pre nás bola rovnako novinka, doteraz sme boli zvyknutí na umiestnenie hlasného reproduktora v spodnej časti, vpredu alebo ojedinele vzadu. Reproduktor v pravom boku je síce jedinečným prvkom, no s praktickosťou sa pri návrhu tohto zariadenia zrejme nepočítalo. Reproduktor sme veľmi často “upchávali” rukami, a to v prípadoch, kedy sme zariadenie držali najmä na šírku. Práve pri pozeraní videí sme ale potrebovali hlasný reproduktor najviac. Hoci je hlasitosť aj kvalita prehrávaného zvuku v poriadku, jeho umiestnenie považujeme za veľké mínus.

Samsung-Galaxy-A5-2017-5

Inak považujeme konštrukciu a dizajn tohto zariadenia za veľmi zaujímavé a kvalitné. Konštrukcia je vyrobená z kombinácie kovu a odolného skla, pričom z drahších modelov prebrala aj zahnutú zadnú stranu. Tá na vás pôsobí, ako by ste v ruke držali naozaj prémiové zariadenie. Všetko pekné ale má aj svoje nedostatky. Tými sú v prípade tohto zariadenia škrabance, ktoré sa časom môžu objaviť na odolnom skle vpredu a vzadu. Zariadenie vám tak odporúčame ochrániť fóliou alebo tvrdeným sklom, najlepšie doplnenými o obal alebo púzdro.

Samsung-Galaxy-A5-2017-8

Menšiu výhradu máme k čítačke odtlačkov prstov, ktorá sa nachádza pod displejom. Nefunguje úplne korektne a na prvýkrát dokázala rozpoznať náš odtlačok len v približne 20% prípadov. Presnosť snímača môžete zvýšiť tým, že si dvakrát zaregistrujete rovnaký prst a snažíte sa pri nastavení odtlačku o zachytenie prstu z naozaj každej strany. Na tomto musí Samsung do budúcnosti ešte popracovať. Čo nás však pri konštrukcii tohto zariadenia potešilo, je vodeodolnosť. Tú tento smartfón zdedil takisto po drahších súrodencoch a dnes ju možno považovať za dôležitú výhodu oproti konkurencii.

Samsung-Galaxy-A5-2017-10

Displej | Dedičstvo od drahších predchodcov

Samsung Galaxy A5 2017 ponúka takmer ideálny displej. Má uhlopriečku 5,2 palca a ponúka Full HD rozlíšenie. To je pri hustote 424 pixelov na štvorcový palec naozaj dostatočné a ani raz sme si nepovedali, že nám chýbajú detaily zobrazeného obsahu. Ako sme pri Samsungu zvyknutí, ide o SuperAMOLED displej, ktorý ponúka sýte farby a výborné pozorovacie uhly aj na priamom slnku. O ochranu displeja sa v tomto prípade stará odolné sklo Corning Gorilla Glass, ktoré si svoju prácu odvádza dobre. Počas testovania sme na ňom nezbadali ani malé škrabančeky.

Samsung-Galaxy-A5-2017-7

Po softvérovej stránke ponúka displej hneď niekoľko možností. Najzaujímavejšou je zrejme Always On displej, teda neustále ukazovanie času a notifikácií na uzamknutej obrazovke. Prítomný je aj filter modrého svetla, ktorý je po prvýkrát predinštalovaný v systéme Samsungu strednej triedy. Nechýba ani niekoľko režimov obrazovky, ktoré ponúkajú rôzny kontrast a sýtosť farieb a poteší vás aj možnosť zmeny písma. Inteligentné zapnutie obrazovky zas ponechá vašu obrazovku zapnutú, pokiaľ sa na ňu pozeráte. Ide taktiež o funkciu, ktorú poznáte z predošlých Samsung zariadení.

Samsung-Galaxy-A5-2017-screenshot-19 Samsung-Galaxy-A5-2017-screenshot-17

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pridať komentár

Email je už registrovaný na stránke. Použite prosím Prihlasovací formulár alebo vložte iný.

Zadali ste nesprávne používateľské meno alebo heslo

Sorry that something went wrong, repeat again!

9komentárov

od najnovších
od najlepších od najnovších od najstarších
1
Deiwid Stále Rocker

Namiesto A3 zobrať radšej Z3+ rovnaky dizajn ale uplne iný level po Hw stranke a ešte aj stereoreproduktory s lepším umiestnením.A to isté pri A5 radšej zoberiem z5 a to už fuuu ina strela.

2

Cena max.280 e.Ten kto tie ceny nahadzuje by mal vysadit lysohlavky.

3

Mid-end za cenu hi-endu, no nekúp to :-D

4

429€ za toto? Ďakujem neprosím. Radšej pôjdem do OP3T za 439€...

5

430€ je nová definícia strednej triedy

6

V iných recenziách píšu že ten procesor je onicom...aj tak za tú cenu sú lepšie telefóny než Samsung...

7

My sme s výkonom zariadenia nemali žiadny problém. S inými si ho môžeš porovnať vďaka benchmarkom v článku.

8

Samsung neprispel na tuto stranku preto, aby sa tu kritizovali jeho vyrobky :)

9

Takmer vsetky su lepsie

Najčítanejšie za týždeň

Potrebujete poradiť ? Vyskúšajte Android Fórum

eAutoPortal.sk Prečítajte si novinky zo sveta elektromobilov.

Používateľské recenzie
Fotománia

+