MojAndroid

Spoločnosť Samsung predstavila len nedávno nasledovníkov najpopulárnejších zástupcov svojej strednej triedy. Samsung Galaxy A5 a Samsung Galaxy A3 patria dlhodobo medzi veľmi obľúbené zariadenia a v ponuke ich má aj väčšina operátorov. Ich najnovšie verzie označené prívlastkom 2017 prinášajú okrem vylepšenia hardvéru aj nový dizajn. A musíme sa priznať, že sa nám naozaj páčia. Nie všetko je však o kráse…

Obsah balenia

Na testovanie sme nezískali finálnu verziu “predajného” balenia, no nemyslíme si, že by sa jeho obsah vo finálnej verzii menil. Okrem samotného zariadenia nájdete v krabičke ešte návody a manuály, USB-C kábel a nabíjačku. Nechýbajú ani klasické slúchadlá od Samsungu a nástroj na vyberanie SIM karty a pamäťovej karty.

Konštrukcia | Mid-end v tele high-endu

Samsung Galaxy A5 2017 ma dva samostatné sloty na pamäťovú kartu a SIM kartu. Ide o klasické “zásuvkové” sloty, ktoré sa vyberajú ihlou. Hoci je toto riešenie netradičné, považujeme ho za praktické. Pri potrebe výmeny microSD karty totižto nie je nutné vybrať aj SIM kartu, a tak sa táto výmena dá uskutočniť aj za plného chodu zariadenia.

Samsung-Galaxy-A5-2017-9

Ďalší neštandardný prvok konštrukcie je hlasný reproduktor v pravom boku. Čítate správne, v pravom boku. To pre nás bola rovnako novinka, doteraz sme boli zvyknutí na umiestnenie hlasného reproduktora v spodnej časti, vpredu alebo ojedinele vzadu. Reproduktor v pravom boku je síce jedinečným prvkom, no s praktickosťou sa pri návrhu tohto zariadenia zrejme nepočítalo. Reproduktor sme veľmi často “upchávali” rukami, a to v prípadoch, kedy sme zariadenie držali najmä na šírku. Práve pri pozeraní videí sme ale potrebovali hlasný reproduktor najviac. Hoci je hlasitosť aj kvalita prehrávaného zvuku v poriadku, jeho umiestnenie považujeme za veľké mínus.

Samsung-Galaxy-A5-2017-5

Inak považujeme konštrukciu a dizajn tohto zariadenia za veľmi zaujímavé a kvalitné. Konštrukcia je vyrobená z kombinácie kovu a odolného skla, pričom z drahších modelov prebrala aj zahnutú zadnú stranu. Tá na vás pôsobí, ako by ste v ruke držali naozaj prémiové zariadenie. Všetko pekné ale má aj svoje nedostatky. Tými sú v prípade tohto zariadenia škrabance, ktoré sa časom môžu objaviť na odolnom skle vpredu a vzadu. Zariadenie vám tak odporúčame ochrániť fóliou alebo tvrdeným sklom, najlepšie doplnenými o obal alebo púzdro.

Samsung-Galaxy-A5-2017-8

Menšiu výhradu máme k čítačke odtlačkov prstov, ktorá sa nachádza pod displejom. Nefunguje úplne korektne a na prvýkrát dokázala rozpoznať náš odtlačok len v približne 20% prípadov. Presnosť snímača môžete zvýšiť tým, že si dvakrát zaregistrujete rovnaký prst a snažíte sa pri nastavení odtlačku o zachytenie prstu z naozaj každej strany. Na tomto musí Samsung do budúcnosti ešte popracovať. Čo nás však pri konštrukcii tohto zariadenia potešilo, je vodeodolnosť. Tú tento smartfón zdedil takisto po drahších súrodencoch a dnes ju možno považovať za dôležitú výhodu oproti konkurencii.

Samsung-Galaxy-A5-2017-10

Displej | Dedičstvo od drahších predchodcov

Samsung Galaxy A5 2017 ponúka takmer ideálny displej. Má uhlopriečku 5,2 palca a ponúka Full HD rozlíšenie. To je pri hustote 424 pixelov na štvorcový palec naozaj dostatočné a ani raz sme si nepovedali, že nám chýbajú detaily zobrazeného obsahu. Ako sme pri Samsungu zvyknutí, ide o SuperAMOLED displej, ktorý ponúka sýte farby a výborné pozorovacie uhly aj na priamom slnku. O ochranu displeja sa v tomto prípade stará odolné sklo Corning Gorilla Glass, ktoré si svoju prácu odvádza dobre. Počas testovania sme na ňom nezbadali ani malé škrabančeky.

Samsung-Galaxy-A5-2017-7

Po softvérovej stránke ponúka displej hneď niekoľko možností. Najzaujímavejšou je zrejme Always On displej, teda neustále ukazovanie času a notifikácií na uzamknutej obrazovke. Prítomný je aj filter modrého svetla, ktorý je po prvýkrát predinštalovaný v systéme Samsungu strednej triedy. Nechýba ani niekoľko režimov obrazovky, ktoré ponúkajú rôzny kontrast a sýtosť farieb a poteší vás aj možnosť zmeny písma. Inteligentné zapnutie obrazovky zas ponechá vašu obrazovku zapnutú, pokiaľ sa na ňu pozeráte. Ide taktiež o funkciu, ktorú poznáte z predošlých Samsung zariadení.

Samsung-Galaxy-A5-2017-screenshot-19 Samsung-Galaxy-A5-2017-screenshot-17

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
10.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+