MojAndroid

Nedávno predstavená vlajková loď Samsung Galaxy Note 20 Ultra má viacero výborných  parametrov, ktoré by jej mohla závidieť väčšina smartfónov na trhu. Tým jedinečným ale ostáva pero S-pen, ktoré neponúka žiaden smartfón konkurenčných výrobcov. Podľa portálu XDA-developers by sa ale jeho podporou mohla pýšiť aj budúca generácia modelov Samsung Galaxy S.

Podporovať S-pen by mohol aj Samsung Galaxy Z Fold 3

Pero S-pen umožňuje používateľovi presnejšie ovládanie smartfónu, písanie rukopisom, podpisovanie dokumentov, úpravu fotografií a samozrejme kreslenie. Oproti vlajkovým modelom série Galaxy S bolo pero S-pen dlhé roky pridanou hodnotou série Galaxy Note. Juhokórejská publikácia The Elec ale tvrdí, že chystaný smartfón Galaxy S21 alebo budúcoročná séria Galaxy S30 by mohli získať jeho podporu.

Samsung Galaxy Fold 2 titulka

V prípade série Galaxy S30, ktorá má ponúknuť až tri modely, by ho mohol podporovať najvyšší model. Jeho interné vývojové označenie je momentálne 03, ale do predaja pôjde pravdepodobne pod označením Galaxy S30 Ultra. Zároveň publikácia tvrdí, že Samsung chystá na budúci rok aj skladací smartfón Galaxy Z Fold 3 s podporou S-pen. Podobné tvrdenia sa ale objavovali každý rok a vždy zostali len špekuláciami.

Pero S-pen si prešlo za 10 rokov dlhým vývojom

Pero S-pen ako prvý priniesol smartfón Samsung Galaxy Note z roku 2011. O rok neskôr bol predstavený Galaxy Note 2 , ktorý mal vylepšenú verziu s podporou 1024 úrovni tlaku. Ako prvý tiež podporoval bezdotykové zobrazovanie kontextového menu a nadhľadov pomocou pera. Najširší displej pre písanie a kreslenie ponúkal Samsung Galaxy Note 4, ktorý bol aj posledným smartfónom série s vymeniteľnou batérie. Jeho pero S-pen už vtedy podporovalo 2048 úrovni tlaku.

Samsung Galaxy Note 10 Lite pero S-pen

Zásadný zlom priniesol Samsung Galaxy Note 7, ktorý bol prvým zariadením s S-penom a vodeodolným telom. Kvôli prípadom vznietenia batérie musel byť ale kompletné stiahnutý z trhu, čo bola pre juhokórejského giganta obrovská finančná strata. Od Galaxy Note 9 pribudla peru podpora bluetooth a od Galaxy Note 10 aj podpora gyroskopu, ktorý umožňuje ovládanie pomocou gest. S-pen v súčasnosti podporujú aj prémiové tablety a konvertibilné laptopy Samsungu.

Náš tip
Fortnite: Hra bola odstránená z Google Play, takto si ju stiahnete | Návod
26.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+