MojAndroid

Prehupli sme sa do druhej polovice roku, dni sa skracujú, čo znamená, že obdobie Vianoc sa nezadržateľne blíži. Pre mobilných výrobcov to znamená, že teraz vyťahujú svoje najväčšie esá z rukáva, ktorými chcú nalákať potenciálnych kupcov darčekov. Tejto tradície sa drží aj Samsung, ktorý v druhej časti leta už niekoľko rokov po sebe predstavuje nový tabletofón radu Note. A práve Samsung Galaxy Note 9 je telefón, ktorý so sebou prináša Vianoce v strede leta.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: UNBOXING VIDEO

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Konštrukcia a dizajn: Zdokonalená tradícia

Nie je žiadnym tajomstvom, že Samsung sa pri svojich vlajkových lodiach už niekoľko rokov drží podobných dizajnových čŕt. Inak to nie je ani pri Samsung Galaxy Note 9, ktorý žiadnu dizajnovú revolúciu nepriniesol. Práve naopak – od predchádzajúcej generácie ho tak ľahko neodlíši ani skúsené oko.

Či je to dobré alebo nie, necháme na vás. My môžeme iba zhodnotiť, že dizajn telefónu je rovnako elegantný ako v prípade súčasných vlajkových modelov S9 a S9+ či ako pri vlaňajších modeloch. Zahnuté sklo vpredu aj vzadu, minimálny rámik okolo displeja (bez výrezu) a všetky prvky presne tam, kde by ste ich očakávali. Aj tak by sa dal charakterizovať nový Note 9. Pár odlišností sa však predsa len nájde.

V prvom rade má telefón oproti svojmu predchodcovi trošku iné rozmery. 161,9 x 76,4 x 8,8 mm a hmotnosť 201 gramov znamená, že telefón je zanedbateľne širší a vyšší a o 0,2 mm hrubší, pričom hmotnosť narástla iba o 6 gramov. Výrobca tiež udáva, že prepracoval hrany telefónu tak, aby bolo ešte príjemnejšie v dlani a použil inú formu zrezania. Ak ste v minulosti dlhšie používali Note 8, výsledok v ruke pocítite. Nie je ale úplne isté, že je toto krok správnym smerom. Telefón sa nám o čosi viac zarezával do dlane a na dotyk pôsobil pomerne hrubším dojmom, aj keď rozdiel v hrúbke oproti minulej generácii je prakticky neidentifikovateľný.

Mierne ale narástol aj displej – zo 6,3“ na 6,4“, pričom rozlíšenie zostalo nezmenené. Vpredu sa tiež žiadne iné zmeny nekonajú – nad displejom nájdete reproduktor/slúchadlo, selfie kameru a všetky potrebné senzory.

Boky zariadenia sú tiež veľmi tradičné. Vpravo je to tlačidlo napájania, vľavo zasa dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a žiaľ, znovu tu nechýba ani dedikované Bixby tlačidlo. To je, našťastie, stále možné deaktivovať, no inú funkciu mu nepriradíte.

V konštrukcii telefónu nechýbajú ani ďalšie známe prvky. Hore nájdeme štrbinku mikrofónu a zásuvku na SIM/MicroSD kartu. Zdola sa na vás usmeje port USB-C, štrbinka hlavného reproduktoru, 3,5mm jack pre slúchadlá a koncovka pera S-Pen. Ani v tejto generácii tak Samsung nevynechal stále obľúbený konektor pre slúchadlá, ktoré tiež nájdeme v balení.

Jediné badateľné zmeny oproti predchádzajúcej generácii nájdeme na zadnej strane. Nenápadne vystúpený pliešok s fotoaparátmi, bleskom a senzormi má pomerne minimalistické rozmery a jeho vnútro je pomerne nesymetrické. Šošovky majú očividne rozdielne rozmery a blesk a zadné senzory akoby k sebe nepatrili. Netvrdíme, že sa nám to nepáči, skôr oceňujeme, že aspoň takto je možné od seba rozoznať dve generácie smartfónov.

No a potom je tu skener odtlačkov, ktorý bol podobne ako pri rade S9 presunutý trochu nižšie, kde je naň možné jednoduchšie dočiahnuť. V skutočnosti má však skener žalostne malé rozmery a je stále umiestnený tak vysoko, že ho nahmatáte iba s ťažkosťami. Nepomáha ani minimálny rámik, ktorý sotva rozoznáte hmatom. Samozrejme, tieto problémy nebude mať väčšina používateľov, ktorá bude mať telefón opatrený krytom alebo puzdrom. To vytvára prirodzenú priehlbinku, do ktorej prst zapadne oveľa jednoduchšie.

Celkovo tak Samsung Galaxy Note 9 nestratil ani časť šarmu z predchádzajúcej generácie, no nepriniesol ani žiadne veľké vylepšenia. Na dramatický dizajnový posun si tak zrejme ešte budeme musieť počkať. Nechýba ale ani odolnosť IP68, pričom odolné je aj pero S Pen. Hoci Samsung nie je jediný, kto neprináša veľké zmeny vo vzhľade svojich telefónov každý rok, predsa len sa vynára otázka – oplatí sa zaplatiť 1000 EUR za telefón, ktorý vyzerá takmer na nerozoznanie od predchádzajúcej generácie?

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
16.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+