MojAndroid

SMS a MMS správy pôsobia veľmi zastaralo v dobe četovacích aplikácií, ktoré ponúkajú oveľa viac funkcií za zlomok ceny. V roku 2006 sa prvýkrát objavil nový štandard RCS (Rich Communication Services), ktorý ich nahradí a po viac ako 10 rokoch sa konečne dostáva k používateľom.

Čo sú RCS správy?

RCS správy sú odosielané cez internet a považujú sa za konkurenta služby iMessage od spoločnosti Apple. Svojimi funkciami viac pripomínajú četovacie aplikácie Facebook Messenger alebo WhatsApp ako klasické SMS správy. Podporujú odosielanie multimediálnych súborov vo vysokej kvalite, videohovory a neobmedzujú počet znakov. Taktiež adresát vašej správy uvidí, že práve odpisujete alebo či ste si jeho správu prečítali.

RCS Google
Foto: Google.com

Sú sľubnou náhradou SMS správ, no ich zavedenie je pomalé a problematické. Na to, aby ste si s niekým mohli vymieňať RCS správy, musíte obaja podporovať tento štandard. Keď odošlete správu niekomu, kto ho nemá aktivovaný, odošlete mu klasickú SMS správu. Druhý používateľ ho nemusí mať aktivovaný z viacerých dôvodov – RCS zatiaľ nie je dostupné na niektorých zariadeniach a nepodporujú ho všetci operátori. Taktiež je potrebné zapnúť ho manuálne v aplikácií Správy Google.

Ďalším problémom je, že RCS štandard funguje len na Androide. Ak teda vlastníte Android a niekto z vašich známych iPhone, musíte ostať pri posielaní SMS správ.

Google sprístupnil nový štandard pre všetkých, podporujú ho aj slovenskí operátori

Množstvo zahraničných operátorov a výrobcov smartfónov nemalo o tento štandard záujem, a tak sa spoločnosť Google rozhodla zobrať veci do vlastných rúk. Minulý rok umožnila používateľom odosielať RCS správy cez jej aplikáciu Správy.

Odhaduje sa, že v roku 2020 používala RCS viac ako 1 miliarda ľudí. Podľa predpovedí spoločnosti Juniper Research, o ktorých informoval portál CapacityMedia, sa počet používateľov zvýši na 3,9 miliardy do roku 2025 – za predpokladu, že svetová populácia dosiahne 8,1 mld. ľudí.

Na Slovensku je tento štandard podporovaný od roku 2018 operátormi Orange a Telekom. Orange našu redakciu informoval, že túto službu aktívne využíva takmer 400 tisíc klientov. Minulý rok sa k týmto dvom operátorom pridala aj 4ka, ktorá svojim zákazníkom umožnila využiť službu prostredníctvom aplikácie Google Správy priamo cez Google servery.

Ako mobilný operátor 4ka môže potvrdiť, že na základe realizovaných testov chatovacia služba RCS Správy vrátane prenosu multimediálnych správ funguje v našej mobilnej sieti. Pre fungovanie RCS služby sa využíva komunikácia prostredníctvom Android aplikácie Správy priamo s Google RCS servermi.

Služba RCS Správy by mala fungovať len na tých zariadeniach, ktoré tento typ správ podporujú, čiže najnovšie mobilné telefóny s poslednou verziou OS Android, a najnovšou verziou aplikácie Správy, ktorá je priamo  určená na tento typ komunikácie.

Ako si RCS správy aktivovať?

To, či váš smartfón podporuje odosielanie RCS správ, si viete jednoducho overiť v aplikácii Správy Google. Po jej nainštalovaní prejdite do nastavení aplikácie a do sekcie Četové funkcie, kde sa zobrazí možnosť Zapnúť četové funkcie. Následne si aplikácia vyžiada overenie vášho telefónneho čísla. Ak túto možnosť nevidíte alebo nedokážete overiť svoje telefónne číslo, váš smartfón RCS správy nepodporuje.

Google Messages
Google Messages
Developer: Google LLC
Price: Free
 • Google Messages Screenshot
 • Google Messages Screenshot
 • Google Messages Screenshot
 • Google Messages Screenshot
 • Google Messages Screenshot
 • Google Messages Screenshot
 • Google Messages Screenshot
 • Google Messages Screenshot
 • Google Messages Screenshot
 • Google Messages Screenshot
 • Google Messages Screenshot
 • Google Messages Screenshot
 • Google Messages Screenshot

Náš tip
Veľký pozor na internetové podvody. Takto sa vás útočníci snažia oklamať

27.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+