MojAndroid

V posledných týždňoch sa na Slovensku doslova premnožili internetové podvody. Týkajú sa rôznych oblastí a v bezpečí nie je nikto. Ide napríklad o falošnú technickú podporu Microsoftu, phishingové útoky zamerané na klientov bánk a iné, nemenej nebezpečné útoky. Spoločnosť ESET tieto hrozby zhrnula v tlačovej správe.

Len včera sme informovali o novom podvode, ktorý sa šíri Slovenskom. Falošná súťaž sa šíri na WhatsAppe a zneužíva dobré meno obľúbeného obchodného reťazca. Nebezpečnú správu ste už možno dostali aj vy. Vždy si dávajte pozor na to, na čo klikáte. Obzvlášť v prípade, ak sa v správe spomína nejaká výhra. Tomuto podvodu sme sa podrobne venovali v článku Podvodná súťaž na WhatsAppe zneužíva meno obľúbeného obchodného reťazca.

LIDL podvod
Foto: Hoaxy a Podvody – Polícia SR (Facebook)

Nie, nevolá vám technická podpora Microsoftu

V poslednom období sa rozšírili aj podvodné telefonáty, ktoré sa vydávajú za technickú podporu Microsoftu. Na tento problém sme už upozornili už koncom minulého roka.  Doteraz bol tento podvod rozšírený najmä v zahraničí. V súvislosti s pandémiou a čoraz častejšou prácou z domu sa rozšíril aj u nás.

Microsoft sidlo
Sídlo Microsoftu | Foto: Wikipedia.com

“Pod zámienkou, že s vašim zariadením nie je niečo poriadku, sa z vás podvodníci snažia vylákať citlivé údaje ako prístupové heslá či údaje o kreditnej karte. V horších prípadoch sa môžu pokúsiť zriadiť si aj vzdialený prístup. Telefonát pritom môže prichádzať zo zahraničného aj zo slovenského telefónneho čísla, pričom rozhovor prebieha väčšinou v angličtine.”

Ondrej Kubovič, špecialista spoločnosti ESET na kybernetickú bezpečnosť

Stačí byť ostražitý a vyhnete sa mnohým problémom. Microsoft a ani iný poskytovateľ softvéru či služieb týmto spôsobom nekomunikuje. Ak ste si to uvedomili až neskôr a útočníkom ste poskytli svoje prihlasovacie údaje, mali by ste si urýchlene zmeniť heslo a poistiť to dvojfaktorovou autentifikáciou.

Ak podvodníci získali aj vzdialený prístup, môžete postupovať podľa návodu na stránkach Národného bezpečnostného úradu.

Pozor na bankové a iné internetové podvody

V priebehu minulého týždňa zachytili experti z ESETu phishingovú kampaň zameranú na klientov Slovenskej sporiteľne. Podvodný email zákazníkov upozorňuje na zablokovanie platobnej karty.

Tento e-mail nepôsobí veľmi presvedčivo, najmä kontaktné údaje v pätičke mailu a pozmenené logo Slovenskej sporiteľne vzbudzuje podozrenie. To sa však zmení po kliknutí na odkaz, ktorý vedie na uveriteľnejší prihlasovací formulár do internet bankingu“

Ondrej Kubovič, špecialista na kybernetickú bezpečnosť spoločnosti ESET.

SLSP phishing screenshot
SLSP podvodný email | Foto: ESET

Opäť platí, že najlepšou prevenciou je ostražitosť. Banky nikdy prostredníctvom emailu nepožadujú od klienta, aby niekam zadával svoje prihlasovacie údaje. Takéto phishingové kampane sa objavujú častejšie. Približne pred mesiacom na podobné praktiky klientov upozornila aj Tatra banka.

Náš tip
Pozor na tieto Android aplikácie. Ak ich máte nainštalované, môžete prísť o peniaze
Náš tip
Pozor! Obľúbená četovacia aplikácia je terčom hackerov
26.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+