MojAndroid

V sieti mobilného operátora 4ka začína na vybraných smartfónoch fungovať posielanie správ cez technológiu RCS. Tento štandard je považovaný za nástupcu dnes už pomerne starej technológie klasických SMS správ.

Správy sú posielané cez internetové pripojenie a ponúkajú podobné možnosti ako správy z klasických online komunikačných aplikácií typu Messenger. Okrem toho, že prinášajú moderné možnosti, odosielané správy sú účtované podľa objemu prenesených dát.

Vzhľadom na veľkosť typickej správy je táto možnosť omnoho lacnejšia než klasická SMS správy. Navyše je možné využívať aj Wi-Fi. Technológia je dostupná len pre operačný systém Android.

RCS správy sú v našich končinách oficiálne podporované u operátorov Orange a Telekom. V týchto dňoch sa však začali objavovať hlásenia od zákazníkov operátora 4ka, ktorí uvádzajú, že im RCS správy boli aktivované.

Jedno z takýchto hlásení dorazilo aj dnes ráno. Čitateľ Tóno nás informoval, že práve dnes mu boli aktivované RCS správy cez aplikáciu Google Messages v sieti operátora 4ka. Došlo k tomu na smartfóne Google Pixel 4 XL s operačným systémom Android 11 beta.

Fungujú, no nie oficiálne

Tento stav pred pár dňami potvrdil aj portál Živé.sk, ktorý situáciu preveril priamo u operátora. Tlačové oddelenie 4ky uviedlo, že podporu RCS správ operátor oficiálne nespustil, no na niektorých nových modeloch Android smartfónov môžu fungovať aj v jeho sieti. Ich funkčnosť však žiadnym spôsobom negarantuje. Neupresňuje ani to, na ktorých modeloch by správy mohli fungovať.

Vďaka Tóno.

Náš tip
Telekom prináša RCS, vylepšený SMS štandard s extra funkciami
3.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+