MojAndroid

Vo svete sa už dlhšie hovorí o novom štandarde, ktorý má nahradiť už archaické SMS. RCS (Rich Communication Services) má priniesť funkcie a možnosti, ktoré poznáme z iných komunikačných nástrojov. Jeho výhodou však má byť široká kompatibilita bez potreby špeciálnej aplikácie. Novinku teraz u nás spúšťa operátor Telekom.

Zatiaľ iba hŕstka podporovaných zariadení

RCS bude zatiaľ dostupné iba pre platformu Android. Nové správy budú môcť obsahovať súbory, emoji, nálepky, informácie o polohe a budú fungovať aj v režime skupinových správ. Pôjde tak o priamu konkurenciu pre známe komunikačné aplikácie. Tie fungujú výlučne cez internet, no aj k RCS budete okrem štandardného pripojenia k mobilnej sieti potrebovať internetové pripojenie.

Aspoň zo začiatku však bude používanie RCS trošku kostrbaté. Zoznam podporovaných zariadení je pomerne krátky:

  • Samsung Galaxy A3 2017,
  • Samsung Galaxy A5 2017,
  • Samsung Galaxy S7,
  • Samsung Galaxy A6,
  • Samsung Galaxy Note 8.

Aby nové správy fungovali, musíte mať vy a aj druhá strana jeden z uvedených telefónov spolu s aktualizáciou, ktorá RCS aktivuje. Následne sa budete môcť kedykoľvek rozhodnúť a RCS vypnúť, resp. prepnúť na tradičné SMS. Bude to iba na vás, no kým nebude nový systém podporovať väčšie množstvo zariadení, určite sa vyskytnú problémy s nekompatibilitou.

RCS prinesie novinky aj pre volania

Zaujímavosťou je, že Telekom sprístupňuje aj nové funkcie pre tradičné telefonáty. RCS umožní napríklad dať telefonátu predmet, ktorý sa v podobe krátkeho textu zobrazí ešte pred zdvihnutím hovoru na displeji adresáta. Takto bude možné označiť aj dôležitý hovor či dokonca pridať hovoru špeciálnu fotografiu, mapu s označením polohy, iný súbor či dokonca budete môcť popri telefonovaní paralelne aj chatovať.

Rovnaká cena + dáta pre extra funkcie

RCS tak sľubuje naozaj veľké zmeny pre správy, ale aj tradičné telefonáty. Výhodou je, že RCS podporuje už aj operátor Orange, takže funkcia nie je viazaná na sieť jedného operátora. Poplatky za nové RCS správy a volania pritom nijako dramaticky nenarastú. Každá RCS správa spotrebúva dáta, ktoré sa čerpajú tak, ako akákoľvek iná aktivita na internete. Telefonáty budú tiež stáť rovnako, akurát pri využití RCS funkcií bude spotrebované minimum dát, ktoré sa tiež budú čerpať buď z predplateného balíčka, alebo za ne zákazník zaplatí jednorazovo. Samozrejme, to neplatí pri pripojení k Wi-Fi sieti, kedy mobilné dáta spotrebované nebudú.

10.7.2018
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+